— Остерігайтеся житла із заниженою ціною. З ним щось не так. Якщо зроблений свіжий косметичний ремонт, то, можливо, захований грибок чи тріщини у стінах, — каже білоцерківський ріелтор Олена Мельничук, 30 років.
Говоримо про ринок нерухомості у місті. Спеціаліст радить, на що треба звертати увагу при купівлі житла, які документи перевіряти.
— Приватні будинки при купівлі оглядайте ззовні. Чи не протікає дах і чи немає тріщин у фундаменті та стінах. Взимку, коли все під снігом, не завжди видно дефекти дому.
Зверніть увагу, чи не було перепланувань. Можуть бути неузаконені приміщення згідно з технічним паспортом. За це пізніше доведеться доплачувати вам. Варто дізнатися про сусідів. Одні клієнти оселилися біля шизофреників, які зносили у квартиру сміття.
Є попит на купівлю житла у Білій Церкві? Де у місті найдешевша нерухомість?
— Попиту більше, ніж пропозицій. Хороше житло розходиться швидко. Те, що "на відшибі" — не продається роками. Найдешевше — поблизу Рибгоспу. Район віддалений і немає повноцінної школи, лише початкова. Також у Гайку та на Піонерській. Там здебільшого "хрущовки" 1950–1960-х років будівництва. Ціни на однокімнатні квартири починаються від 14 тисяч доларів, двокімнатні — від 16 тисяч, трикімнатні — від 18–20. Будівництво багатоквартирних будинків на ціноутворення вторинного ринку не впливає.
Які документи потрібно перевіряти при купівлі квартири?
— Правовстановлюючі — свідоцтво про спадщину чи приватизацію, рішення суду, договір купівлі-продажу, обміну, дарування або довічного утримання. Згідно з останнім набувач сплачує певну фіксовану договором суму і довічно утримує власника. Оплачує комунальні послуги, забезпечує матеріально відчужувача, хоронить його. Зазвичай такі угоди укладають з літніми людьми, які не мають родичів.
Які квартири найбільш затребувані, на скільки кімнат?
— Найчастіше купують одно- та двокімнатні. Перші — найдоступніша інвестиція в нерухомість. А другі — найкраще співвідношення ціни і житлової площі. Найзручніші для середньої родини.
Дешевші квартири чи приватні будинки?
— Будинки завжди дорожчі, бо мають земельну ділянку. Дешеві лише ті, що в поганому стані або на околицях.
Що впливає на вартість житла?
— Продаючи житло, люди дивуються, що на ціну не впливає ремонт. Є приказка: "Квартиру продаємо, а ремонт даруємо". Додати до вартості може техніка чи обладнання — колонка, тепла підлога. У травні минулого року в місті заборонили відключення від централізованого теплопостачання. Наявність індивідуального опалення збільшує ціну нерухомості. Найдорожчі квартири на середніх поверхах. Вони тепліші.
Перший поверх — холодний і темний, від будинку велика тінь. Найчастіше купують ті, кому важко підніматися сходинками. Вигідні тим, що до першого поверху можна добудовувати балкон. За умови, якщо біля дому не проходять комунікації. Перший поверх купують під комерцію, якщо місце прохідне.
Яку квартиру краще обрати — на первинному чи вторинному ринку?
— Нерідко у забудову вкладають заробітчани за кордоном. Коли повертаються, на них чекає збудоване житло. Купівля квартири з котлована найдешевша. Середня ціна квадратного метра — 14 тисяч гривень. Коли будинок добудують і здадуть в експлуатацію, вартість виросте. Але покупець, що вклав раніше, нічого не доплачуватиме. Наприклад, у Голосіївському районі Києва квадратний метр на стадії котлована коштує 23 тисячі. Метр готового житла — 28.
Яке житло порадиш купувати зі свого досвіду?
— Варто звернути увагу на так звані "сталінки". Вони просторі і з високими стелями. Такі будинки простоять не менше 100 років. Є в центрі міста і мікрорайонах Гайок та ДНС.
Скільки коштує орендувати квартиру чи будинок на місяць?
— Оренда однокімнатної квартири коштуватиме від двох тисяч гривень. Так само — будинок. У приватному домі відсутні платіжки за теплопостачання та послуги жеку. Зазвичай є місце для парковки і домашнього улюбленця. Але нерідко — гірші умови проживання.
Хто найчастіше орендує?
— Житла орендують багато. Це молоді сім'ї, військовослужбовці і люди, направлені в Білу Церкву по роботі. Популярна подобова оренда. Нею зазвичай користуються при відрядженнях. Так дешевше, ніж у готелі. Ціни починаються від 350 гривень за добу.
Скільки у місті ріелторів?
— У Білій Церкві близько 300 агентів з нерухомості. Ми співпрацюємо, проводимо збори, маємо загальну базу об'єктів нерухомості. Також є загальноприйняті правила роботи. Серед них — однакова для всіх комісія. За житло вартістю до 16 тисяч доларів не повинна бути меншою 600 доларів. За дорожче — 4% по місту і 5% по району. Агенти підписали меморандум.
Коментарі