Чернігівський мандрівник, краєзнавець і журналіст 35-річний Олександр Волощук шість років подорожує автостопом на "край світу". То їде до Центральної Росії, то до Молдови. Був на Соловках, на Кавказі й на Алтаї, в Якутії, Монголії. Цього року Олександр побував у Тюмені, Тобольську, Ханти-Мансійську, Сургуті, Новому Уренгої. Подолав 19 600 км, із них 265 — пішки. У дорозі провів 134 дні — з 11 липня по 27 листопада.
Під час подорожі Олександр відвідав місто Великий Устюг, що у Вологодській області Росії. Це за 850 км на північний схід від Москви. 5 вересня погода була теплою, +15°С. Чоловік заночував на набережній річки Сухони. Поставив намет майже в центрі міста, розпалив багаття. Уранці поснідав чаєм та бутербродом із салом (цей харч Волощук завжди бере з собою в дорогу) і пішов до редакції місцевої газети "Советская мысль". Познайомився з її редактором Олександром Моленовим. Той запропонував поїхати на вотчину російського Діда Мороза — за 10 км від міста, в сосновому бору.
— 1999 року у Великому Устюзі зустрілися губернатор Вологодської області Євгеній Позгальов та мер Москви Юрій Лужков, — розповідає Олександр Волощук. — Лужкову сподобалася природа. Тоді й виникла ідея оселити там російського Діда Мороза. За три роки її втілили в життя.
Волощука і трьох туристів із Москви зустріла казкова істота Шуршик — щось вухасте й волохате. Повела гостей казковими стежками. Вони побачили колодязь, де живе Водяник. У російській "избушке" мали виконати кілька завдань — розпалити піч, перекласти дрова. Надворі покаталися на гойдалках. А потім вирушили до палацу Діда Мороза.
— Шикарний палац. Кількаповерховий, дерев"яний, різьблений майстрами у староруському стилі, — згадує Олександр. — В одній залі — подарунки від дітей Діду Морозу, в іншій — подарунки від почесних гостей. У книзі відгуків я прочитав, що нещодавно там побували російський політик Ірина Хакамада та співак Йосип Кобзон. Ще одна зала — опочивальня з величним ліжком та горою подушок на кожен день тижня. А в гардеробній аж 12 головних уборів Діда Мороза! І кожухи на будь-який смак — синій, блакитний, червоний, білий із соболиною оторочкою.
На першому поверсі є тронна зала, де цілий рік стоїть прикрашена ялинка. До гостей вийшов Дід Мороз.
— Високий чоловік років 40, із довгою білою бородою, у червоному кожусі з палицею, — описує мандрівник. — Розпитав нас, як ми доїхали. Розказав, що нещодавно повернувся з Ельбрусу, підкорив вершину. Я зрозумів, що російський Дід Мороз — альпініст. Бо хто він насправді і як його прізвище — таємниця.
У залі стоїть трон Діда Мороза — теж дерев"яний, різьблений, ручної роботи. Поряд — менший. На нього можна сісти гостям і сфотографуватися з Дідом за 25 російських рублів (приблизно 5 грн).
До Великого Устюга взимку приїздять багато туристів.
— У Росії пішов своєрідний рух на батьківщини казкових героїв. В Архангельську живуть сніговики, а Ярославль претендує на вотчину Баби Яги.
Діду Морозу пишуть за адресою: 162390, Росія, Вологодська область, м. Великий Устюг, пров. Советський, 85. Офіс Діда Мороза. E-mail: [email protected]. На всі листи там відповідають. Цим займається група працівників.
На Новий рік у Великому Устюзі планується грандіозне свято з 20-метровою ялинкою, яку зрубають у тамтешніх лісах.
Коментарі