"Сава Росии. Бендери на х..." — такий напис білою аерозольною фарбою невідомі зробили в ніч на 20 травня на пам"ятнику Героям Крутів, що біля села Пам"ятне та станції Крути в Борзнянському районі Чернігівської області.
Потім жовтою фарбою залили кам"яну брилу, поставили на підмурівок каністру з-під фарби, облили її соляркою та підпалили.
Вогонь бачила чергова на сусідньому залізничному переїзді, що за 100 м від пам"ятника. На ранок до найближчих сіл Пам"ятне та Печі приїхала міліція. Три дні слідчі ходили по дворах — питали, хто що бачив або чув. Селяни нічим не могли допомогти. Монумент стоїть у полі. Від нього до Пам"ятного 2 км, до Печів — 5 км. Чергова на станції не бачила, щоб хтось переходив колію. Очевидно, зловмисники підійшли з поля.
— Там дуже все пообливано. Навряд чи це хтось із наших, — каже секретар Печівської сільради 40-річна Віра Манойленко. — Це якась політична акція.
Співавтор пам"ятника архітектор із Чернігова Борис Дєдов переконаний, що монумент зіпсували добре підготовлені люди. Це не справа рук місцевих хуліганів.
— Вдумайтесь, який хуліган купить на сто гривень фарби? Плюс аерозоль, плюс солярка, — каже він.
Пам"ятник Героям Крутів складається з кургану, на якому височіє колона. Всередині кургану облаштована капличка. Перед входом до неї камінь, на якому викарбувані слова "Душу й тіло ми положили за нашу свободу". На постаменті перед ним плита з витесаними із каменю шинеллю та кашкетом.
— Фарба сильно в"їлася в карбування та камінь, — каже архітектор. — Доведеться шліфувати його та відновлювати напис заново.
Прокуратура порушила кримінальну справу за умисне нищення, руйнування чи псування пам"яток. Сформовано слідчу групу з спеціалістів оперативних служб міліції, СБУ і прокуратури.
Меморіальний комплекс під Крутами відкрили 25 серпня 2006 року в пам"ять про київських студентів-добровольців. Вони загинули в бою, захищаючи Українську Народну Республіку під час наступу на Україну в січні 1918 року військ більшовицького уряду Росії. Уперше пам"ятник облили фарбою через 10 днів після відкриття. Його проект, виготовлення та встановлення обійшлися держбюджету в 1,5 млн грн.
Коментарі
1