39-річний бізнесмен Ігор Шумак майже два місяці сидить у київському ізоляторі тимчасового утримання. Колишній діловий партнер із Японії Акісиге Єсакі звинуватив Шумака, що той підробив його підпис і завдав його фірмі фінансових збитків. Українському підприємцю загрожує 7 років за ґратами.
Ігор Шумак працював із Акісиге Єсакі із 2000 року. На базі українського науково-дослідного інституту "Склопластик", головою правління якого був Шумак, заснували спільне підприємство "НТБ". Виготовляли в Бучі під Києвом базальтове волокно — матеріал, із якого роблять глушники для "Тойот". Японцям українське волокно коштувало $1,3 за метр — майже утричі дешевше за вироблене в себе вдома. Його перепродували втридорога, і добре на цьому заробляли.
Жодних конфліктів між партнерами не виникало, поки Ігор Шумак не відкрив власне виробництво базальтового волокна в Обухові та Славуті. Японці не хотіли, щоб дешевого волокна на ринку ставало більше, і вирішили позбутися партнера.
— В камері Ігор сидить із двома такими самими замовними бізнесменами. Їм є про що поговорити, — сумно жартує 36-річна Вікторія, дружина Ігоря Шумака.
Вона не уточнює, хто замовив її чоловіка, — боїться за дітей.
У квітні 2004 року Акісиге Єсакі звернувся у Службу безпеки України. Звинуватив українського партнера у підробці його підпису на генеральному дорученні, через що той, мовляв, незаконно заволодів 78% акцій НДІ "Склопластик". За попередньою угодою, ці акції належали японському підприємству, де Шумак працював одним із директорів.
У нас люблять іноземців на шкоду своїм людям
Слідчі СБУ розслідували карну справу проти Ігоря Шумака майже рік. Зробили графологічну експертизу і встановили, що підпис на дорученні належить Єсакі. Японський бізнесмен стверджував, що на момент оформлення доручення був у Японії, в Нагої. Але митниця видала довідку, що Єсакі таки був в Україні. Те, що саме Єсакі підписував доручення, підтвердив і київський нотаріус Макаренко. У березні 2005-го справу закрили за відсутністю складу злочину. Юристи всесвітньо відомої фірми "Бейкер і Маккензі", які працювали на японця, поїхали додому ні з чим.
Японці не заспокоїлися. Вони найняли київську адвокатську контору "Лік". Її юристи перевершили "Байкер і Маккензі" і таки посадили Шумака до тюрми. Поскаржилися і на Шумака, і на слідчих СБУ в Генпрокуратуру.
А 20 червня суддя Солом"янського райсуду Христина Тарасюк винесла Ігореві Шумаку вирок — 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Офіс "Ліка" — в однокімнатній квартирі на першому поверсі житлового будинку на вулиці Артема в Києві.
— Японці звикли поважати закони, а українські бізнесмени — ні, — лаконічно відстоює рішення Солом"янського райсуду Олександр Хавін, заступник директора фірми "Лік".
Він запалює цигарку, але рука помітно тремтить.
— Ми прожили з чоловіком у Японії 4 роки, — згадує дружина Шумака. — Ігор дуже захоплювався японцями. А я — ні. Вони мені здавалися брехливими. Розповідаю про це знайомим, а вони не вірять. У нас люблять іноземців на шкоду своїм людям. Хотіла б я подивитися в очі Єсакі...
Із двома доньками опиняться на вулиці
Науково-дослідний інститут "Склопластик" у Бучі колись був однією з кількох в СРСР установ, де розробляли технології виробництва базальтового волокна. Унікальні печі, в яких його виготовляють, є ще у Володимирській області в Росії і в грузинському місті Руставі. За часів Радянського Союзу базальтове волокно використовували для потреб армії, у космічних розробках. Науковців "Склопластику" держава тоді щедро фінансувала. Сьогодні великі інститутські корпуси порожні. Один із цехів використовують японці.
На підприємстві залишилося близько сотні науковців. Ігоря Шумака вони поважають.
— Коли Шумака обрали головою правління "Склопластику", він одразу заплатив борг по зарплаті працівникам інституту, — журиться головна бухгалтерка установи Наталія Стрикіца, 47 років. — Японці не хотіли давати гроші, але Шумак умів настояти на своєму. А тепер у нас знову затримки із платнею (головою правління "Склопластику" нещодавно призначили японця Коіто Уеду. — "ГПУ"). Без Шумака в нас не буде ні угод, ні платні.
— Японці суд купили, а справу проти Шумака сфабрикували, — вважає 56-річний Василь Дігтяренко, який працював заступником директора НДІ "Склопластик" і добре знав японських партнерів.
Квартира Шумаків оформлена на чоловіка. Якщо рішення суду вступить в силу, Вікторія із двома доньками — 14-річною Ганною та 2-річною Лізою — опиняться на вулиці. Втім, адвокати українського бізнесмена готують апеляцію.
Акісиге Єсакі повернувся до Японії. Але на черговий суд над Ігорем Шумаком обіцяє приїхати.
Коментарі