Ексклюзиви
пʼятниця, 30 серпня 2019 22:59

"Настільки повномасштабного макета Донецького аеропорту більше ніде немає"

— Це Донецький аеропорт. Ось новий і старий термінали, диспетчерська вежа, злітні смуги й "дорога життя", — старший спеціаліст з науково-дослідної роботи в музейній справі 33-річний Борис ЛІСОВИЙ показує макет Донецького летовища, що є в гайсинському музеї АТО на вул. 1 Травня, 48. Макет зробив Ігор Поляруш — керівник гуртка "Макетування та моделювання космічної техніки" районної станції юних техніків.

Автор: ФОТО: Ірина Мамрига
  Зліва направо: учасник антитерористичної операції Павло Ткач, голова громадської організації ”Спілка учасників бойових дій АТО Гайсина та Гайсинського району” Микола Данилюк, завідувач музею бойової слави учасників АТО Андрій Головань
Зліва направо: учасник антитерористичної операції Павло Ткач, голова громадської організації ”Спілка учасників бойових дій АТО Гайсина та Гайсинського району” Микола Данилюк, завідувач музею бойової слави учасників АТО Андрій Головань

У музеї близько тисячі предметів, пов'язаних з російсько-українською війною. Є зразки обмундирування та зброї, уламки снарядів, муляжі гранат, макети бойової техніки, прапори, особисті речі військових, фотографії, дитячі малюнки й листи. Усе це приносили учасники бойових дій.

— А настільки повномасштабного макета Донецького аеропорту більше ніде немає, — продовжує Борис. — Навіть у Центральному музеї Збройних сил України в Києві виготовлена лише четверта частина території. Картина дуже реалістична — кожна будівля чітко деталізована. Бачите, навіть сніг темний від пороху. Але будівлі терміналів на макеті не знищені повністю, як зараз. Їх залишено спеціально, аби відвідувачі могли цілісно уявити ті події.

— Кому як не Борису знати всі деталі, — приєднується до розмови завідувач музею й ветеран АТО 30-річний Андрій Головань. — Він перебував у тому пеклі у складі 79-ї окремої аеромобільної бригади з початку вересня до кінця жовтня 2014 року. Борис Лісовий — справжній кіборг.

— Не я один, — заперечує Борис. — Нас, кіборгів, було багато. Серед бойових побратимів є й гайсинчани — Ігор Красножон і Олександр Печак. Але вони прийшли після нас. Кожна ротація в Донецькому аеропорту, то був подвиг. Відверто кажучи, всі, хто тоді вцілів, воювали за Україну і загиблих товаришів. А втратили ми багато бійців.

— Потрапляли під обстріли? — запитую.

— Ми весь час були під ними. На макеті можна побачити: вирви від снарядів усюди. Під час ротації в Донецькому аеропорту я їздив на бронетранспортері "Алабай". Ось його макет.

Автор: ФОТО: Ірина Мамрига
  Макет Донецького аеропорта зробив Ігор Поляруш — керівник гуртка "Макетування та моделювання космічної техніки" районної станції юних техніків
Макет Донецького аеропорта зробив Ігор Поляруш — керівник гуртка "Макетування та моделювання космічної техніки" районної станції юних техніків

— Цей музей є унікальний за своїми експонатами, аналогів в Україні немає, — додає голова громадської організації "Спілка учасників бойових дій АТО Гайсина та Гайсинського району" Микола Данилюк, 57 років.

— Він створювався людьми, які пройшли війну і знають, що це таке, — веде далі Микола Миколайович. — Наш музей знають не тільки в Україні, а й за кордоном. Були делегації з США, Англії, Іспанії, Нідерландів, Фінляндії та Білорусі. Цікаво, що музей відвідали вже чотири групи білорусів, і жодна не залишала письмового відгуку. Усі бояться, хоча й захоплюються нашими воїнами й Україною.

За останні роки рівень патріотизму серед українців упав, стверджує Микола Данилюк.

— Люди, які не воювали і не воюють, стомилися від війни. Але шлях до нашої перемоги тільки один — не здавати позицій. Через це вважаю неправильним, що на День Незалежності в Києві не було військового параду. Він не лише підняв би бойовий дух народу, але й показав Росії, що ми на коліна перед нею не станемо. Бо в нас є сильна армія і є чим дати відсіч. Люди не мають забувати, що, крім буденного життя, в нас на сході триває війна. Важливо, щоб земляки приходили в музей, приводили своїх дітей. І пройшлись Алеєю Слави та помолилися за героїв, які віддали своє життя заради України.

Музей бойової слави учасників АТО відкрили 12 жовтня 2017 року. У грудні торік йому присвоїли звання "народного". Поряд із музеєм — Алея Слави на честь загиблих воїнів із Гайсинщини. 22 серпня відкрили 18-ту меморіальну дошку — у пам'ять Юрія Фармагея, який загинув 5 квітня під час виконання бойового завдання.

Музей брав участь в обласному фестивалі-конкурсі

У травні цього року Вінницька обласна державна адміністрація нагородила Гайсинський музей АТО дипломом за отримання гран-прі в IV обласному фестивалі-конкурсі музейних міні-експозицій "Їх іменами славиться наш край". Нагороджувала голова експертної ради, заступник начальника управління культури і мистецтва Валентина Троян.

Зараз ви читаєте новину «"Настільки повномасштабного макета Донецького аеропорту більше ніде немає"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Найбільше читають