Начальник Качанівської колонії Ігор Колпащиков у п'ятницю відвідав ув'язнену екс-прем'єрку 52-річну Юлію Тимошенко. У харківську лікарню Укрзалізниці приніс повідомлення Генпрокуратури про підозру Тимошенко у вбивстві бізнесмена та народного депутата Євгена Щербаня.
Побачення зняли на відео і виклали в інтернет. Із запису видно, що Тимошенко сидить у кутку на дивані за столом. Спокійна. Вдягнута у білу куртку. На голові — обруч. Волосся заплетене.
— Чому ви це робите без мого захисника? — питає Тимошенко начальника колонії. — У мене ввечері був Кожем'якін (нардеп від "Батьківщини" та захисник екс-прем'єра. — "ГПУ"). Чому ви це не зробили у його присутності?
— Це не передбачено, — відповідає Колпащиков.
Цього ж дня генпрокурор Віктор Пшонка провів брифінг. Заявив, що його відомство зібрало матеріали про те, що Тимошенко разом з екс-прем'єром Павлом Лазаренком замовили вбивство Щербаня. За це ніби заплатили кілерам $2,8 млн. У разі доведення вини в суді, Тимошенко загрожує довічне ув'язнення, зазначив генпрокурор.
Завершення розслідування справи про вбивство Щербаня є ударом президента Віктора Януковича по бізнесмену Рінату Ахметову, вважає політолог 59-річний Віктор Небоженко:
— Суд над Тимошенко має бути тільки у відкритому режимі. Адвокати можуть висунути вимогу про свідчення донецьких політиків та бізнесменів. Прибуде Ахметов і таким чином Янукович зніме з нього "царську корону". Так він підказує мільярдеру, що й тому можуть принести повістку, треба більше часу проводити за кордоном. Хоча Ахметов, як і Тимошенко, не мають стосунку до загибелі Щербаня.
З точки зору логіки, має бути мотив злочину. Якщо один бізнесмен замовляє вбивство іншого, то в результаті має заволодіти його власністю. Але Тимошенко ж нічого не дісталося зі спадку Щербаня. Та й Ахметову було тільки 30 років — він не міг замовити Щербаня, бо не дотягував до його рівня.
Я непогано знав покійного. Ми були з ним два місяці в Америці, вчилися в інституті Брукінгса. Щербань постійно питав: "Як створити хорошу партію?". Я його відмовляв: "Ви — молодий олігарх. Вам не треба ніяка ліберальна партія". Щербань хотів, щоб у нас був нормальний капіталізм із людським обличчям. Думав про партійну діяльність, про майбутнє, придивлявся до політиків. Переймався тим, що в країні не проводяться реформи. Якби він залишився живий, мав усі шанси стати прем'єром. 1996 року Україна стояла на роздоріжжі: ліберальна економіка чи олігархічна. Після того прийшли олігархи і через корупцію та усунення людей із посад за півроку зруйнували галузеву кабмінівську систему радянського зразка. Так запанував олігархат.
Торік у квітні син убитого бізнесмена 35-річний Руслан Щербань заявив про причетність Юлії Тимошенко та Павла Лазаренка до смерті батька.
— Мой отец возглавлял Либеральную партию, был серьезной политической силой, в его фракцию входило около 70 депутатов, — заявив він. — Он был еще очень серьезным бизнесменом и мешал деятельности серьезных структур, в том числе "Единым энергетическим системам Украины". Это все звенья одной цепи. Павел Иванович Лазаренко был премьером. Юлия Тимошенко — его партнером и представляла его интересы, приезжала к отцу в офис, там происходила какая-то ругня. Я считаю, что эти люди непосредственно причастны к гибели моего отца.
Євгену Щербаню належала транснаціональна корпорація "Атон", до якої входили понад 100 підприємств із виробництва цементу, металу тощо. З його ім'ям пов'язували фірму "Гефест", що володіла мережею заправок у Донецькій області.
Щербаня розстріляли 3 листопада 1996-го на злітній смузі аеропорту Донецька. Він повертався з Москви зі святкування 59-річчя співака Йосипа Кобзона. Загинули Щербань, його дружина та двоє працівників аеропорту. Свідком розстрілу був син Руслан. Слідство встановило, що розправилися з родиною кілери банди Кушніра — Вадим Болотських на прізвисько Вадік Московський та Геннадій Зангеліді на прізвисько Звір. Вони переодягнулися у форму персоналу і пробралися на територію аеропорту. Болотських зробив перший постріл — у потилицю депутату, коли той стояв біля авто. Слідом автоматною чергою Зангеліді смертельно поранив дружину Щербаня Надію Нікітіну та двох працівників аеропорту. Кілери втекли.
У травні 1998-го Зангеліді вбили. Труп відкопали у вересні під Києвом і впізнали за фото. У квітні 2003 року Апеляційний суд Луганської області засудив Болотських до довічного ув'язнення.
Коментарі
30