Підписання президентом закону "Про засади державної мовної політики" означає, що для нього перспективи його партії важливіші за країну, - каже голова Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. - За такою динаміки наступним кроком має стати федералізації України. Але якщо ПР не може виробити собі нічого іншого, щоб дало їй результат і не нашкодило Україні, то нащо така партія? - запитує експерт.
Для вас підписання мовного закону стало несподіванкою?
- Зараз у мене більше запитань ніж відповідей після підписання цього закону. Чи у нас президент не розуміє, що підписує? Чи він не знає як був принятний цей закон, коли в залі не було тих нардепів, які голосували? Я вже не говорю про зміст закону.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У регіонах готуються висловити недовіру Януковичу через мову
Припустимо, що президент все прекрасно розуміє.
- Якщо він розуміє, то він робить це свідомо. Він просто не розуміє завтрашнього дня України, не може дивитись в майбутнє. Тут все залежить від того, які інтереси він приймає в систему своїх потреб. Його інтереси не пов'язані з державою Україна, але міцно зв'язані з політичними успіхами чи поразками Партії регіонів. Російська мова — це їхній останній козир. Дуже небезпечно коли особисті інтереси глави держави не синхронні з інтересами нації. Ми живемо не в однопартійній політичній системі і не можемо сказати, що добре для "регіоналів" те добре і для всієї України.
Що це означає для народу України?
- Це означає, що для Віктора Федоровича інтереси партії, навіть коли вони протирічать інтересам народу, важливіші. Залежності від партії більші, ніж від народу. Ми таке вже колись проходили в нашій радянській історії. Але якщо президент України між країною та партією вибирає партію, то суспільство має все поставити на свої місця.
Як?
- Просто. Раз вирішили грати у ці мовні передвиборчі ігри, то добре. Нехай кожен мажоритарщик розкаже про своє ставлення до мовного закону. Тоді ми отримуємо парламент, який відображатиме волю народу. Тепер мовна ідентичність має стати лакмусовим папірцем у передвиборчому процесі. Хоча, я особисто від цього не в захваті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Мовним" законом чиниться замах на незалежність України - Кириленко
Чому не в захваті?
- "Регіонам" не так страшно створити ситуацію "керованого хаосу", як програти вибори та полетіти з своїх любимих посад чи почати з кимось ділитись. Але наскільки "керований" цей хаос? У мене великі сумніви. У виборчі технології не можна аж так сильно заграватись. Суспільство побудовано специфічно. Так, ним можна маніпулювати. Але для цього треба мати сильну та талановиту еліту. У нас її нема. До того ж, не можна спочатку суспільство перегріти провокаціями, а потім робити вигляд, що все гаразд. Все це веде нас до ще більшої радикалізації політичної ситуації. Ще пару кроків — і повторимо сербсько-хорватський варіант політичної історії.
Коментарі
13