27 лютого 1802 року Малоросійську губернію поділили на Полтавську і Чернігівську.
У складі Полтавської губернії було 15 повітів: Гадяцький, Зіньківський, Золотоніський, Кобеляцький, Костянтиноградський, Кременчуцький, Лохвицький, Лубенський, Миргородський, Переяславський, Пирятинський, Полтавський, Прилуцький, Роменський, Хорольський. Тоді тут налічувалося 1,3 млн. жителів.
Межувала Полтавська губернія на півночі з Чернігівською, на північному сході — з Курською та Харківською губерніями, на півдні — з Катеринославською, а з південному заході - Дніпром відділялася від Київської, Херсонської і частково Катеринославської губерній.
На кінець ХІХ ст. у Полтавській губернії діяло 841 підприємство. За Всеросійським переписом 1897-го тут було 2,8 млн мешканців.
Протягом 1906-1912 років з Полтавщини 200 тис. осіб переїхали до Сибіру і на Далекий Схід. Там отримували землю і можливість працювати.
1900-го на території Полтавської губернії було 4416 підприємств.
Герб губернії - в золотому полі чорний трикутний пам'ятник, прикрашений золотою змією, що звилась в кільце. За пам'ятником два зелених прапори, древки червоні з вістрями від списа. Все супроводжувано в главі щита двома навхрест покладеними червоними мечами. Щит увінчаний Імператорською короною і обрамований золотим дубовим листям, оповитим Андріївською стрічкою
Сучасний герб Полтавщини затвердили 30 січня 1998-го сесією обласної ради. Щит розділений на чотири частини малиновим ромбом, перетятим срібно-лазуровим хвилястим поясом. В одній частині щита - в лазуровому полі золотий лапчастий хрест. У другій — на золотому тлі червона підкова. В третій — на золотому полі червоне серце. В четвертій — на лазуровому тлі золотий сніп пшениці. В першій частині ромба — золотий лук із двома золотими зірками, в другій — золоті ворота з трьома баштами, із двома золотими зірками.
• Лук зі стрілою та зірки — елементи, що входили до гербів Полтави, Пирятина, вказують на історичну роль краю в обороні рідних земель, а також на Полтаву, як адміністративний центр.
• Міські ворота з трьома баштами та флагштоками — частина найстаршого із гербів, основний елемент герба Лохвиці, вказує на міцність, могутність, недоторканість краю, козацькі традиції.
• Хвиля води — елементи гер6ів Горішніх Плавнів, Кременчука, символізує багатство водних просторів області.
• Козацький хрест — символ на історичних прапорах Полтавських полків, елемент гербів міст Миргорода, Зінькова.
• Підкова — поширений елемент родових гербів України, символ щастя, добра, любові, злагоди.
• Серце — елемент герба гетьманів Полуботка та Кочубея, поширений у гербах України, символізує Полтавщину як серце України, її велич, духовність, землю, що дала життя видатним діячам.
• Сніп — уособлює природне багатство, родючість земель, працьовитість людей, національні традиції краю.
• Корона — могутність, стійкість, велич і слава.
Прийняті кольори:
• Малиновий — найпоширеніший колір козацьких прапорів, означає могутність, хоробрість.
• Лазуровий — боротьба за свободу, надія.
• Золотий — сонце, світло, добробут, доброта, робота, гідність, пише poltava.to
Коментарі