пʼятниця, 27 грудня 2019 05:11

"А здесь аптека или маркет будет? Хотелось конфет "рошеновских"

Автор: СОФІЯ СТАРОКОНЬ
  Автомобіль заїжджає на контрольно-пропускний пункт ”Каланчак” на адміністративній межі із окупованим ­Кримом. Прикордонний переїзд відремонтували восени
Автомобіль заїжджає на контрольно-пропускний пункт ”Каланчак” на адміністративній межі із окупованим ­Кримом. Прикордонний переїзд відремонтували восени

— Знала бы, что ­откроют паспортный стол на границе, не сидела бы месяц в ­Херсоне, — каже огрядна жінка в бордовому береті. Автобусом Херсон — Каланчак їде до контрольно-пропускного пункту з окупованим Кримом.

"Границей" називає пункти пропуску, що виникли після окупації півострова 2014 року. "Каланчак" отримав назву від однойменного районного центру, розташованого поряд.

До Каланчака їхатиме білий мікроавтобус "Мерседес Спринтер". У салоні пахне лимонним освіжувачем. Із чорних сидінь підіймається пилюка. Смаглявий водій у шкірянці пояснює, що чекаємо пасажирів із потягу.

Після припинення залізнич­ного сполучення до Криму їздили приватні перевізники. ­2016-го росіяни запровадили обов'язкову перереєстрацію автомобілів. В Україну на так званих кримських номерах не в'їдеш. Тож буси везуть людей до адміністративної межі. Українську та "окупантську" митниці пасажири долають пішки. А на півострові їх зустрічає другий водій.

Потяг запізнюється на 20 хв. До буса з нього підходять пасажири. Хвилин 10 триває метушня — всі складають речі у багажник. Водій підказує, де розміститися в салоні.

— Сдаем за проезд, — каже водій.

— Скільки? — питаю, шукаючи гаманець.

– 250 гривен.

Рушаємо у 2-годинну дорогу. На виїзді з Херсона починає накрапати дощ. Проїжджаємо повз бетонні стіни Північнокримського каналу. Його звели ще за радянських часів, щоб дати засушливому Криму воду. Для цього перекопали Дніпро й затопили декілька сотень сіл Дніпропетровщини, Запоріжжя та Херсонщини. Після російського вторгнення на півострів, шлюзи перекрили.

Маршрутка прибуває до пункту пропуску "Каланчак". Люди поспіхом виходять із буса. Забирають багаж і майже біжать до чорноокого прикордонника, який звіряє паспорти і пропускає.

В обличчя дме кримський вітер, що навіть зимою пахне морем і степовими травами.

— А вы не знаете, тут аптека или АТБ ­будет? — з пункту пропуску виходить 45-річна Оксана Тесляр. Шатенка в короткій куртці, з кравчучкою в руках. — Так хотелось конфет "рошеновских". Мне было все равно, что происходит. Просто жила, ходила на работу. И в Россию не хотела. Уснула в одном государстве, а проснулась в другом.

Оксана живе у місті Яни Капу (до 2016 року називалося Красноперекопськ. — ГПУ), їде до подруги в Київ. На запитання про настрої у Криму коротко відповідає: "По-разному".

— Единственный плюс — много полиции в городе. Как-то спокойнее стало. При Украине боялась в подъезд вечером зайти, а теперь нет, — каже.

Контрольно-пропускний пункт "Каланчак" розташований серед поля, на адмін­межі Херсонщини та ­Криму. 2014-го тут з'явилися позиції української армії та вагончик для прикордонників і митників. Туалетом слугувала дерев'яна будка, від дощу й сонця ховалися під навісом. Людей та автомобілі пропускали повільно.

На переоснащення пункту пропуску виділили 60 млн грн. Звели дві зупинки, три одноповерхові оббиті металопрофілем будинки. Постелили асфальт, розбили клумби, висадили туї та ялівець. Працюють чотири туалети, два пристосовані для людей у візках. Є кіоск, який торгує водою та снеками.

Перед митним переходом розташована сервісна зона — Центр надання адміністративних послуг і хостел для водіїв. ЦНАП має великі панорамні вікна. Він зачинений, хоча 19 грудня його відкрив віце-прем'єр-міністр Дмитро Кулеба.

— Усе майже готове. Підключають електро­енергію, встановлюють камери спостереження, — каже Михайло Тхор, начальник місцевих прикордонників. — Монтуємо каналізацію та кондиціонери. Там є меблі і два термінали.

Чути дзижчання болгарки. За парканом їздить помаранчевий екскаватор, який має укріпити берег каналу.

При вході до Центру висить розклад ­роботи. Прийматимуть людей з понеділка по четвер із 8:00 до 19:00. У п'ятницю до 16:00. Субота-неділя вихідні.

Раніше для вклеювання фотокарток у паспорти, оформлення біометричних документів чи отримання юридичних послуг кримчани їздили в найближчі українські міста чи до Києва. Тепер усе можна зробити тут.

На автобус ідуть 42-річна Оксана Полякова та 50-річна Ірина Кузьміна із Севастополя.

— Едем свежим воздухом подышать, к матери в Скадовск, — каже Оксана. — Украина сделала шедевр, а не границу. В Крыму кто-то еще взывает за Россию, но по Украине во многих болит душа. Приятно смотреть, как наше государство расцветает.

За 4 год. на "Каланчаку" адмінмежу з окупованим Кримом перетинають близько 50 людей.

На півострів можна потрапити трьома шляхами

На адмінмежі Херсонської області та окупованого Криму працюють три пункти пропуску — "Каланчак", "Чаплинка" й "Чонгар". Усі мають пішохідні й автомобільні зони.

Найпопулярніший пропускний пункт "Чонгар". Розташований на автодорозі Сімферополь — Харків. Ним за 12 місяців скористалися 831 тис. людей.

Найменш популярний серед громадян України — "Чаплинка". Тут перетнули кордон 135 тис. осіб. Пунктом пропуску "Каланчак" скористалися 629 тис. людей.

В'їзд у Крим через Керченську протоку, кораблями або авіацією заборонений. Україна офіційно закрила всі порти й аеропорти після анексії Росією півострова.

Зараз ви читаєте новину «"А здесь аптека или маркет будет? Хотелось конфет "рошеновских"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути