Уздовж центральної вулиці селища Немішаєво Київської області продають картоплю. У кожної продавщиці щонайменше по п"ять різних сортів.
— Стільки сортів ви на всьому базарі не знайдете, бо в нас центр картоплі, — каже жінка.
За 200 м від дороги розташований Інститут картоплярства Української академії аграрних наук. Чотириповерхова будівля стоїть серед поля, на якому вирощують нову картоплю. Для схрещування мають колекцію із 2800 сортів. При в"їзді назва установи написана українською та англійською. У холі інституту на столі — тарілки з картоплею сортів Слов"янка, Левада тощо.
— Це найкращі сорти нашого інституту. Час од часу міняємо бульби, щоб мали товарний вигляд, — каже охоронець.
Розмовляємо із завідувачем селекції Інституту картоплярства 72-річним Андрієм Осипчуком.
Де в Україні найкраще родить картопля?
— У Поліссі, звісно. Там добрі умови. Але люди мають знати, як її правильно вирощувати. Насіння картоплі є різних категорій. Найздоровіше називається супер-супер еліта, потім іде еліта, далі — перша репродукція (здорове насіння), друга репродукція (хворобливе). На Поліссі еліту можна вирощувати протягом шести-семи років. На восьмий рік вона не дасть урожаю, бо за цей час бере віруси із повітря та ґрунту.
У лісостепу гірші фітосанітарні умови — еліту треба змінити через чотири-п"ять років.
Це найкращі сорти нашого інституту. Час од часу міняємо бульби, щоб мали товарний вигляд
У степовій зоні насіння треба заміняти що два роки. Його необхідно купувати в науково-дослідницьких установах або в насінницьких господарствах. Бо на око якість визначити не можна.
Скільки в нас є сортів картоплі?
— Торік занесли в Державний реєстр 125 сортів. 73 створили українські селекціонери.
Яка картопля найсмачніша?
— Смачний середньоранній сорт — Світанок київський. Бульба вариться 15 хвилин, розсипчаста. Має багато крохмалю і білка. Левада і Слов"янка — також. Ці сорти я вирощую в себе на городі.
Хто дає назву сортам?
— Я. Спало гарне слово на думку — ним і називаю. Колеги не проти. Тому українські сорти — милозвучні, — усміхається.
Який сорт розробляєте?
— Картоплю із синім м"якушем. У ній підвищений вміст антиоксидантів, які виводять шкідливі речовини з організму. Люди чомусь вибраковують кольорову картоплю, а вона найкорисніша. У жовтій, рожевій багато каротину. Але картопля, яка позеленіла — небезпечна. У ній під дією світла утворюється речовина, якою людина та худоба можуть отруїтися. Але садити її можна — від тієї речовини гинуть усі картопляні віруси.
Що має знати картопляр?
— Майже всі люди роблять величезну помилку у вирощуванні картоплі. Збирають урожай, складають картоплю до купи, потім перебирають: найбільшу для споживання, середню — худобі, найменшу — для садіння. Але найменшу дають хворі кущі. Виходить, що люди садять хвору картоплю і з неї така ж виростає. Найкраще садити картоплю із здорових кущів. Можна їх відмітити кілочками, коли вони зацвітають. А хворі одразу викорчувати і викинути. Їх зразу видно — у них в"яле листя.
За який час дозрівають коренеплоди
Сорти картоплі бувають:
— ранні: дозрівають за 80-100 днів
— середньоранні: 100–115 днів
— середньостиглі: 116–125
— середньопізні: 126–140
— пізні: стигнуть понад 140 днів.
Пізніх сортів в Україні майже не вирощують. Для Полісся й Лісостепу підходять усі групи стиглості, а для Степу — ранні та середньоранні сорти.
Коментарі
1