— "Мужчина, почему вы на мне лежите?" — питає жінка в чоловіка. — "Так я же ничего не делаю", — каже він. — "Вот именно. Делайте уже". Отак і наше казначейство, — розповідає анекдот міський голова Острога на Рівненщині 50-річний Олександр Шикер. Двоє його колег сміються.
У вівторок, 4 грудня, стоять у колонній залі Київради. Їх запросила Асоціація міст на збори представників органів місцевого самоврядування. Мають обговорити ситуацію із Держказначейством, яке не виділяє міським та селищним радам коштів.
— Якщо серйозно, зараз на рахунках "зависли" 800 тисяч гривень острозьких грошей, — розводить руками Шикер. — Наше місто розташоване у 30-кілометровій зоні біля Хмельницької атомної електростанції. Станція виділяє фінансування на міста в цій зоні. Ми його витрачаємо на ремонт дитячих садків, шкіл і так далі. Кошти прийшли на рахунок. Але ми не можемо їх зняти, бо в казначейства немає готівки.
На другому поверсі у коридорі розставлені чотири столи, накриті білими скатертинами. На них — печиво, мінералка "Моршинська", цукерки та фрукти. Офіціанти збирають брудний посуд. Великі двері до колонної зали прочинені. Усередині гамірно. У три ряди тут стоять столи. За ними — 262 керівники міст та сіл. Гуртуються по областях. Мер Рогатина на Івано-Франківщині 53-річний Володимир Гусак читає газету. Біля нього куняє сільський голова Вербовця Косівського району Іван Павлюк, 60 років. На ньому сірий плетений светр.
— Казначейство не винне в тому, що кошти так довго лежать, — каже Гусак. — Мабуть, владі бракує живих грошей. От і дають такі вказівки. Нашому місту заборгували близько 700 тисяч гривень. Почалися проблеми в серпні. 360 тисяч субвенцій із державної казни повинні були надати на купівлю житла для афганців. Також мали отримати на ремонти комунальних доріг, екологічні проекти. Усе це не оплатили. Тривожний дзвіночок.
Відкладає газету і зітхає.
— Майже вісім тисяч жителів Рогатина заробляють близько 7 мільйонів гривень на рік. Такий наш бюджет. А міг би бути вдвічі більший — до 15 мільйонів, якби влада не встановлювала такі високі податки. Якби у нас стільки не забирали.
Павлюк киває:
— Тяжко, тяжко з тим казначейством, — у нього дзвонить мобільний, та він не реагує.
О 13.30 до зали заходить секретар Київради 53-річна Галина Герега у супроводі двох чоловіків. Вбрана в чорний костюм у білу смужку. Туфлі на високих шпильках. Зупиняється за 3 м від дверей. Усі, хто заходять, вітаються з нею.
Високий сивий чоловік цілує їй руку.
— Як шкода, що ви не пройшли в парламент. Але що поробиш? — швидко говорить та бере її за лікоть. Герега мовчить і дивиться вбік.
До зали заходить мер Львова 44-річний Андрій Садовий. Побачивши Герегу, всміхається, бере за плечі та цілує в щоку.
О 14.05 починається конференція. За стіл на сцені сідають президент Асоціації міст Іван Куліченко, віце-президент із виконавчої роботи Мирослав Пітцик та Галина Герега. Лунає гімн України. Герега кладе руку на серце й співає. Решта слухають мовчки.
— Давайте привітаємо наших колег, голів міст та сіл, які пройшли у Верховну Раду, — каже 57-річний Іван Куліченко. — Будемо мати своїх представників у парламенті, які захищатимуть інтереси місцевого самоврядування.
Герега перша починає аплодувати. До неї приєднуються інші.
Куліченко зачитує звернення від Асоціації міст до уряду, президента та Верховної Ради. Вимагають, щоб Держказначейство розблокувало перерахунок грошей містам і селам, а також виділити 3 млрд на зарплату працівникам та розрахунки за енергоносії й комунальні послуги місцевим бюджетам.
— Маємо гарну новину. Нам виділили ще 0,6 мільярда, — каже Іван Куліченко. — Раніше дали мільярд. Будемо надіятися, що до кінця року розрахуються повністю й уряд не залишить людей без грошей.
Делегати затверджують звернення одноголосно. Куліченко просить звільнити його з посади президента Асоціації. Висуває кандидатуру мера Кривого Рогу на Дніпропетровщині Юрія Вікула. Делегати голосують "за".
Зустріч триває 2 год.
Члени організації йдуть на обід у їдальню на першому поверсі. Пресу туди не пускають. У коридорі чути, як делегати співають пісень. За 30 хв. із будівлі Київради виходить високий чоловік у чорному плащі — міський голова Рожища Волинської області 51-річний Афган Алієв. Закурює.
— Хотілося борщу, а дали курячу катлєту, — розказує. — До неї жарену картошку та салат із помідорів та огірків. А от спіртного не налівалі. Усе за щьот Асоціації.
Коментарі