Депутат Одеської обласної ради 33-річний Олексій Гончаренко заходить крізь арку до ресторану "Купол" біля Києво-Печерської лаври. Сідає на літній терасі. На кожному столику — три тюльпани. Позаду декоративний кущ, прикрашений великодніми писанками. Працівниці заносять у ящиках живі квіти. Розставляють вазони на бордюрах. На вулиці сонячно, Гончаренко мружиться.
Чому Одеса 2 травня перестала бути мирною?
— Трьом із чотирьох керівників райвідділків міліції Одеси дали відпустку 2 травня. Ті перебували за кордоном. Все це погоджується як мінімум на рівні одеського міського управління міліції. Можливо, навіть обласного. Це тоді, коли країна чекає провокацій.
Вина центральної влади, що призначили таких керівників — зрадників. Ми бачили на рукавах міліціонерів такі ж пов'язки, як у бойовиків-сепаратистів. Запитав про це у прокурора області та заступника генпрокурора. Ті відповіли, що то випадково у них на руках був червоний скотч. Є кадри, як сепаратисти стріляють зі зброї з-за щитів силовиків. Як це пояснити?
Як звільнення міліцейської верхівки на Одещині змінить ситуацію?
— Самі по собі звільнення не вирішать ситуацію. Звільнених треба віддавати під суд. В Одесі використали такий же сценарій, як у Луганську на початку квітня. Коли там захоплювали СБУ, затриманих сепаратистів відпустили. Потім вони повторно очолили атаку. А керівник Луганського СБУ здав їм будівлю і особисто відкрив кімнату зі зброєю, яку за два дні до того звезли з усієї області. Але як тільки в Одесі звільнили затриманих, ми оголосили мобілізацію проукраїнських сил і забезпечили спокій.
Мета провокацій — далі дестабілізувати ситуацію в країні. Бачимо, що на Донеччині відбуваються атаки "Отомстим за Одессу!".
Що очікувати на Одещині, Донеччині та Луганщині ближче до 9 Травня?
— Може бути що завгодно. Тому правоохоронні органи мають працювати. Громадськість страшною ціною захистила Одесу 2 травня. Але якщо тільки ми воюватимемо, ціна буде ще більшою та гіршою. Кожна така подія ускладнює побудову нормального життя.
Які виклики постануть перед новим президентом?
— Перший — безпека. Те, що зараз відбувається в країні, — найсерйозніший виклик за останні майже 23 роки.
Другий — бідність.
Третій — корупція, яка все проїла.
Як вирішувати ці проблеми?
— Для початку треба розібратися з причинами. Повертати нормальні принципи кадрової політики. Людей треба оцінювати за ефективністю. А зараз усе вирішують гроші чи особисте знайомство. Після того, що відбулося й триває на Донеччині та Луганщині, — всі керівники правоохоронних органів мають піти у відставку.
Кількох начальників змінили, але ситуація тільки погіршується.
— Треба продовжувати кадрові зміни. Нормальні офіцери є. Я був у Горлівці, коли там штурмували райвідділ міліції. Його керівник полковник Крищенко тримався, хоч навколо всі здавалися. Захищав український прапор. Та йому ніхто не прийшов на допомогу.
Якщо центральна влада й далі не підтримуватиме міліціонерів, вони захищатимуться?
— Ні. Я був у Донецьку і на місцевому сайті прочитав про штурм Горлівського райвідділу міліції. Відразу ж поїхав туди і бачив, як ще півгодини міліціонери обороняли кімнату зі зброєю. Питання: чому влада весь цей час нічого не зробила? Там є губернатор-мільярдер Тарута. У нього і Служба безпеки, й охоронні структури. Чому не прислав якийсь загін? Максимум треба було людей 100. Отже, або керівники нічого не хочуть робити, або це зрада. Чому я з колегами зняли на відео підполковника російської армії Безлера, знайшли його паспорт і виклали в інтернет? Я стояв від нього за півметра. Якби у мене було завдання та озброєння, міг би там його й покласти. Натомість по Безлера відправляють трьох спецпризначенців з "Альфи". Їх катують і викладають відео, де ті розказують, що це завдання було неможливо виконати. Питання: що робить СБУ?
У влади відсутня лінія поведінки?
— Особовий склад міліції деморалізований після подій на Майдані. А керівництво не має жодної стратегії. Вони просто реагують на події, та й то із запізненням.
Критичною точкою експерти називають вибори президента.
— Треба мати главу держави вже після першого туру. Бо в нас немає трьох тижнів до другого. Якнайбільше людей повинні прийти на вибори. Це засвідчить легітимність влади. Якщо на Донбасі кампанію зриватимуть, її все одно треба проводити. Країна не може бути заручником одного регіону. Новий президент має навести там порядок.
Як?
— Донбас поважає силу. Вже сьогодні треба силою вирішувати частину проблем.
Якщо Путін введе війська на Донеччину, як зреагує Захід?
— Почнуть справжню економічну війну проти Росії. Латвія, Литва, Естонія, Польща, інші східноєвропейські країни розумітимуть, що вони — наступна ціль Кремля. У березні був у делегації місцевих регіональних влад Ради Європи. На виступ одягнув футболку "Путін = Гітлер". Багато хто підходив і казав, що їх не можна порівнювати, бо Гітлер убив мільйони людей. Я сказав: Путін став на шлях, який може до такого привести. Днями французьке видання "Фіґаро" написало, що Путін починає Третю світову війну. Поступово до них доходить, що відбувається насправді.
Що ми маємо робити?
— Треба щось вирішувати з інформаційною політикою всередині країни і тією, що спрямована назовні. Наприклад, формулювання "Південний Схід" допомагає нашим ворогам. Його не існує з моменту першого пострілу на Майдані та втрати Криму. То був поворотний момент. Україна об'єдналася. Залишилися дві позиції — ти за Україну чи проти. Південь здебільшого за Україну, Схід — наполовину. Тому нам потрібна відповідна політика. Інформаційна війна зараз не менш важлива, ніж захоплення якогось містечка. Поки що ми цю війну не програли завдяки активістам і журналістам, які їздять на Схід і розказують про ситуацію. Новий президент має створити Національне інформаційне бюро. Також фактично з нуля будувати армію, дипломатію. Чітко поставити стратегічну мету і йти до неї.
Що це має бути?
— Захистити Україну в її теперішніх кордонах. Слід розуміти, що Крим сьогодні не повернемо. Водночас цю тему не можна знімати з порядку денного.
Якою має бути політика нового президента щодо півострова?
— Треба сказати: ми не визнаємо окупації, це наша територія. Друге: рано чи пізно повернемо її. Третє: всіма засобами допомагати людям, які там залишилися і відчувають себе українцями. Фінансово, інформаційно. Вони мають отримувати гранти на фестивалі, культурні заходи. Молодь повинна одержати змогу вступати до українських університетів безкоштовно. Цим усім мусить опікуватися міністерство Криму.
Скільки часу треба на реалізацію першочергових реформ?
— Не один рік. Але їх уже потрібно запускати.
Як налагодити діалог із жителями східних регіонів?
— Треба показати, що держава проводитиме децентралізацію. Більшість податків мають залишатися на місцях. Наприклад, під Одесою є курортне село Дальник. Щоб зробити берегоукріплення, сільський голова має отримати постанову Кабінету Міністрів.
Але децентралізація не повинна стосуватися силовиків та армії. Тут навпаки: слід будувати дієздатну вертикаль на чолі з президентом.
Чого бояться жителі Донбасу?
— Хаосу. Більшість хочуть одного — порядку. Багато кому однаково, буде він під українським, російським чи прапором Донецької республіки. Це питання до України: чи спроможна вона забезпечити порядок?
Росія забрала Крим, дестабілізує ситуацію на Сході, рівень життя падає, уряд чекає кредитів. Як це все подужати?
— Без сторонньої допомоги не обійтися. Щоб отримати кредити, потрібно обрати легітимного президента.
Зараз майже вся влада у партії "Батьківщина". Питання: хіба вона отримала на парламентських виборах більшість? Ні. Хіба її кандидат переміг на президентських виборах? Теж ні. Тому маємо тимчасовий уряд. А Захід хоче бачити легітимного партнера, якого підтримав народ. Тільки з ним говоритимуть щодо всіх питань.
У Гончаренка дзвонить мобільний. Після короткої розмови каже:
— Я не завтракал, не обедал, а в три часа у меня эфир. До четырех не поем, а это тяжело.
Іде всередину. За 5 хв. офіціантка приносить борщ зі сметаною, пампушки. Пахне часником.
Який оптимальний держустрій для України?
— Не можна перетворюватися на федерацію — це держава зі слабким центром. Регіони мають бути сильні економічно, але центр — потужний. Бачу Україну унітарною із сильними регіонами.
Цей парламент має працювати після обрання президента?
— Ні. Він убив себе голосуванням за диктаторські закони 16 січня. Ця Верховна Рада не відповідає настроям суспільства. Крім того, має повноваження, з якими її не обирали. Хоч із якого боку подивитися, парламент треба якнайшвидше переобирати.
За яким законом обирати народних депутатів?
— Потрібні відкриті списки. Це було ненормально, коли у Верховну Раду приводили коханок, водіїв, охоронців. І треба зменшувати термін повноважень нардепів. У Сполучених Штатах конгресменів обирають на два роки. За цей час цілком можна себе проявити.
Який має бути прохідний бар'єр?
— 1–2 відсотки — не більше.
8 000 гривень витратив Олексій Гончаренко на білборди й листівки в Одесі проти Володимира Путіна. На них російський президент тягне іграшкові танки та ракети. Є напис: "Вова, не делай маме нервы!"
Узяв материне прізвище
Батько Олексія Гончаренка — колишній одеський мер Олексій Костусєв. Син узяв материне прізвище, бо батько покинув їх, коли хлопцеві було 3 роки. Із 14 пішов працювати — викладав англійську в дитсадку. Вивчився на педіатра. Працював на "швидкій". Другу освіту — фінансиста — здобув у Академії народного господарства при уряді Росії.
2005-го очолив Одеське відділення партії "Союз". Був депутатом міськради від "регіоналів", першим заступником голови обласної ради. У січні 2014 року залишив посаду і вийшов із Партії регіонів. Зараз є депутатом облради.
Щоранку бігає 5 км, пропливає в басейні 2 км. Моржує. Позаторік почав займатися тайським боксом.
Із дружиною Ольгою виховують сина Олексія.
Коментарі
1