26 грудня минув рік, як екс-міністр внутрішніх справ 47-річний Юрій Луценко перебуває за ґратами. Його звинувачують у перевищенні службових повноважень та завданні збитків державі. За рік у справі допитали 50 свідків зі 148.
— Рік я перебуваю там, де раки зимують, — пише зі столичного Лук'янівського СІЗО Луценко в інтерв'ю газеті "Комерсант — Україна". — Перефразовуючи улюбленого Хемінґвея: "Є речі гірші за тюрму — боягузтво гірше, зрада гірше, егоїзм гірше". Я став більше розуміти життя і терпиміше ставитися до помилок людей. Я і тут, у СІЗО, не збираюся прогинатися і підбирати розпливчасті формулювання замість чесних оцінок. І, звичайно, не відмовляю собі в задоволенні жартувати. Адже в нинішній Україні це й ознака нормальності, і зброя опозиціонера.
На річницю перебування Луценка за ґратами під стінами СІЗО — тиша та вітер. З огорожі й стін поздирали наліпки із зображенням екс-прем'єрки Юлії Тимошенко. Вони висіли кілька місяців. Немає намету "Батьківщини молодої", в якому жили прихильники Тимошенко. Біля сірих воріт стоять кілька автозаків. Охоронці перевіряють документи та пропускають їх по одному.
У черзі на ґанку — кілька жінок із дорожніми сумками, пакетами. Очі заплакані.
— Сын ждет суда, — розповідає одна з них 52-річна Ольга Потапова із Запоріжжя. — Поехал в Киев на заработки, работы не нашел и с соседом по комнате пытались заправку ограбить. Попались, конечно, дурачье. Я второй раз приезжаю. В прошлый видела мельком Ирину Луценко. Она с нами в очереди не стояла. Прошла с каким-то мужчиной, он большой пакет нес.
Луценко сидить у камері-"трійці" 9,5 кв м. Спить на залізних нарах. Поряд — цегляні стіл та стілець, є телевізор, камера відеоспостереження. На вікні тришарові ґрати. Знадвору чути гавкіт сторожових собак. З вікон видно дворик для прогулянок на 10 кв. м. На цьому забетонованому та огородженому майданчику з турніком Луценко дихає свіжим повітрям та робить гімнастику.
— Він — нормальний мужчина, жалоб не пише, — розповідає один з охоронців ізолятора про Луценка. — Кажуть, що захворів зараз. Вродє, гнойная ангіна. Недавно возили в больніцу.
Напроти СІЗО два житлові будинки. Усі під'їзди зачинені новими магнітними замками. Земля на газонах утрамбована.
— Тут народу не посчитати скільки проходить — йдуть да йдуть, — говорить 64-річний Андрій Матвійчук, який мешкає в одному з будинків. — Як парадне відкрите, то хтось зразу зайде та надзюрить. Ми зразу взнали, що арештували Луценка, бо такі машини почали приїжджати, яких раньше ніколи не було. Ми навчилися опрєдєлять: чорний "лексус" — приїхав Сергій Власенко, адвокат Тимошенко. Він через день буває. А коли чорна "тойота" — то дружина Луценка.
Рідний брат Сергій Луценко бачиться з Юрієм Віталійовичем на судах.
— У СІЗО не буваю, — каже 51-річний Сергій Луценко. — Про що можна поговорити через скляну стіну, коли скрізь камери?
Розповів анекдот про блондинку
22 квітня Луценко оголосив голодування. За місяць схуд на 24 кг.
12 травня в екс-міністра виявили запалення підшлункової залози, дистонію та цукровий діабет, проблеми з нирками, запалення шлунка і шлункового тракту, гастрит.
23 травня Печерський райсуд Києва розпочав розгляд кримінальної справи Юрія Луценка. Депутати-"нунсівці" зібрали 970 тис. грн застави, але суд не відпустив екс-міністра.
8 серпня Луценко їхав у суд в одному автозаку з екс-прем'єром Юлією Тимошенко. Розказав їй анекдот:
— Якщо у блондинки коріння волосся чорне, значить, організм ще бореться.
4 грудня відсвяткував у СІЗО день народження.
110
книжок прочитав у СІЗО Юрій Луценко. Назвав період ув'язнення "роком інтелектуальної обжерливості".
"Його не можуть випустити"
Влада не збирається виправдовувати екс-міністра, вважає директор Інституту глобальних стратегій 55-річний Вадим Карасьов:
— Судячи зі свідчень свідків — справа розвалюється. Луценка потрібно або випускати, або, нехтуючи юридичними і етичними аргументами, виголошувати обвинувальний вирок. Ув'язнити його на рік-два або виправдати — було б свідченням того, що влада просто з політичних міркувань тримала безвинну людину за ґратами. Виправдання стало б моральною перемогою Луценка і поразкою прокуратури, бо виглядало б як прокурорське свавілля. Тому його не можуть випустити, як і засудити на довгостроковий термін. Це означає, що судовий процес продовжуватиметься.
Коментарі