Рівень зустрічей українського президента на полях Генасамблеї ООН та у Вашингтоні свідчать про "включеність" партнерів, але водночас - і про занепокоєння Заходу. Gazeta.ua. розповідає про подробиці візиту.
25 вересня Володимир Зеленський зустрівся з Джо Байденом і передав йому свій план перемоги. Обговорення документа відбудеться наступного дня, під час розширеної другої зустрічі президентів.
Згодом Байден розпорядився негайно видати Україні 7,9 мільярдів доларів фінансової допомоги та анонсував розширення переліку боєприпасів за рівнем складності, аж до касетних - як складових крилатих авіаційних бомб JSOW. Також Джо Байден оголосив, що у жовтні цього року скликає зустріч партнерів України у форматі "Рамштайн". "Цими діями я ясно даю зрозуміти: США нададуть Україні підтримку, необхідну для перемоги в цій війні", - заявив Джо Байден.
Цікаво, що раніше західні ЗМІ повідомляли про плани зустрічі американського президента з канцлером Німеччини, президентом Франції та прем'єром Великої Британії у жовтні у Берліні, темою перемовин мало стати подальше забезпечення України всім необхідним для оборони.
Надання далекобійних бомб JSOW сигналізує про "далекобійку", зняття заборони на яку, скоріш, і буде схвалене на позачерговому жовтневому "Рамштайні".
План Маршалла-2
Фінансове питання мало продовження на зустрічі "Групи семи+", присвяченій Україні, за підсумками якої була підписана більш ніж 30 країнами і Євросоюзом Декларація з повоєнного відновлення нашої країни. Володимир Зеленський уже назвав її планом Маршалла, за аналогією з тим, котрий був застосований після завершення Другої світової війни і став фундаментом миру і процвітання Європи. Напевне, план гарний, якщо прем'єр Канади, за даними Politico, пообіцяв найближчим часом кошти із заморожених активів РФ передати Україні, і це буде важливий прецедент. Росія від початку агресії болюче реагувала на будь-які спроби конфіскувати "заморожені" активи за кордоном. Якщо Канада передасть кошти від "тіла" активів, її приклад наслідуватимуть інші країни-союзниці нашої держави у боротьбі з агресором. Про найшвидші рішення по "заморожених" активах Зеленський говорив з президентом Ради ЄС Шарлем Мішелем, частково ця тема була порушена й під час перемовин президента України з генсеком ООН Антоніу Гутеррішем.
Нова бригада від Макрона
Під час зустрічей з президентом Франції Емманюелем Макроном і прем'єром Великої Британії Кіром Стармером йшлося більше про зброю. Кір Стармер заявив: "Ці місяці й тижні стануть вирішальними". Обговорено обсяги необхідної допомоги, як збройної, так і гуманітарної, а також заходи на реалізацію раніше підписаної безпекової угоди, кроки до укладення більш поглибленого договору. І, звісно, Формула миру.
А от Емманюель Макрон здивував - пообіцяв повністю підготувати й оснастити одну бригаду (від 3 до 5 тисяч осіб) українських бійців.
Що за цим стоїть
Новий оборонний пакет від США, екстрений "Рамштайн" і заяви Канади, Франції та Великої Британії є ланками одного процесу, - закладки бази для подальшого розвитку подій і в Україні, і навколо неї. Якби Байден не виділив фінансування, з 30 вересня поточного року офіційний Київ опинився б у невизначеній ситуації: так, певні запаси зброї зроблені, однак про розвиток наступів на полі бою й говорити нічого. Натомість нині ЗСУ отримають більше зброї, а також нові чи посилені її види. Матиме продовження і трек посилення ППО. Сумарно сигнал від США означає - "продовжуємо відбивати агресора".
Отже, пряма конфронтація Росії й США залишиться ключовим геополітичним розламом, мінімум, до грудня-січня, коли має стати на посаду обраний президент (чи президентка) США. Така диспозиція краща за невизначеність, котру свого часу пропонував Макрон. Але водночас вона покладає на партнерів України посилені зобов'язання. Олаф Шольц уже анонсував додатковий пакет допомоги від Німеччини. Найцікавіше вчинив Макрон, адже його ініціатива підготувати бригаду є видозміненою його ж весняною ідеєю завести союзницькі війська для захисту України. Чи готові інші наслідувати французький приклад? Про продовження підтримки нашої країни, насамперед, гуманітарної, а також оборонної, заявила Італія. Загалом, позиція колективного Заходу чітка і зрозуміла. А що на Сході?
Не спіши - то й не запізнишся
Ми писали про зустріч Володимира Зеленського з лідером В'єтнаму То Ламом і про можливі меседжі Китаю через То Лама, якого особисто дуже поважає Сі Цзіньпін.
Вірогідно, китайська сторона українські повідомлення, як мінімум, почула, оскільки Ван І провів зустріч з головою офісу президента Андрієм Єрмаком і міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. "Обмінялися думками по принципах досягнення всеосяжного, справедливого і міцного миру для Україні на основі Статуту ООН", - повідомив Єрмак. Зі свого боку, Ван І заявив про готовність Китаю підтримувати Україну гуманітарно. Також він зазначив - позиція КНР по українській кризі "послідовна, а найбільш авторитетною заявою є "чотири обов'язки", висунуті Сі Цзіньпіном". Цікаво, що сторони також обговорили перспективи контактів "на найвищому рівні", що може означати підготовку до зустрічі лідерів двох країн.
Але Схід не поспішає з висновками, запускаючи нову гру з Росією напередодні саміту БРІКС.
Китай "викотив" Росії ультиматум?
Якщо зважити на зустріч Ван І з його російським колегою Сергієм Лавровим, можна зробити висновок: певні меседжі від української сторони й від росіян Китай почув. Висновок зробив несподіваний: доки Москва і Пекін будуть дотримуватися постійної добросусідської дружби, всебічної стратегічної співпраці, взаємно вигідних обмінів і результатів, двосторонні відносини будуть просуватися вперед. Отже, Росії висунуті умови. Які саме?
Ван І озвучив: високо тримати "прапор багатобічності", захищати "цілі і принципи Статуту ООН" і "просувати більш справедливу. розумну систему глобального управління, зосереджену на ООН". З цього для України є дві багатообіцяючі тези:
1. Китай закликає Росію захищати принципи статуту ООН, які РФ порушила, коли напала на нашу країну,
2. що б там Путін собі не мріяв, БРІКС не стане альтернативою ООН, адже без Китаю це неможливо, а Китай цього не схвалює.
З іншого боку, Китай показав, що його цікавить глобальна інтрига навколо реформи й перезавантаження ООН, де у Росії можуть бути власні інтереси. Але ж Ван І з Лавровим окремо обговорили Україну, обстріли якої поновила російська сторона. Висока вірогідність, що Ван І наполягає на суворому дотриманні Статуту ООН і конвенцій, що регулюють ведення війни, адже паралельно міноборони Китаю характеризувало свої контакти з Пентагоном як корисні для протидії ризикам.
"Американська запальничка"
Тим часом, у США розкручується скандал "Трамп - Зеленський". Після відмови зустрічатися з українським президентом американський політик і кандидат у президенти США від республіканців посилив риторику проти Зеленського. Більше того, спікер Конгресу США Майк Джонсон заявив, що організаторкою візиту українського президента на американський оборонний завод є посолка України Оксана Маркарова і зажадав від президента України її звільнення.
Піддав жару і сам Трамп, цього разу, на передвиборчому мітингу у міст Мінт-Гілл у північній Кароліні. Він звинуватив Зеленського у тому, що той не погодився вести переговори з Росією, не схвалив проєкту угоди (можливо, йдеться про припинення вогню), котра "була б кращою, ніж те, що зараз". "Ваша країна знищена, її неможливо відновити", - заявив кандидат у президенти США. Його ймовірний віце-президент Девід Венс взагалі прямо каже: Зеленському треба віддати Росії завойовані нею території.
Таким чином, Україна потрапила в ідеальний американський шторм, вважає виконавчий директор "Українського інституту майбутнього" Вадим Денисенко. Експерт звертає увагу на збіг посилів від Путіна про ядерну загрозу і Трампа про те, що "лише я її відверну". Київ, на його думку, у надскладній ситуації, коли не можна скотитися в підтримку однієї з партій за умови, що демократам складно зараз грати з Україною. "Навіть за умови перемоги Гарріс ми матимемо справу з республіканським Конгресом. Ситуація, за своїм напруженням, наближається до "кольчужного скандалу", - наголошує експерт. І радить українській стороні не ставати у позу ображеної, бо Росія почне розігрувати карту розколів. До того ж, росіяни хочуть Україною змусити Захід сісти за стіл переговорів щодо стримування КНДР, Ірану та низки інших країн від ескалації.
Коментарі