— Тротуар два метри завширшечки — ото і все, що останеться нам від двору. Прямісінько на цьому місці хочуть построїти готель чи розвлікатєльний комплекс у 12 етажів. Буде впритул до наших квартир, — каже 79-річна Марія Шведун. Одягнена у широку червону куртку, на голові білий картуз із великим козирком. Сидить на осонні на розкладному стільчику між сараями і двоповерховим будинком на вул. Жовтневій, 46а.
Тиждень тому вночі невідомі розклеїли оголошення, що територію двору міська влада віддала в оренду. Хто має сараї та гаражі, просять зателефонувати, повідомити. Люди говорять, їхні прибудови планують знести.
— Наш дім старий — строївся ще до війни, фундаменту під ним немає, — долучається до розмови огрядна сусідка 81-річна Ганна Іванченко, у блакитному квітчастому халаті. — Квартири получали разом із сараями. А тепер, виходить, вони не наші, можна забирати, кому хочеться. Як почнуть строїти новий дом — нас у квартирах позакопують живцем. Тут достаточно сваї забити, і двохетажка рухне.
Будинки по Жовтневій, 46 і 46а у центрі Полтави. Навпроти — приміщення обласної держадміністрації, міський будинок культури і стадіон "Ворскла". За 500 м — Корпусний парк. Орендувати помешкання у цьому районі найдорожче у Полтаві. За однокімнатку просять від 2-2,5 тис. грн.
За сараями у три ряди стоять гаражі. В одному відчинені двері, худорлявий пенсіонер справляє бірюзовий "сітроен".
— Гаражи завод строил — "Турбомех", там большинство людей работало, — заїкаючись каже Валентин Соборєв, 73 роки. — Пользуемся с 1954-го года, — сльози котяться по щоках, він утирає їх рукавом. — Так мучают уже пятый год. Раньше только разговоры ходили, а теперь впрямь строить собрались. Сосед перенервничал — и умер в прошлом году. Тоже был инвалидом, участником войны. У супруги нервы не выдержали, оставила меня вдовцом. Застройщики мучают, звонят, когда придумается, и уговаривают: может, вам в другом месте, где подальше, гараж подойдет. А я ходить вообще не могу.
Будувати у дворі багатоповерхівки планує київська фірма "Форма груп". Землю орендує другий рік.
— Міська рада передала територію незаконно, бо на ній розташовані три приватизовані ділянки під гаражами, — розказує місцева Тетяна Єгорова. — "Форма груп" спочатку мала показати проект будівництва, що планують звести, тільки після цього їм можна виділяти землю. Але ніхто досі не знає, що буде в нашому дворі. Звернулася до суду, виграла апеляційний у Харкові. Прокуратура винесла протест, що виділення території незаконне. Та міська влада все ігнорує. Дитячий майданчик, місце для сушки білизни, гаражі й сараї — все хочуть знести. Двору в нас не лишиться.
У міській раді говорять, усі рішення законні. Що будуватимуть, не знають, бо проект допрацьовують.
— Гаражі зведені самовільно, з їхніми власниками ведемо переговори. Деякі не проти мати в іншому місці, а дехто просто палиці в колеса ставить і нам перечить, — пояснює російською Микола Бєлий, представник компанії у Полтаві. — З'ясовуємо, кому потрібні сараї. Занесемо їх до генерального плану. Старі зруйнуємо, побудуємо нові, але менше. Бо дехто замість сараю захотів узяти гроші.
3 квартири арештували по вул. Ляхова, 12а. Їх власники найактивніше протестували щодо спорудження по сусідству багатоповерхівки. Пригнали вантажівку з піском і перегородили дорогу до будівельного майданчика. Активісти розповідають, висотку зводять на місці дитячого майданчика і прибудинкової території. Стоятиме майже впритул до їхнього дому. Забудовник, товариство "Архімета", звернувся до суду. За перешкоджання роботам із людей хочуть стягнути 1 млн 187 тис. грн. У прокуратурі кажуть, забудовник має всі документи. Перевіряють, чи законні вони.
Коментарі