Ексклюзиви
Вівторок, 12 червня 2007 07:03

Знайшли 80-річний прапор "Лісових чортів"

Автор: фото: Віталій ГРАБАР
  Скаути організації ”Пласт” Андрій Котлярчук (праворуч) та Ярема Дух у львівському офісі організації показують прапор ”Лісових чортів”, який був закопаний у підвалі одного з міських будинків у скляній банці
Скаути організації ”Пласт” Андрій Котлярчук (праворуч) та Ярема Дух у львівському офісі організації показують прапор ”Лісових чортів”, який був закопаний у підвалі одного з міських будинків у скляній банці

У Львові на вулиці Листопадового Чину в підвалі одного з будинків минулого четверга відкопали половину прапора пластового куреня "Лісові чорти". Стягу 80 років. Його пошуками займалися представники скаутської організації "Пласт" і товариства пошуку жертв війни "Пам"ять".

Пластуни, 22-річний Андрій Котлярчук і 21-річний Ярема Дух показують знахідку в офісі львівського осередку організації. У центрі темного полотна зеленими нитками вишита емблема пласту — лілія з тризубом. Повз неї проходить блискавка. У кутку напис "Скоб".

— Це пластунське вітання. Воно розшифровується, як "Сильно, красно, обережно, бистро", — вміння, якими повинен володіти пластун, — пояснює Ярема. — Те, що зараз зелене, раніше було золотого кольору. Мідні нитки з часом окислилися.

Відшукати прапор допомогла бабця Андрія Котлярчука 87-річна Людмила Старосольська. Її покійний чоловік Ігор Старосольський, відомий реставратор, у 1930-х був членом "Лісових чортів".

На подвір"ї свого помешкання він закопав прапор у 1947-му. Через два роки Старосольських виселили з того будинку. Відтоді бабця там ні разу не бувала. Проте змогла пригадати й описати місце.

Пані Людмила розповіла, як потрапити у підвал, і вказала   схованку прапора — одразу біля вхідних дверей. Проте там нічого не знайшли.

— Виникла версія, що раніше двері могли бути в іншому місці, — розказує 33-річний Любомир Горбач із товариства пошуку жертв війни "Пам"ять". Чоловік також брав участь у розкопках. — Ми почали шукати стару кладку. Відшукали сліди колишніх дверей. Почали копати. Наштовхнулися на скляну банку з полотном усередині.

Горбач упевнений, що то велика удача. Каже, що з проханням віднайти конфісковані за радянських часів дзвони або повстанські архіви звертаються часто. Однак розшукати щось вдається лише в одному випадку з десяти. Приміром, за ці роки підвал міг неодноразово перекопуватися.

Проте прапор все ж знайшли. Він зберігся в чудовому стані на 80%. За нинішній рік це вже друга скаутська знахідка. Навесні на горищі на вулиці Некрасова відшукали архів харцерів — польських скаутів.

Курінь "Лісові чорти" був створений 1922 року. Прапор пошили через п"ять років. 22 червня 1929-го в соборі святого Юра його освятив митрополит Андрій Шептицький.

Стяг планують передати фахівцям із Львівського історичного музею. Його друга половина в США. Туди у 1989-му її забрав курінний "Лісових чортів" Олексій П"ясецький, племінник Олександри П"ясецької-Процишин.

Та частина прапору червона, на ній нашито напис "Лісові чорти" та тринадцять чортиків. Пластуни хочуть повернути її до України. Однак чи з"єднуватимуть дві частини, ще не вирішили.

Сьогодні "Лісові чорти" нараховують понад 300 пластунів. У вересні цього року курінь святкуватиме 85-річчя з часу заснування. На виставці до цієї дати планують показати відреставрований прапор.

Зараз ви читаєте новину «Знайшли 80-річний прапор "Лісових чортів"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 2132
Голосування Як ставитеся до заміни паперових 1, 2, 5, 10 гривень на металеві?
  • Позитивно. Це світова практика
  • Негативно. Монети незручно носити
  • Потрібно йти до безготівкового розрахунку
  • Байдуже. За ці гроші зараз нічого не купиш
  • Це не першочергова проблема. Схоже на імітацію змін в країні
Переглянути