Третій місяць учні понад 10 шкіл Полтави роздають продавцям і барменам листівки. У них просять не продавати їм та їхнім одноліткам спиртних напоїв і цигарок.
Хоч офіційно акція, яку організував відділ кримінальної міліції у справах дітей Полтавської області, закінчилася, підлітки й далі роздають листівки. На одному її боці зображені троє підлітків та продавець. Рука одного зі школярів тягнеться до спиртних напоїв, що стоять на прилавку. На алкогольних напоях намальований знак "Стоп", а внизу листівки підпис: "Молодь за здоровий спосіб життя". З другого боку — текстове звернення до продавців: "Я, (ім'я та прізвище), прошу Вас не продавати моїм одноліткам та іншим дітям спиртні та тютюнові вироби. Цим Ви збережете життя і здоров'я підростаючому поколінню України та убережете себе від протиправних дій та юридичної відповідальності".
Десятикласник школи №3 Владислав Дорошенко, 16 років, до акції з роздачі листівок приєднався тиждень тому:
— Вважаю, що підліткам, моїм одноліткам, не повинні продавати алкоголь чи тютюн. У наш час багато акселератів, і тому зовнішній вигляд підлітків часто вводить продавців в оману щодо їхнього віку. Багато бачив, як підліткам продають спиртне. А буває, що однолітки беруть алкоголь не тому, що їм хочеться, а лише, щоб підтримати компанію, виділитися.
Подібні акції проводитимуть і надалі.
— Продавці нормально віднеслися до звернень, які їм вручали, — згадує Поліна Ларіна з обласної міліції. — Одна жінка навіть зняла рекламу алкоголю у своєму кіоску на Браїлках і наклеїла туди цю листівку.
Відвідую кілька закладів, щоб пересвідчитися, чи продають підліткам заборонені товари. У кафе-барі "Ёжик в тумане" на п'ятому поверсі торговельно-розважального центру "Київ" компанія, на вигляд років 16, купує пиво. За двома столами попиває. У кожної такої компанії по пачці цигарок на столі. На мої зауваження продавець стверджує, що вік покупців перевіряє. Підлітки називати вік відмовляються. Кажуть, що достатньо для розпивання алкоголю. У магазині "Мажор" у мікрорайоні Левада спостерігаю, як продавщиця продає підліткам цигарки. Жінка постійно озирається на відвідувачів.
Лише кожен 10-й учень абсолютно здоровий
Серед усіх полтавських школярів здорові 11,5% старшокласників, тобто це лише кожен 10-й підліток. На стан здоров'я дітей у 90% випадків впливає вживання алкоголю і тютюну, малорухливий спосіб життя, соціальні, економічні та екологічні фактори, сімейне виховання, довге перебування перед телевізором та комп'ютером (через це приблизно четверо з п'яти школярів майже ніколи не займаються спортом). Ще в 10% — якість наданих освітніх послуг і стан школи. Неналежне утримання й оснащення останньої зумовлює більшість хвороб.
— Із найпоширеніших хвороб на першому місці захворювання опорно-рухового апарату, зокрема сколіоз, — говорить Валентина Заєць, міський педіатр Полтави. — Далі — порушення органів зору та кишково-шлункового тракту. Багато хворих на сечостатеву та ендокринну систему. Це не враховуючи хронічних хвороб.
Коментарі