![Пенсіонерка Марія Лисенко з Дніпропетровська розповідає, що вибухова хвиля зруйнувала її літню кухню, пошкодила хату. Рятувальники обіцяють звести їй нове приміщення](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/190/190059_1_w_300.jpg?v=0)
Колишні мешканці будинку по вул. Мандриківській, 127 у Дніпропетровську досі збираються біля штабу допомоги. 50 постраждалих сімей від вибуху 13 жовтня хочуть, аби їм звели окремий будинок. Решта купують квартири — переважно в новобудовах.
— У місті кажуть, що ми розбагатіли після трагедії, дорікають, що нажилися на смерті близьких, — скаржиться Марина Бірюкова, 34 роки. Під час вибуху у неї загинула 14-річна донька Дарія. — Так, ми отримали гроші, будемо купувати нову квартиру. Гроші з Росії також отримали ("Дніпрогаз" підпорядковується російській компанії "ГАЗЕКС-менеджмент", що перерахувала потерпілим по 500 тис. грн компенсації за кожного загиблого родича. — "ГПУ"). Щоправда, я не всі рахунки бачила. Ніколи по банках ходити, щойно з кладовища прийшла.
Уранці 13 жовтня Марина Дмитрівна пішла на базар. Її 2-річна донька Ганна вийшла гратися на балкон, Дарія була у спальні. Після вибуху загинули усі мешканці третього під"їзду, які спали у аналогічних кімнатах. Ганнусю з перил балкона зняли пожежники.
— Ми вирішуємо своє квартирне питання, — ухиляться від розмови Андрій Хамаза, 35 років. Він повернувся з відрядження за годину після вибуху. Дружина Олена загинула. Її тіло рятувальники знайшли останнім.
— Я чув маму перед смертю, — згадує 14-річний син Андрія та Олени Максим Хамаза. Хлопець досі лежить зі зламаною ногою. — Спав на дивані, а мама була на кухні. Раптом уві сні почув крик: "Максим!", і диван зі мною почав крутитися.
Хлопець упав на купу уламків від будинку.
Штаб із ліквідації аварії, який організували у школі N76, згорнув свою роботу 31 жовтня.
— У школі працювало все місто, — каже заступник мера Дніпропетровська Олена Лозенко, 50 років. — Лікарі, психологи, представники бюро технічної інформації, які видавали довідки про право власності на квартиру. Працівники паспортного столу відновлювали втрачені документи, з відділу соціального забезпечення — оформлювали пенсійні документи. Потерпілі могли завірити їх у нотаріуса і тут же сфотографуватися на документи.
Не звернулися за компенсацією поки що 13 сімей, а 17 — оформляють документи
Щоб отримати гроші, потерпілі мали надати довідку, де зазначена загальна житлова площа квартири. За кожен квадратний метр мешканці чотирьох під"їздів будинку отримали по 10 тис. грн.
— Із 160 власників не звернулися за компенсацією поки що 13 сімей, — говорить Олена Лозенко. — 17 родин ще оформляють документи. Усі інші отримали гроші, на сьогодні вже купили 42 квартири.
50-річна Олена Макарихіна з чоловіком Павлом, 50 років, 19-річною донькою Катериною та сином Олегом, 23 роки, жили на шостому поверсі третього під"їзду. Устигли вибігти за кілька хвилин до вибуху. Родина придбала нову квартиру.
— У нас була трикімнатна, а купили чотирикімнатну на третьому поверсі новобудови, — розповідає жінка. — Автономне опалення, двоконтурний котел, велика кухня, простора вітальня. Ми задоволені.
Рятувальники та будівельники продовжують розбирати завали. Натомість до чиновників ходять просити компенсації жителі приватних будинків, що напроти зруйнованої багатоповерхівки.
— У мене в хаті обвалилася стеля, випали шибки, зірвало двері, — каже 70-річна пенсіонерка Мотрона Стягайло.— Вибуховою хвилею знесло паркан. А ремонту досі немає.
Начальник дніпропетровського управління МНС генерал Віктор Будківський запевняє, що приватні будинки відремонтують. І додає:
— Матроні Іванівні ми подарували телевізор, холодильник і встановили телефон.
На місці зруйнованих третього й четвертого під"їзду будинку зведуть церкву та розіб"ють дитячий майданчик. А два перші під"їзди рятувальники відремонтують під житло для себе та працівників міліції.
— Тільки в Дніпропетровську на черзі стоїть 202 сім"ї безквартирних рятувальників, — каже Будківський.
Коментарі