середа, 14 грудня 2005 15:53

Студентам показали заборонений фільм

 

Усерпні Міністерство культури заборонило кінопрокат та продаж  відеокасет і дисків нового фільму класика жанру "horror" ("жах") Джорджа Ромеро. Довкола фільму почав назрівати скандал.

"Країна мертвих" з"явилася 4 серпня в кількох кінотеатрах Києва та мережі "Кінопалац" у 14 містах України. Уже 8 серпня міжнародна дистриб"юторська компанія "B&H Distribution", яка викупила права на прокат "Країни мертвих", отримала лист Мінкульту. У ньому йшлося про заборону стрічки через пропаганду жорстокості та насильства.

Тим часом цей фільм вільно крутили в кінотеатрах Росії, Молдови, Казахстану, Азербайджану. У Москві на "Країну..." пускали лише глядачів, старших 16 років. Два тижні "B&H Distribution" мовчала. Потім скликала прес-конференцію, на якій заявила, що "зомбі-шедевр" (так рекламували в Україні цей фільм) став "першою жертвою української кіноцензури".

"ГПУ" в офісі "B&H Distribution" повідомили, що компанія подала на Мінкульт до суду. Але є момент, про який у "B&H" мовчать. "Країну мертвих" компанія випустила на екрани без прокатного посвідчення, яке видає Міністерство культури. Це грубе порушення правил прокату. Петро Онищук із "B&H" пояснює:

— Компанія була на сто відсотків переконана, що отримає посвідчення, тому й випустила картину на екрани.

— Навпаки, "B&H Distribution" розпочала показ саме тому, що й не сподівалася отримати прокатне посвідчення, — переконана Лідія Клименко, працівник департаменту кінематографії Мінкульту.

Фахівці вважають, що мінімальна сума виручки з прокату цього фільму в Україні мала б становити півмільйона гривень.

Прес-секретар "B&H" Ольга Корнієнко сказала "ГПУ", що загальні збитки компанії через заборону показу  вимірюються "сотнями тисяч доларів".

11 експертів висловилися за заборону стрічки,
троє — за прокат

"Країна мертвих" — не перша "жертва кіноцензури" в Україні. Раніше стрічку одного маловідомого азійського режисера також не пустили в прокат — через епізод, у якому людині відпилюють ногу металевою струною. У березні 2004-го міністерство заборонило інший голівудський "зомбі-шедевр" — "Техаська різанина бензопилою". Стрічку намагалася вивести на екрани дистриб"юторська фірма "Кіностар", якої вже не існує. Її колишній директор Дмитро Кириєнко каже, що фірма тоді втратила щонайменше $60 тис.:

— 15 тисяч доларів ми заплатили за рекламу "Техаської різанини...", ще 45 тисяч — за право на прокат. По одній тисячі — за кожну з шести копій. Розмитнення обійшлося приблизно в дві тисячі доларів.

Якщо бути юридично точним, то "Країну мертвих" заборонив не Мінкульт, а експертна рада, сформована при міністерстві. До неї входять 19 фахівців. Міністерство звертається до них, коли четверо спеціалістів департаменту кінематографії не можуть самостійно ухвалити рішення. У випадку з Ромеро 11 експертів висловилися за заборону стрічки, троє — за прокат. Інші були у відпустці.

Жодного разу я не дивився кіно так, як цього понеділка. Сеанс почався з 15-хвилинним запізненням.

Першу половину "Країни мертвих" я бачив лише півекрану, решту картинки заступали голови. Стояв у дверях, бо не зміг пролізти в малу кінозалу Києво-Могилянської академії, напаковану студентами.

На екрані "ожили" американські мертвяки. Спочатку їхню увагу відвертали яскраві феєрверки. Потім покійникам це набридло й вони стали поїдати живих. Серед мертвяцького загалу інтелектом та здатністю до імпровізації вирізнявся один чорношкірий покійник.

У стрічці багато стрілянини. Від пострілів голови мертвяків розлітаються, ніби гарбузи. Надто екстремальні сцени (коли людині відривають голову) зняті "в тіні".

— Це "ужастік" чи комедія? — дивувалися дівчата в залі.

Посеред сеансу студенти почали виходити. Мабуть, через задуху.

Як на мене, "Страсті Христові" страшніші. Американський "Дзвінок" — також.

За 40 хвилин до закінчення сеансу з"явилася міліція. Про це публіці пошепки повідомив схвильований вахтер.

Біля входу до зали стояли троє міліціонерів. Ще четверо працівників Подільського райуправління ВС сиділи в "уазику". Двоє в цивільному та молода жінка з пістолетом при боці склали протокол. Узяли пояснювальні в організаторів показу, який виявився "акцією кіноманської непокори" проти цензури в кінематографії. Компакт із фільмом вилучили, організаторам "акції" пригрозили порушенням кримінальної справи.

Однак їх це не злякало. Невдовзі в кінозалі Могилянки покажуть "Техаську різанину бензопилою". 

Зараз ви читаєте новину «Студентам показали заборонений фільм». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути