— 2010-го виборець Віктора Януковича був різко регіональний. У західних областях за нього проголосували 9 відсотків, у центральних — 16, у південних — 50 і на сході — 67 відсотків. Це дані екзит-полу в першому турі — з них видно підтримку Януковича. Другий тур — це голосування проти його суперника, — пояснює Ірина Бекешкіна, 61 рік, директор фонду "Демократичні ініціативи" ім. Кучеріва. — Останнє опитування ми робили торік у грудні. У західному регіоні залишилися ті ж 9 відсотків. Приблизно так само в центральному — 14. Найбільше підтримка впала на півдні — до 28 відсотків і на сході, до 39.
Кожен десятий житель східних областей готовий голосувати за комуніста Петра Симоненка. І приблизно 14 відсотків — за опозиційних кандидатів разом узятих: Яценюка, Кличка, Тягнибока, Тимошенко, якби вона брала участь у виборах. Там найбільше тих, хто не визначився, — кожен п'ятий.
2010 року портрет виборця Віктора Януковича, за даними компанії СОЦІС, був такий: 53% — жінки, 47% — чоловіки. Вік: від 18 до 39 років — 36%, від 40 до 60 років — 37,7%, пенсіонери — 25%. Освіта: середня, незакінчена середня — 4,8%, середня спеціальна — 41%, незакінчена вища та вища — 53%. Географія: жителі сіл — 23%, невеликих міст — 30%, великих міст — 46%.
За три роки президентства Віктора Януковича Україною прокотилися кілька хвиль невдоволення його політикою. Навесні 2011-го під час матчу київського "Динамо" та львівських "Карпат" уболівальники прокричали: "Спасибо жителям Донбасса — за президента-п...раса!". Фірма "Простопринт" випустила футболки зі схожими написами (на знімку). Її власник Денис Олейніков утік до Чехії та отримав там політичний притулок. Компанію продав.
Узимку 2012 року активісти роздавали на Хрещатику прострочені презервативи у біло-голубій упаковці, на якій було надруковано "Тому що справжній український през...". Трьом організаторам дали 15 діб.
Наприкінці минулого року четверо жителів Сум обмалювали стіни в місті графіті із зображенням людини, схожої на президента. На лобі — червона цятка. Михайла Писарцова та Дмитра Данілова засудили до двох років тюрми, Ігоря Ганенка — до 20 місяців, Володимира Никоненка — до року трудової колонії. Схожі графіті з'явилися в Києві, Львові, Харкові, Севастополі, Ялті, Рівному, Черкасах, Одесі, Івано-Франківську, Запоріжжі.
Коментарі