"Хату купили понад 30 років тому. За цей час у дворі добудували літню кухню, гараж, два сараї, туалет. Та й сам будинок збільшили. Зараз хочемо продати обійстя, а нам кажуть — усі прибудови треба вписати в технічний паспорт. Це — купа грошей, часу й паперової волоканини", — розповідає 67‑річна Марія Іванівна з Черкащини.
Самовільне будівництво на будь-якій ділянці вважається незаконним.
— Багато власників приватних будинків вважають, що на своїй ділянці мають право споруджувати прибудови та здійснювати перепланування приміщень на власний розсуд. Це не так, — каже юрист Євгеній Блізнєцов, 48 років. — Згідно з законодавством, за самовільне будівництво стягують штрафи. Їх розмір залежить від року будівництва, площі подвір'я та прибудови, її типу. Може становити понад 57 тисяч гривень.
Перед будівництвом чи переплануванням необхідно отримати дозвільні документи. Для цього варто звернутися в сільську чи міську раду.
— Якщо прибудова вже споруджена й реконструкція зроблена, треба якнайшвидше її узаконити, — говорить Блізнєцов. — Попередньо зберіть основний пакет документації: паспорт власника, документ на право власності та техдокументацію на об'єкт. За консультацією можна звернутися в місцеве бюро технічної інвентаризації. Там детальніше розкажуть усі нюанси щодо конкретної ситуації. Кожен випадок розглядають індивідуально. Але штраф доведеться заплатити.
Коментарі