У грудні завершують роботи з захисту саду від морозів. Якщо випав сніг, його потрібно підгорнути в пристовбурні круги дерев. Особливо небезпечний перший лапатий сніг для молодих дерев. Під його вагою ламаються гілки. Варто одразу струшувати його, не допускати налипання.
Молодим теплолюбним деревам — інжиру, хурмі, гранату, добре мульчують пристовбурні круги компостом, торфом. Самі дерева утеплюють і укривають на зиму. Стовбури обгороджують дрібною металевою сіткою, щоб захистити від зайців. Можна дерево обкласти пагонами ожини, аґрусу або обв'язати садовину хвойними гілками. Зайців відлякують і звуками. Підвісьте до гілок банки з-під пива з камінцями. При першому вітрі дзвенітимуть, проганяючи тварин. Для відлякування мишей кладуть гілки полину.
Після перших морозів до -5 °C заготовляють однорічні пагони кісточкових і зерняткових культур для весняного щеплення. Живці в'яжуть у пучки. Зберігають у підвалі за температури 0…+3°C. Нижню частину живців присипають річковим піском. Заготовляти найкраще у дні Квітки та Плоду. Ці дні також підходять для обрізання плодових дерев і кущів. Можна вкорочувати садовину з високою зимостійкістю — грушу, яблуню, сливу, вишню. Зріз треба замазати олійною фарбою. Садовий вар узимку застосовувати не можна.
Не варто присипати суницю листям або тирсою, щоб не впріла. Краще використовувати кукурудзяні стебла, гілки хвойних дерев.
Гілки для різдвяних прикрас і ялинки рубають у дні Квітки. Тоді даватимуть аромат.
Коментарі