Учора парламент 250 голосами відправив у відставку уряд Юрія Єханурова, 57 років. У це не могли повірити ні об"єднані есдеки, ні бютівці, хоча саме вони подали таку пропозицію. Спікер парламенту Володимир Литвин також не сподівався такого повороту подій.
Звіт уряду з газових питань у Верховній Раді було призначено на понеділок, і тому міністр енергетики Іван Плачков та керівник "Нафтогазу" Олексій Івченко на засідання Верховної Ради не прийшли. Єхануров пояснив, що вони зараз в столиці Казахстану Астані, домовляються про газове майбутнє України. Однак Литвин це сприйняв як неповагу до парламенту.
До вчорашнього засідання найвідповідальніше готувався блок Юлії Тимошенко. На першому поверсі Верховної Ради колишня прем"єрка інструктувала колег, як вимагати відставки уряду.
— Хто говоритиме про ціну на газ? — оглядала соратників 45-річна Тимошенко.
— Ну давайте я, — подав голос керівник фракції БЮТ Олег Білорус.
Тимошенко запропонувала у виступі з трибуни зосередитись на підвищенні цін на комунальні послуги для населення на 25%.
— Тільки, Олег Борисович, тут треба трошки радикальніше. Якщо можна, — сказала лідерка БЮТ. У відповідь сивий Білорус закивав головою.
Тимошенко емоційно продовжувала вчити своїх соратників:
— Тут треба сказати: якщо Верховна Рада не може розібратися з такою угодою (стосовно постачання газу. — "ГПУ"), то на що тоді вона взагалі здатна?
Через півгодини на трибуну Верховної Ради вийшов прем"єр, щоб звітувати про результати газового протистояння з Росією:
Олег Борисович, тут треба трошки радикальніше
— Якщо пам"ятаєте, проблеми почалися з того, що Росія почала ставити нам вдвічі більші ціни, ніж були. Деякі радикали вимагали — іти в суд судитись із Росією. Але ж процеси там тривають цілими місяцями, а навіть і роками. Кому б тоді була потрібна наша правота в переговорах із зруйнованою системою газопостачання і холодом в оселях? Ми дійсно сподівались, що знайдемо вихід ще до нового року, але, на жаль, так не сталось, як бажалось.
У відповідь на вигуки про бездіяльність уряду, які лунали з боку Партії регіонів, Єхануров нагадав хроніку переговорів і сказав:
— Четвертого січня закінчились складні переговори досягненням компромісу. Ми отримали 95 доларів на нашому кордоні. У принципі нас не повинно цікавити, що відбувається до нашого кордону.
Хтось із депутатів, натякаючи на сумнівну репутацію посередника, підприємства "РосУкрЕнерго", вигукнув:
— Від кого ми це отримаємо?
— Від спільного підприємства "РосУкрЕнерго", — відповів прем"єр. — Ми вкладаємо туди грошові кошти. І, якщо кому цікаво, даємо для нього столи і стільці. Керівника призначатиме українська сторона. Буде підписана міжурядова угода, де буде зафіксована та ціна, яка є. Для населення ціна не буде підніматися на 25 відсотків, як планувалося раніше.
Однак на найболючіше запитання: яка ціна на газ для України буде за півроку, прем"єр чіткої відповіді не дав.
Коли несподівано для всіх парламент проголосував за відставку Кабміну, Юрій Єхануров не виглядав розгубленим. Він сказав, що тепер до виборів уряд працюватиме в режимі "виконуючого обов"язки". А отже, формально нічого не змінилося.
Коментарі