— Я здригаюся від кожного телефонного дзвінка. Мені погрожують банки і колектори, шахрайкою називають, — каже 35-річна Марина Нікітенко з Кременчука на Полтавщині. Разом із матір'ю 57-річною Ольгою Андріївною стали жертвами афериста.
Марина хотіла купити квартиру, але банки відмовляли їй у позиці через малий дохід. Працює медсестрою опікового відділення місцевої лікарні. Знайома порадила їй звернутися до 40-річного Юрія Супруна, який за певну плату обіцяв вирішити питання з кредитом.
— Мама працює в лабораторії санітаркою. Про Юрія розповіла її завідувачка, — продовжує Марина. — Сказала, це товариш зятя, людина надійна, раніше в банку робив. Може допомогти вирішити наші проблеми. Ми познайомилися з ним 8 червня торік. І до кінця місяця Юра поміг узяти 400 тисяч гривень кредиту в п'ятьох банках. Там, де мені раніше відмовляли, усе вирішувалось без проблем. Частину позик оформили на мене, частину на маму. Юрій сказав, що гроші триматиме в себе, доки зберемо потрібну суму для квартири. Мовляв, так надійніше, бо ми розтринькаємо. Я довірилася.
Марина Нікітенко має неприватизовану кімнату в гуртожитку, який визнали аварійним.
— У мене кімната на 18 "квадратів" і трохи менша кухня, — розповідає. — Опалення немає, обігріваю електрокаміном. Води — теж, ношу відрами з криниці на третій поверх. Стеля тече. Переживаю, щоб проводку не замкнуло. Мама живе в приватному будинку. Хотіла помогти мені купити квартиру, так попала в цю кабалу.
Наприкінці червня Юрій Супрун перестав відповідати на дзвінки Марини, уникав зустрічей.
— Коли сума була зібрана, попросила віддати гроші. Спочатку брав трубку через раз, потім почав морозитися, — каже Марина. — Додзвонилася до нього 6 вересня. Сказав, зустрітися не може, бо на нього напали невідомі. Зараз у лікарні. Знайшла його в нейрохірургічному відділенні. Мав струс мозку, морда побита. За викликом лікарів приїхали і поліцейські. При них Юрко визнав, що має віддати мені гроші, написав розписку. Відтоді його не бачила. Лише раз вдалося додзвонитися. Сказав, ховається у надійному місці, бо його можуть убити.
Марина перестала сплачувати за кредитами. У неї накопичується відсотковий борг і штрафи.
— Коли Юра зник, ще чотири місяці віддавала за кредити скільки могла — всю свою та мамину зарплати. Получалося більше 15 тисяч гривень, — додає Марина. — У людей напозичалася. Розуміла, погасити всю суму не зможу. Платити перестала.
— Я тих грошей і в руках не тримала, — каже Ольга Нікітенко. — Ні спати, ні їсти не можу. Як виплутатися з цього — не знаю.
Від афери Юрія Супруна постраждали й інші жителі Кременчука.
— Мне Юру знакомая посоветовала. Мол, когда в банке работал, ему не нравилось, как людей обманывают. Открыл свою фирму, дает кредиты, — розповідає кременчужанка 62-річна Наталія Василенко. — Поклала 20 тисяч гривень під 10 відсотків тижневих. Чотири рази він віддав мені по 2 тисячі. Зробила так, бо хотіла допомогти цими відсотками хворій сестрі. Пізніше і їй порадила Юру. Допоміг оформити позику на 50 тисяч гривень. Усіх грошей зразу не віддав. Приніс 5 тисяч і пропав. Думаю, знайома, яка Юру порадила, його співучасниця.
Юрій Супрун одружений. Виховує трьох дітей. Двоє з них — від першого шлюбу дружини. Жив у Кременчуці в орендованій квартирі. З'їхав звідти з родиною торік. Сусіди кажуть, якісь люди його часто ловили в під'зді й били. Мати Юрія раніше жила у селі Недогарки за 15 км від райцентру. Теж виїхала.
— Говорили, що кредитів набрала. Борги сина віддає, — каже Ольга, прізвища не вказує. — На її хату наклали арешт. Давно тут не з'являлася.
У поліції на Юрія є понад 20 заяв від потерпілих.
— Чоловік мав офіс, усе офіційно оформив. Входив у довіру до людей, і ті давали йому гроші під відсотки, — каже 32-річна Анна Васенко з Кременчуцького відділу поліції. — Провадження відкрили за шахрайство. Чоловік, який фігурує у справі, поки що не під підозрою. Справа на розслідуванні.
Треба опитувати всіх учасників "ланцюжка"
— Усі шахрайські схеми побудовані на довірі, — каже адвокат 43-річний Антон Зубков. — Треба опитувати всіх учасників "ланцюжка" — хто рекомендував Юрія Супруна. Менеджерів, які після розмови з ним видавали кредит. Є підозра, що були у змові. У справі багато епізодів. Для їх відпрацювання потрібен час. Тому чоловік досі не має статусу підозрюваного.
Людям, які з допомогою Супруна оформили кредити, радить подавати цивільні позови.
— Їх мають визнати потерпілими. І в рамках кримінального провадження можуть бути подані цивільні позови на стягнення коштів із підозрюваного. Інакше виплачуватимуть борги. Якщо людині нема чим платити і майна на продаж, по суті, їй нічого не загрожує. Кримінальної відповідальності за неповернення боргу в нас немає. Максимум — банки внесуть у чорний список, або обмежать виїзд за кордон. Усе решта, то залякування.
Коментарі