У неділю в Хрестовоздвиженському монастирі Полтави митрополит Української православної церкви Московського патріархату 74-річний Володимир (у миру — Віктор Сабодан) відправив літургію за єпископом Афанасієм. 27 травня того прилучили до лику святих.
Єпископ жив у XVII ст. Після смерті з'ясувалося, його мощі нетлінні. Біля них зцілювалися віряни. На початку ХХ ст. Афанасія хотіли канонізувати, але завадила революція.
Зранку на території монастиря і біля нього повно людей. Дехто зайшов у храм, решта слухають службу на вулиці. На подвір'ї двома колонами вишикувалися охоронці, не пускають прочан на центральну доріжку. Крайні сердяться, їм незручно хреститися. Падає дрібний дощ.
— Автобусів до храму не дали, церберів наставили, так іще й дощ почався, — сердиться пенсіонерка, нервово хреститься. — Лідочка, ти хоч знаєш, де мощі святого Афанасія лежатимуть? — питає у подруги.
— Хто ж мені скаже? Може, нас пустять сьогодні на них подивитися і доторкнутися.
По закінченні служби в храмі вручають ордени за заслуги перед церквою губернатору Полтавщини Олександрові Удовіченку, меру Андрієві Матковському, голові облради Володимирові Марченку й голові Котелевської райдержадміністрації Тетяні Корост.
На подвір'ї на центральну алею виїздить представницький чорний "мерседес" із тонованими вікнами. Такий коштує від 1 млн грн.
— Мамо, дай фотоапарат, хочу клацнути машину митрополита. У нього замість номерів букви "МВ", — просить школярка в довгій сукні й синтепоновій куртці.
— Чи ти "мерседесів" ніколи не бачила, — насмішкувато відповідає батько.
Віряни чекають виходу митрополита з церкви. Старші показують молодшим, як потрібно просити благословення. Аби не проґавити Володимира, поскладали парасолі.
— Куди це він пішов від людей? — кричить хтось із натовпу. Митрополит з охоронцями подався у протилежний бік. Натовп — за ними. Людей не пустили далі міліціонери.
До Полтави приїхав нащадок святого Афанасія, настоятель Володимирського храму в Дніпропетровську протоієрей Григорій.
— Наші предки жили в Литві, а потім переїхали до України, — розказує. — Перші згадки про рід є у записах Києво-Печерських ченців у XIV столітті. Усі були або священиками, або військовими. Мій старший син також панотець, донька заміжня за священиком. А двоє менших не визначилися — один навчається в художньому коледжі, інший закінчує школу. В Полтаві більше родичів немає.
Мощі святого Афанасія зберігають у склепі під Хрестовоздвиженським храмом. Коли покажуть вірянам, невідомо.
27
СТІЛЬКИ полтавців Українська православна церква вважає святими. Їх канонізував Московський патріархат. Серед 10 діячів в Україні, котрих прилучила до лику святих УПЦ Київського патріархату, полтавців немає. Українська автокефальна православна церква визнає святих угодників. Не канонізувала поки що нікого.
Коментарі