— Усюди повинен бути господар. Не виняток і Німецький ставок. Аби стежити за порядком, має бути офіційна громадська організація, — каже гайсинчанин Андрій Гуцалов, 46 років.
Чоловік сьомий рік доглядає за водоймою. Прагне знайти однодумців, щоб разом зариблювати водойму та прибирати прибережну зону.
- 2013 року колишній орендар Німецького ставка вирішив спустити з нього воду і відмовитися від оренди. Що він і зробив, — продовжує Андрій Павлович. — Прийшовши на водойму, я та декілька моїх однодумців вирішили дати життя ставку заново — набрати воду і запустити рибу. У перші роки не вистачало на все коштів. Тому змушені були звернутися до спонсорів. І начебто справу налагодили — і коропів великих запустили, і сторожку обладнали, і столики для відпочинку встановили. Але нашим людям не йметься — то підпалили сторожку, то собаку втопили. Крали все, що правильно і неправильно лежить, попсували човни.
Перший рік рибалки збирали по 30–50 гривень на став, але цих коштів не вистачало навіть на корм рибі. А роботи було багато. Треба було і траву скошувати, і воду вапном дезінфікувати, і човни ремонтувати. Навесні боротися з повінню, зимою на Водохреща вирізати хреста для тих, хто бажає в ополонці скупатись. І охороняти потрібно кожну ніч. Від тих же браконьєрів. Цьогоріч дійшло до електричних вудок, бо закинута велика кількість риби та раків. Після їх використання вода в ставку почала псуватися —цвіла. Довелося трохи води стягнути і освіжити.
Андрій Гуцалов з однодумцями регулярно влаштовує біля ставка суботники.
— Уже зроблено чимало, — веде далі чоловік. — Хлопці в перші роки зробили криницю, зрізали старі дуплясті верби, які становили небезпеку, встановили дренажний стік. Разом вантажимо сміття. Люди не вміють відпочивати цивілізовано. Завжди залишають після себе непотріб. У кожному разі ні відпочивати, ні рибалити ніхто не забороняє і не заборонить. Головне, щоб не займалися браконьєрством. Та, на жаль, порушників вистачає. Я ж фізично не маю змоги охороняти ставок і вдень, і вночі. Якби була громадська організація, то можна було б охороняти самотужки.
Ще одне питання — це безпека відпочивальників. У мене немає повноважень навіть викликати поліцію, коли бачу компанії напідпитку. Люди забувають, що вживання алкоголю біля водойм — це завжди ризик. Два роки тому був потопельник.
Андрій Гуцалов планує обладнати спеціальні садки для вирощування риби, облаштувати пляж.
— Є багато ідей, але без підтримки однодумців їх важко буде втілити. Потрібна юридична допомога, щоб створити офіційну громадську організацію. А далі будемо вирішувати проблеми за мірою їх виникнення, — додає Андрій.
Коментарі