"Оскарження положень закону "Про судоустрій і статус суддів" — це цинічна спроба зірвати судову реформу й зберегти стару корумповану судову вертикаль", — таку заяву оприлюднила фракція "Народного фронту".
Судді Верховного суду звернулися у Конституційний суд, щоб добитися визнання неконституційною ліквідацію свого органа. Це передбачено положенням закону "Про судоустрій і статус суддів" (за ним мають ліквідувати Верховний суд і вищі спецсуди. Також запровадити конкурсний відбір на посади суддів. — ГПУ). У січні 2016‑го проект закону "Про внесення змін до Конституції України" щодо правосуддя отримав схвальний висновок Конституційного суду. Нововведення запрацюють протягом шести місяців.
"Як і вимагала громадськість, своїм голосуванням у парламенті ми розплутали лабіринти "портновських реформ" періоду Януковича (Андрій Портнов у 2010–2014 роках був заступником глави Адміністрації президента. Також очолював управління з питань судової реформи та судоустрою. Після Майдану виїхав з України і переховується від слідства. — ГПУ). Структура судів мала бути спрощена, а їхня компетенція — стати зрозумілою. Все це не має жодного сенсу без заміни суддівського корпусу шляхом переатестації й нових правил конкурсного відбору. Реформа повинна розпочатися з Верховного суду України", — наголошує фракція "Народного фронту".
— Конституційний суд — заполітизований. Він може почати свідомо розкачувати човен: підтримати, а потім відхилити реформу, — каже політолог Віктор Небоженко, 63 роки.
— Закон можуть визнати неконституційним. Але не весь, а вирізатимуть окремі норми, вирази, слова, розділові знаки. Цим самим зроблять його безсенсовим. Усе почне валитися або принаймні не можна буде правильно ним скористатися. Прокуратура хоч якось змінюється, а судова система виявилася вкрай консервативна.
У 1950-х була схожа криза у Франції. Їхні судді поставили закон над людьми. Тоді президент одним указом звільнив кількасот суддів. На їхнє місце поставив молодих юристів. Парламент це підтримав. А в нас фракція президента не голосувала за звільнення суддів часів Януковича. Тобто Порошенко використовує стару судову машину в своїх цілях, а не задля реформ.
Коментарі
2