У селі Княжичі Броварського району на Київщині у ніч проти 4 грудня спецпризначенці поліції постріляли оперативників та інспекторів державної охорони. Загинули п'ять чоловік.
— Столичний карний розшук працював над затриманням банди серійних грабіжників. Отримали інформацію, що вночі у Княжичах має відбутися чергове пограбування. Туди виїхала група затримання карного розшуку та спецпідрозділу КОРД (Корпус оперативно-раптової дії — спецпідрозділ Національної поліції. — ГПУ). Влаштували засідку в одній із недобудов, — розповідає радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, 37 років.
— У цей час у сусідньому будинку спрацювала охоронна сигналізація, — продовжує Антон Геращенко. На місце приїхали два екіпажі державної служби охорони у складі шести людей. Затримали двох поліцейських-розвідників. Сприйняли їх за злочинців. На підмогу затриманим мікроавтобусом виїхали колеги. Між правоохоронцями виникла перестрілка.
— Около чотирьох утра почув автоматну чергу. Потім — п'ять-шість одиночних пострілів і потужний вибух. Певно, кинули гранату. Хто в кого стріляв — не бачив. Усе пройшло дуже швидко, — говорить Іван Федорович із Княжичів. Живе на вул. Корнійчука.
— Обидві машини Державної служби охорони були марковані. Інспектори одягнуті у службову форму, бронежилети. Мали спецзасоби та зброю — автомати і пістолет, — каже 50-річний Микола Жукович з обласної поліції. — Чотирьох правоохоронців розстріляли в машині. Ще одного, працівника КОРДу, на вулиці. Скільки всього було оперативників, назвати не можу. У ДСО не знали про секретну спецоперацію колег.
Власниця будинку, де спрацювала сигналізація, живе у столиці. У Княжичі приїжджає на літо.
— У неділю вранці мені подзвонили з поліції. Сказали, що в будинку спрацювала сигналізація. Я не здивувалася, таке трапляється щотижня, — говорить 61-річна Тамара, прізвища не називає. — На прохання поліції приїхала на дачу. Мене навіть близько не підпустили. Все було обгороджено сигнальною стрічкою, купа поліції.
У перестрілці загинув начальник столичного відділу управління КОРД 31-річний Віталій Валецький, оперативники 25-річний Юліан Рудько та Олександр Маніца, інспектори з Броварів 24-річний Сергій Орлов та Євген Куртєв, 25 років.
— Сергій був потомственим поліцейським. Його батько теж працював у органах. З дитинства мріяв стати спецназівцем, — розповідає Тетяна Орлова, знайома загиблого. — Якось у мого сина був день народження, святкувати не було за що. Сергій сказав підготувати йому список і все купив. Ми — однофамільці, завжди повторював: "Орли своїх не кидають". Був доброю і щедрою людиною.
Дружина Юліана Рудька на шостому місяці вагітності, чекає на доньку. Після звістки про загибель чоловіка її забрали до лікарні.
Віталій Валецький до реформи працював у спецпідрозділі "Сокіл" управління по боротьбі з організованою злочинністю. Служив на Донбасі, мав позивний "Пастор". У нього залишилися дружина і двоє дітей.
Євген Куртєв родом із міста Довжанськ — колишній Свердловськ — на Луганщині. Має фах столяра. Служив за мобілізацією у Збройних силах. Після демобілізації став правоохоронцем. Спочатку працював інспектором патрульної служби в Довжанську, потім перевівся в державну службу охорони в Бровари. Мав дружину.
Четверо злочинців, на яких полювали поліцейські, були неподалік. Почувши стрілянину, втекли. Їх затримали вранці 5 грудня в Деснянському районі столиці.
— Із Княжичів вони приїхали мікроавтобусом "Мерседес Віто", мали пересісти у два чорні джипи "Тойота Ленд Крузер 200". Їх підготували завчасно. Утекти не встигли. Троє затриманих зі столиці та області, четвертий — зі Львова. Грабували елітні будинки й офіси впродовж останніх двох років. Мають судимості за грабежі та розбої. У них вилучили автоматичну зброю, набої, гранати, тротилові шашки, — каже виконувач обов'язків глави Національної поліції 37-річний Вадим Троян. — Серед затриманих є особи, які працювали в правоохоронних органах і мають стосунок до них.
Княжичі — за 30 км від столиці. Тут понад 5 тис. жителів. Село забудоване елітними котеджами. Половина з них — дачі.
— Нас грабують два-три рази на місяць, — розповідає 63-річний Володимир. Стоїть біля двоповерхового магазину "Алабама" в центрі села. — Отам, де ліс, живуть депутати, екс-міністри. Еліта. Ми навіть не знаємо, хто. Бачимо, як вони літають селом на машинах. Злодії за наводкою діють. Пострілів навіть і не чули. Про все дізналися з новин. У нас тут багато нових людей приїхало, коли почалася війна. Донецькі-луганські повикупляли ділянки. Навіть і не знаю, хто поряд живе.
Що виносили з будинків?
— Як завжди, бакси і золото. Телевізори й техніка їх уже не цікавлять.
Заходжу в "Алабаму".
— Стрілянини не чули, бо ті будинки далеко від нас, — говорить тихо продавщиця, на вигляд років 30. — Як війна почалася, ці пограбування стали нашестям. Раніше не було. Не тільки в елітному районі — і до нас лазять. Недавно сусід пішов на роботу, вдень вернувся — замки зрізані, речі винесли. Електроінструменти забрали. Це серед дня. Нічого не бояться. Люди ставлять камери, однак толку немає. У знайомих і камери покрали.
У магазин заходить невисокий чоловік, на вигляд років 35, у смугастій шапці. Купує коньяк.
— Я собі найняв охорону, бо мене вже двічі обікрали. Вирішив третього разу не чекати. У сусіда навіть батарею зрізали. Тільки встановив.
— У тих будинках не бідні живуть, — втручається в розмову чоловік, називається Іваном Федоровичем. — Хто саме — дізнаємося після пограбувань. Тут багато дач, грабують часто. Торік на іншому кінці була ціла серія. Виносили все. Кажуть, переодягалися в поліцейську форму, підозри не викликали.
Подробиці стрілянини з'ясовуватимуть слідчі Генеральної прокуратури.
700 тисяч гривень компенсації отримає родина кожного правоохоронця, загиблого під час перестрілки в селищі Княжичі. Також розглянуть питання, щоб виділити квартири тим, хто не має житла. Про це сказав радник міністра внутрішніх справ 37-річний Антон Геращенко.
Оперативники працювали у цивільному
Фахівці називають п'ять причин, чому загинули правоохоронці.
Перша: операцію проводили вночі.
Друга: оперативники-розвідники працювали у цивільному.
Третя: не було координації між службами. Ніхто не повідомив співробітників поліції охорони, що за адресою працює карний розшук, розвідка і КОРД.
Четверта: у темряві КОРДівці не розгледіли автомобіля з маркуванням поліції охорони і прийняли їх за грабіжників.
П'ята: на автомобілі охоронців були вимкнені проблискові маячки.
Коментарі