У привласненні понад 9 млн грн підозрюють працівників кредитної спілки "Народна скриня" із райцентру Заставна на Буковині: голову Марію Матеящук, 36 років, бухгалтера Марію Брус, 40 років, та інспектора 29-річного Петра Федіва.
— Я вже втратила надію повернути свої гроші, — бідкається 53-річна Любов Савчук.
Вона вклала у кредитну спілку $150 тис. Мешкає Любов Франківна у Заставній. Керує торговим центром "Супермаркет", має торгові точки у Чернівцях, Коломиї та Снятині на Івано-Франківщині, Заліщиках та Борщові на Тернопільщині. Продає побутову техніку, продукти, канцтовари. Вперше до "Народної скрині" звернулась у грудні 2003-го.
— Добудовувала тоді "Супермаркет", — згадує жінка. — Терміново треба було 37 тисяч доларів. У спілці видали під вісім відсотків на місяць, через п"ять місяців віддала 52 тисячі. Дорого, та виходу не було. Старший син із невісткою у Португалії та Іспанії заробляли, молодший пік піцу у німецькому Оденбурзі. Я ставила тут бізнес, за онуками дивилася.
Торік до Любові Савчук звернулася голова спілки Марія Матеящук. Попросила $30 тис. Начебто для того, щоб купити у Києві квартиру. Любов Франківна позичила.
— Вона ж мені допомогла, — пояснює жінка. — До того ж обіцяла повернути за кілька днів. Однак за тиждень принесла договір, начебто я стала членом спілки. Сказала, що гроші повернуть через рік із процентами. Мені не горіло, я вклала до спілки під відсотки ще 120 тисяч доларів.
"Народна скриня" діяла з 2003 року. Одним давала кредити під 4–6% на місяць, в інших брала гроші на зберігання під 24–40% річних. Банки пропонували гірші умови, тому кількість вкладників збільшувалася. У "Народній скрині" були кошти 211 жителів області.
— Це — типова фінансова піраміда, — розповідає старший слідчий Олександр Беженар, 33 роки. — Отримані гроші від нових членів віддавали на виплату відсотків старим вкладникам.
Торік у січні державна комісія з регулювання ринку фінансових послуг перевірила "Народну скриню". Виявили порушення. Департамент нагляду за кредитними установами анулював ліцензії, однак спілка продовжувала видавати позики. Наприкінці листопада кілька вкладників поскаржились у міліцію. Працівників спілки затримали. Їх підозрюють у шахрайстві, привласненні та розтраті майна, підробленні й використанні документів тощо. Всього вони не повернули вкладникам 9 млн 693 тис. 481 грн 7 коп. Їм загрожує до 12 років в"язниці. Банківські рахунки і майно працівників спілки арештували.
— Тепер справа за судом, — каже майор УБОЗу Григорій Полковников, 30 років.
Матеящук і Брус нині у слідчому ізоляторі, Федіва відпустили під заставу у 80 тис. грн. Чоловік на підписці про невиїзд.
Марія Матеящук родом із села Зелений Гай Заліщицького району Тернопільської області. Була двічі одружена. Двоє синів живуть із батьками Марії Василівни. 4 лютого у неї помер чоловік Ярослав, 42 роки. На похорон її не відпустили.
Коментарі