— Якщо забули паспорт — до побачення. Без нього вас не пустять, — каже гід Вікторія Філіпова перед входом на вул. Банкову, 11, де розташована Адміністрація президента. Півроку тому сюди почали водити безкоштовні екскурсії. 17 жовтня в нашій групі — шестеро.
— Ми покажемо вам перший і другий поверх адміністрації. Підемо до Будинку невтішної вдови на вулиці Лютеранській. Там зараз невеликий готель для державних делегацій. Потім — у Будинок із химерами. Чому такий маршрут — не скажу, так вирішили в СБУ, — розповідає Вікторія.
На вході в усіх перевіряють паспорти. До середини пускають через металошукач. Мобільні телефони, фотоапарати й сумки забирають. Ведуть на перший поверх, де президент зустрічає офіційні делегації. Це велика зала з килимами на підлозі, позолоченою ліпниною на стінах і мармуровими сходами. Піднімаємось на другий поверх, де триває виставка "50 винаходів, які Україна подарувала світу". На великих плакатах — роботи художників дизайн-студії "Директ 96" про найвизначніші досягнення українців.
— Перед цим тут були схожі за розміром плакати з обличчями бійців, які захищали Донецький аеропорт. Мене їхні очі дуже вражали, — продовжує екскурсовод.
Позаду нас іде охоронець у цивільному. Слідкує за всіма. Прямуємо до Будинку невтішної вдови. Це 10-кімнатна квартира, яка колись належала купцю Сергієві Аршавському. До середини нас впускає озброєний автоматом боєць у камуфляжі з Державної служби охорони. Просять одягнути багаторазові бахіли. Всередині душно від батарей опалення.
— Будинок цей зведений 1908 року. Зараз тут живуть делегації. Є власна кухня, ванна й туалет. Архітектура й оздоблення — в стилі модерн. Більшість меблів — новоділ, — розповідає Вікторія Вікторівна. — Тут колись президент Леонід Кучма вітав із Новим роком українців. Сидів із внуком біля каміна, що в гостьовій кімнаті.
Після годинної прогулянки переходимо до Будинку з химерами. Називається так через скульптури на фасаді — тварини та казкові істоти. Всередині нас передають іншому екскурсоводу — Марині. Вона веде до квартири, де жив архітектор Владислав Городецький. Зараз там прес-центр і зал для переговорів.
На вході зустрічає скульптура величезного спрута, ніби зробленого з найдрібніших морських мушель і морських зірочок. На стінах і сходах — ліпнина: трофеї полювання, оточені фігурами з луками й стрілами. Замість перил — пташині лапи. Стелі в кімнатах оформлені екзотичними рослинами й фруктами, перемежованими зображеннями черепів оленя, лося.
— Городецький дуже любив полювання, тому майже весь будинок прикрашений у такому стилі. Як радянська влада відібрала дім, його перетворили на лікарню, — розповідає Марина.
Записатися на екскурсію можна на сайті Адміністрації президента або в спільноті "Интересный Киев" у соціальних мережах. Потрібно вказати паспортні дані. Служба безпеки перевіряє їх і дає дозвіл. Це може тривати від тижня до місяця.
Коментарі