За перші чотири місяці року в Київському обласному центрі крові Білої Церкви заготовили 2 925 л крові. Її здають донори. Щодня приходять близько 40, кажуть в установі.
Центр забезпечує кров'ю усю Київщину. Постачає її в медичні заклади. Отримує фінансування близько 40 млн грн на рік із державного та обласного бюджетів.
— Із 2017 року співпрацюємо з національною лотереєю. Вони забезпечили нас кишеньковими пам'ятками для донорів, кепками та жилетами із символікою центру. За їхній кошт придбали додаткові сім-картки для реєстратури і запрошуємо донорів через смс, — каже 44-річний Віталій Демський, виконувач обов'язків головного лікаря центру крові. — У Білій Церкві донорську кров переробляють на компоненти. Визначають групу і резус. Обстежуємо на інфекції. Структурним підрозділом центру є відділення переливання крові, яке працює в обласній лікарні Києва. Є наше відділення трансфузіології (переливання крові та її компонентів. — Газета) у Переяславі-Хмельницькому. Загалом, у центрі працює 190 людей.
Є хибні думки про донорство. Мовляв, здавати кров потрібно лише тоді, коли цього потребує близька людина. Що це шкідливо для здоров'я і лікарням потрібні лише рідкісні групи крові, кажуть у центрі. Насправді це знижує ризик серцево-судинних захворювань у донорів. Цінується кров усіх груп. Більш за все потрібно тієї, що найпоширеніша серед пацієнтів — другої з позитивним резусом.
Максимальна доза крові при здаванні за один раз — 450 мл. Усього в організмі людини її понад 5 л.
Щодня з центру в область виїжджає бригада для забору донорської крові. Це дозволяє в рік додатково отримувати до 4 тис. л. Найбільше здають у Фастівському та Рокитнянському районах. Білоцерківський район — один із тих, де цей показник найнижчий.
— За планом область має заготовити 11 тисяч літрів крові протягом року, — продовжує Віталій Демський. — Її досліджуємо на американському аналізаторі. Апарат знаходить антитіла і антигени інфекції. Таких приладів у центрі два. Скоро запрацює обладнання фірми "Рош", яке тестуватиме кров на рівні ДНК.
Людей обстежують із застосуванням одноразових матеріалів і реагентів. Після здавання крові за ними на-
глядають 30–40 хв. Обов'язково виплачують компенсацію на харчування — 68,7 грн. Також можуть давати кошти за саму кров. У центрі зареєстровані 146 039 донорів.
— Маємо проблему з транспортом, — веде далі. — Просили в обласної ради придбати нам автобус. Так змогли би виїжджати у місто і збирати там кров, як це практикують у Європі. Нині в центрі працює дві десятирічні "Газелі".
160 гривень за літр зданої крові виплачують донорам. За раз беруть не більше 450 мл.
7 902 літра крові заготовили у Київському обласному центрі крові торік.
Після татуювання кров не можна здавати рік
Кров може здавати здорова людина старша 18 років і вагою не менше 50 кг. Перед здачею буде співбесіда з лікарем, медичний огляд і лабораторні дослідження. Загалом, процедура триває годину, кажуть у Київському обласному центрі крові.
Донор отримає довідку на два вихідні. Повторно здати кров можна тільки за два місяці. Чоловікам рекомендують у рік здавати кров не частіше п'яти разів, жінкам — не більше чотирьох. Із собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код.
Якщо ви хворіли на гострі респіраторні інфекції, грип, застуду або приймали антибіотики — здати кров можна тільки через місяць, говорять у центрі. Після видалення зуба — через 10 днів, а після припинення менструації має пройти п'ять днів. Чекати цілий рік доведеться, якщо зробили татуювання чи пірсинг. Після вагітності кров теж можна здавати — за 12 місяців.
Коментарі