Крокуси в горщиках у містах починають продавати на початку березня. Рослина з роду шафранових потрапила в Європу з Малої Азії. У дикій природі крокуси зацвітають у середині березня і квітнуть упродовж двох-трьох тижнів. У Карпатах і Криму є місцини, де рослини в період цвітіння утворюють кольорові килими.
— Цвітіння крокусів, вирощених у домашніх умовах, можна регулювати, — каже киянка 35-річна Вікторія Дендебера. На столичному "Зеленому ярмарку" вона продає жовті, фіолетові й білі квіти. — Восени горщики з цибулинами потрібно поставити в темне прохолодне місце, наприклад у підвал. Зберігаю розсаду при температурі п"ять градусів тепла. Якщо їх занести у тепле освітлене приміщення, за тиждень квітка зацвіте.
Жінка вирощує квіти понад 20 років. Час цвітіння спланувала до виставки. Горщик із п"ятьма розквітлими крокусами продає по 25 грн.
— Під час цвітіння квіти потрібно притінювати від прямого сонячного проміння. У цей час потрібно слідкувати, щоб ґрунт у горщику не пересихав. Поливати слід через день.
Коли квітка відцвіте, зрізати стебла не потрібно. Вони всихають самі. Відтак полив зменшують до одного-двох разів на тиждень. Квітку можна залишити в горщику або пересадити у відкритий ґрунт.
Вершок має виглядати із ґрунту на 2 сантиметри
Щоб крокуси зацвіли наступного року, на початку серпня викопують цибулину і сушать у тіні впродовж 10 днів. Потім відділяють молоді цибулини й садять у горщики.
Для крокусів беруть суміш листкового ґрунту, торфу й піску. Садити цибулини потрібно так, щоб вершок на 2 см виглядав із ґрунту. Рослина вкорінюється упродовж 60 днів. Перед цвітінням квітка повинна мати 4-сантиметровий пагінець.
Підгодовують крокуси нітроамофоскою двічі на рік — перед цвітінням і після нього.
Шафран вирощують на спеції
Назву квітки пов"язують із легендою про давньогрецького бога торгівлі Гермеса. Під час змагань він метнув диск і поцілив у голову приятелеві Крокусу. Юнак загинув, а Гермес попрохав богів увічнити його пам"ять. Із крові Крокуса виросли яскраві квіти.
У Римській імперії шафраном лікували катаракту. Духмяну оливу з квіток римляни використовували як дезодорант.
В Іспанії є поля, де шафран вирощують на спеції.
Коментарі