Киянин Анатолій Костецький провів відпустку на Алясці. У містечку Хомер на узбережжі Тихого океану живуть його родичі.
— Хомер називають частинкою Швейцарії, бо одразу за містом — гори. Влітку температура тримається близько 20 градусів, а взимку не опускається нижче нуля, — розповідає Анатолій Костецький, 31 рік. — Моя мама з новим чоловіком американцем спочатку жила у Флориді. А перебралися сюди. Чотирикімнатний будинок із двома санвузлами, гаражем і 2 гектарами землі купили за 100 тисяч доларів.
В Хомері живуть 4 тис. осіб. Будинки — одноповерхові дерев'яні. На березі затоки стоять вігвами, в яких живуть художники і хіпі.
— На вулицях ані смітинки. За два тижні лише раз побачив жерстянку з-під коли на асфальті. Зате в салонах машин — смітники. Під ногами аж шарудить від фантиків, пачок з-під цигарок та одноразового посуду. На Алясці туристи ловлять рибу. Тут водиться п'ять видів лосося, тихоокеанська тріска і морський окунь. Переді мною тут ловила рибу Ксенія Собчак.
Найняти риболовецький катер на шістьох осіб коштує $250. В Хомері кожна сім'я має катер. Щоб ловити рибу, треба купити ліцензію. Дозвіл на два тижні обійдеться у $100. Можна виловити до шести рибин за добу.
— У перший день лососі ловилися на гачки без наживки. Потім кльов припинився. Ми перепливли на інший бік затоки. Залишали собі тільки великі рибини. Ті, що легші 3 кіло, кидали назад у воду. Рибу треба переважувати на березі. Розрізавши горбушу або кету, американці викидають із неї червону ікру. Моя мама ходила з пакетом, просила, аби скидали їй. Улов в основному здають на рибзавод. Місцеві рибу та ікру майже не їдять. Харчуються картоплею фрі і курятиною. Або розігрівають удома піцу із супермаркету.
Ми запливали на катері на 40 кілометрів у глиб океану. Я виловив на спінінг великого ската. Торік був рекорд — витягнули палтуса на 160 кіло.
Біля катера Анатолій бачив морську видру. Вона не боялася людей. У місто заходять лосі. Водії зупиняються, щоб пропустити на дорозі куріпку з виводком. За 300 метрів від берега плавають кити. Туристів возять у заповідник, де водяться кадьяки — великі бурі ведмеді. У Хомер їдуть відпочивати з червня до кінця вересня. Готельний номер коштує $45-100 за добу.
Багатим туристам пропонують семиденну програму за $33,6 тис. з особи. Тричі возять на риболовлю в океан. Влаштовують польоти в гори на гідропланах.
Переліт із двома пересадками з Києва до Аляски обійшовся Анатолію в $2 тис.
Старовіри напиваються на свята
Мати Анатолія Костецького працює в середній школі Хомера. Викладає російську.
— У цій школі вчаться нащадки росіян — перших колонізаторів Аляски. Їх ще називають старовірами. Біля Хомера є три їхніх села. Американці до них не їздять. Самі старовіри зрідка приїздять у Хомер скуповуватися. Жінки — в довгих спідницях або сарафанах. На головах шашмури — квітчасті хустки. Чоловіки бородаті і мовчазні. Моя мама — російський філолог. У школі чула від дітей давні словечка. Наприклад, коли не хочуть обідати, кажуть: меня не манит поисть.
Поліцейських на вулицях Хомера можна побачити тільки на свята старовірів. Ті напиваються і їздять п'яні по місту. А так у Хомері не зачиняють двері на ключ, машини не обладнують сигналізацією. На Алясці не крадуть.
Коментарі