Минулого четверга Віктор Янукович у Черкасах відкрив дитячу обласну лікарню. Був на кінному заводі у Жашкові та в гостях у родини фермера із Шарнополя Григорія Паламарчука.
21 квітня з обіду біля колишнього кінотеатру "Романтик" у Черкасах даїшники перекрили рух. Автобуси пропускають, решту завертають в об'їзд. Перед новозбудованою лікарнею зібралися кілька сотень людей. Тримають біло-сині повітряні кульки. У перших рядах на стільцях сидять ветерани війни, інваліди й "чорнобильці". Трохи далі виставлені в ряд автомобілі та автобуси.
На стільці сидить 60-річний Анатолій Валявський зі Сміли. Він двічі був у Чорнобилі. 1986-го допомагав евакуювати жителів сіл Опачичі й Куповате.
— Відтоді залишився без ноги, майже не ходжу. Віктор Федорович подарує мені "Деу Сенс", — розказує.
До лікарні підходить президент. Студентки медичного коледжу скандують: "Янукович! Янукович!". Губернатор Сергій Тулуб нагадує, що в експлуатацію вводять "довготривалий довгобуд". І запрошує до слова главу держави.
— Ми зробили частину роботи. Треба підібрати кваліфікований лікарський персонал, обладнати лікарню сучасним медичним обладнанням. Вона обслуговуватиме не лише область, а й усю країну, — каже Віктор Янукович.
Реформи називає невдячною справою.
— Міняти уклад життя завжди непросто. Але й з перехідною економікою все життя не проживеш. Раніше будь-яке питання заполітизовували. Як результат — люди не вірили й досі не вірять владі. Я це знаю.
Говорить про успіхи першого року свого президентства. Дефіцит бюджету знизився з 15 до 5%. Внутрішній валовий продукт зріс на 4,2%, а промисловість показала 11% росту. Золотовалютні резерви зросли на $15 млрд.
— Цей рік буде найважчий. Сьогодні я взяв у машину вашого мера Одарича. Питаю його, як зараз? Хитає головою, важко. Я це знаю. Цього року держава має сплатити 80 мільярдів гривень зовнішнього боргу. А вже 2012-го — 35 мільярдів. Отримані кошти спрямуємо на пенсії і мінімальні зарплати.
У зовнішній політиці Україна керуватиметься стратегією "позаблокової країни національного прагматизму".
— Хочемо стати надійним мостом між Європою і Росією, — каже президент.
Вручає ключі від автомобілів й обходить лікарню. Потім відповідає на запитання журналістів:
— Ми готові перейти в розрахунках з Росією на рублі, якщо отримаємо знижку на газ. Рублів у нас достатньо.
По завершенню підходить до губернатора Сергія Тулуба.
— Поехали? — запитує. Той ствердно киває. Янукович сідає у чорний бусик.
Після його від'їзду дороги перекриті 10 хв.
У родині 45-річного Григорія Паламарчука із села Шарнопіль Монастирищенського району до приїзду президента готуватися почали зранку. З найбільшої кімнати винесли дивани та стіл із телевізором. Скатертинами накрили великий стіл.
Близько 13.00 дочка фермера Лілія, 17 років, прасує вишиванки для себе і сестри Таї, 20 років. У них зустрічатимуть президента.
— Не вірили, що Віктор Федорович приїде в село, — каже Лілія.
На стіл ставлять піали з цукром. Співають пісню про матір.
— Ця пісня всім подобається, — пояснює Тая. — Сьогодні репетирували чотири рази.
Навпроти двору стоїть накритий блакитною плівкою мікроавтобус. Кажуть, "захований" до приїзду президента.
Близько 14.00 місцеві сходяться на площу до будинку культури. У центрі з'являється колона працівників райдержадміністрації. Приїхали і жителі сіл Зарубинці, Долинка та Лукашівка.
Близько 17.30 на ринковій площі сідають три вертольоти. З президентом прилетіли міністри, губернатор та обласні посадовці. Від вітру, який здійняли гвинтокрили, ламаються дві базарні ятки.
Люди оточують Януковича щільним кільцем. Просять зробити дорогу в бік Жашкова до траси Київ—Одеса. Президент обіцяє збільшити фінансування на ремонт. Виступає півгодини.
У цей час біля будинку культури дві літні селянки слухають виступи на сходах сільради. Коментують слова голови податкової адміністрації:
— Чули, що сказав? Якщо гроші, що склали на смерть, здасте в банк, то не вмрете, — каже одна. — Не вмрете, бо не буде за шо ховати.
— Не здавайте в банк. Я вже була здавала, пропало все, — відповідає інша.
— Треба здавати, щоб цигани не винесли.
Янукович залишає міністрів говорити з людьми, йде до Паламарчуків. Дарує їм міні-трактор та мікроавтобус. Родина приготувала главі держави великоднього кошика. Його виносить охоронець і ставить в автомобіль.
Із Григорієм Паламарчуком спілкуємося телефоном у понеділок, 25 квітня. Він щойно повернувся з поля, де триває посівна.
— Посадили картоплю новим міні-трактором. Щороку маємо до 30 соток бульби. Зазвичай день-два вручну садили. А трактором у суботу за 3 години впоралися. "Газелькою" їздили на Пасху до тещі в Зарубинці. Уся сім'я сіла в автобус. Раніше я робив дві-три ходки, щоб усіх перевезти.
Президент вручив Валентині Паламарчук документи на присвоєння статусу матері-героїні. У подружжя восьмеро дітей. Семеро своїх і 10-річна прийомна дочка.
— Спілкувалися недовго, — продовжує Григорій Сергійович. — Сіли за стіл. Президент навпроти мене. Нам сказали, що сала він не їстиме, бо піст. Випив чашку чаю. Я передав листа від жителів села Зарубинці. На прощання знову запросив президента в гості після жнив. Віктор Федорович сказав, що приїде у жовтні або листопаді, щоби перевірити, чи виконують вказівки.
Від губернатора Паламарчукам подарували три мобільні телефони, відеокамеру, цифровий фотоапарат та електричний соковитискач.
Коментарі
16