22 лютого Юлія Тимошенко вийшла з ув'язнення й одразу заявила журналістам, що балотуватиметься на президента України. У виступі на Майдані сказала, що готова бути гарантом досягнень людей, які повалили режим Януковича. Більшість українців сприйняли заяви екс-прем'єрки критично. Тим часом виконувачем обов'язків президента і головою Верховної Ради став Олександр Турчинов — давній соратник і права рука Тимошенко. А лідер парламентської фракції "Батьківщини" Арсеній Яценюк очолив уряд. Тобто три найвищі посади в державі обійняли люди з найближчого оточення Юлії Володимирівни. По суті, вся влада в країні зараз сконцентрована в руках колишньої "газової принцеси" — тільки не напряму, а через довірених осіб. Так триватиме щонайменше до 25 травня, коли відбудуться президентські вибори. Тоді Турчинову доведеться одне з двох крісел, які він займає зараз, віддати новообраному главі держави.
— Кулю в лоб! Кулю в лоб! Кулю в лоб! — кричать на майдані Незалежності в Києві. Так реагують на оголошення кандидатури Арсенія Яценюка на посаду прем'єр-міністра. (22 січня він обіцяв зробити все, щоб зберегти людські життя і, якщо стрілятимуть, то йтиме в перших рядах і буде готовий отримати кулю в лоб. — "ГПУ")
У середу ввечері на Майдані зібралися кілька десятків тисяч людей заслухати пропозиції в новий Кабінет Міністрів. Тримають таблички з червоними буквами "Де ви були в штурм?" і "Повна люстрація!" Заслужений артист 41-річний Євген Нищук зачитує кандидатури:
— Віце-прем'єр з євроінтеграції — Борис Тарасюк.
— Ай-я-яй! — хтось голосно коментує.
— Віце-прем'єр з гуманітарної політики — Ольга Богомолець, — продовжує Нищук під схвальні вигуки та оплески. — Віце-прем'єр з регіональної політики — Володимир Гройсман. Якщо хтось не знає — це мер Вінниці. Віце-прем'єр Олександр Сич — був заступником голови Івано-Франківської обласної держадміністрації. Міністр юстиції — Павло Петренко, який допомагав витягувати хлопців. Міністр фінансів — Олександр Шлапак, економіки — Павло Шеремета, міністр освіти — Сергій Квіт, міністр охорони здоров'я — медик, який зробив тут титанічну роботу — Олег Мусій.
— Ура! Ура! — кричать люди.
Двоє піднімають плакати з написом "за".
— Міністр соціальної політики Людмила Денісова — комендант Жовтневого палацу, — каже Нищук. Та підходить до мікрофону і кланяється. — Міністр екології — чорнобилець Андрій Мохник.
— Міністр культури — Євген Ніщук! — підбігає ззаду і зривається на крик голова Верховної Ради і виконувач обов'язків президента 49-річний Олександр Турчинов.
Ніщук здригається. Після 10-секундної паузи продовжує:
— Міністр закордонних справ — Андрій Дещиця, який першим зібрав дипломатів проти влади. — Міністр аграрної політики — Олександр Мирний, міністр Кабміну — Остап Семерак, міністр палива й енергетики — Юрій Продан.
У натовпі піднімають два плакати "за" і два — "проти".
— Міністр молоді і спорту — Дмитро Булатов, — зачитує Нищук. Натовп гуде, дехто аплодує. — Міністр внутрішніх справ — Арсен Аваков.
— Ганьба! Ні! Ганьба! — чути звідусіль.
Нищук не зважає і продовжує:
— Ще йдуть консультації щодо міністра оборони, бо афганці висувають свою кандидатуру, та міністра інфраструктури.
До мікрофону підходить сотник 26-річний Володимир Парасюк:
— Я стояв за сценою і чув вашу реакцію на то, що політики тут робили. Це була справжня клоунада. Дехто з тих людей кілька днів тому сказав, що Майдан має розійтися (22 лютого це заявив Олександр Турчинов. — "ГПУ"). Але Майдан не розійдеться. Ми будемо контролюючим органом. Якщо вони нас зрадять, прийдемо до кожного особисто і запитаємо: за що загинули наші хлопці? Аваков — міністр внутрішніх справ? Як громадянин я цього не допущу. Мені совість не дозволить. Тому що полягли наші побратими, і з перших днів Аваков мав садити винних.
— Ярема! Ярема! — вигукують люди прізвище народного депутата від "Батьківщини" Віталія Яреми. Той до 2010 року керував столичною міліцією.
Посаду секретаря Ради нацбезпеки й оборони запропонували коменданту Майдану і керівникові загонів самооборони Андрієві Парубію, Антикорупційне бюро — журналістці Тетяні Чорновол, Люстраційний комітет — журналісту Єгору Соболєву.
В урядах працювали двоє: Людмила Денісова керувала соцполітикою, а Юрій Продан був міністром палива та енергетики.
27 лютого від посади віце-прем'єра відмовилася Ольга Богомолець.
Цей Кабмін — революційно експериментальний. Так вважає політолог 55-річний Володимир Фесенко:
— Уряд дуже неоднорідний і строкатий. Фактично це коаліція "Батьківщини" і революційного Майдану з додаванням декількох "свободівців" та професіоналів-технократів, як Гройсман. Щодо професійності такого уряду — велике питання. Хтось із новачків не зможе опанувати керівництво складним державним механізмом. Плюс будуть спокуси. Арсеній Петрович як прем'єр знає особисто всіх наших олігархів, тому домовлятиметься з ними.
В уряді на деяких позиціях могли бути інші люди, зокрема представники УДАРу. Наприклад, Павло Розенко — міністр соцполітики, він носій більш прогресивних поглядів. Багато хто згадує весілля доньки Денісової за 600 тисяч доларів і каже: краще вже повернути на цю посаду Королевську.
Міністром фінансів міг стати Віктор Пинзеник, однак відмовився через стан здоров'я.
Найімовірніше, ударівці не захотіли ставати молодшими партнерами в уряді. Плюс Кличко йде на президентські вибори і хоче зберегти простір для критики нового Кабміну. Надзвичайно ризикує "Батьківщина" Юлії Тимошенко, яка сконцентрувала своїх людей на найвищих посадах. Адже буде багато критики на адресу нової влади і з боку Майдану, й інших політичних таборів. Турчинов — завжди грає другу скрипку, тому виконуватиме волю Тимошенко. Якщо так триватиме всі три місяці до виборів президента, то в нас дуже швидко сформується антиюліанська коаліція.
Коментарі