Юлія Тимошенко, Віктор Янукович і Петро Симоненко разом будуть визначати відповідність законів, які приймає Верховна Рада, Конституції України. Вони увійшли в один парламентський комітет — з питань правової політики. А головує в ньому "регіонал" Євген Кушнарьов.
Загалом представники коаліції очолили 15 комітетів, а опозиціонери — 12.
— Нам дали абсолютно не ті комітети, що були потрібні опозиції. Ми отримали по залишковому принципу — те, що не треба їм самим, — вважає Юлія Тимошенко, 45 років.
Гарячі суперечки навколо посад голів комітетів тривали до останнього. Це дуже важливі посади. Адже керівники парламентських комітетів тісно співпрацюють з профільними міністрами. Це дає можливість лобіювати ті чи інші рішення. Також через керівників комітетів проходять усі галузеві закони. Тому вони можуть зупиняти невигідні законопроекти і проштовхувати потрібні.
А ще голови комітетів користуються державними авто та привілейованими лініями зв"язку — так званими урядовими "сотками" і "десятками".
"Нашоукраїнець" Борис Беспалий, 53 роки, пояснює "ГПУ" привабливість окремих комітетів:
— Одні працюють тільки з законами, а інші розподіляють ресурси. Ясна річ, вони користуються більшою популярністю. Наприклад, бюджетний комітет напряму ділить гроші. Окрім того, він має всю інформацію про фінансовий стан в державі.
Комітет у закордонних справах не має доступу до матеріальних ресурсів. Зате його члени часто їздять у відрядження за кордон.
Регламентний комітет Партія регіонів залишила за собою, бо він дозволяє змінювати порядок прийняття рішень у Верховній Раді.
— Він організовує роботу Верховної Ради, а це — квартири для депутатів і все решта, — пояснює Борис Беспалий. — Наприклад, прийшло з Генпрокуратури подання на притягнення до кримінальної відповідальності когось із нардепів. Його можна і під сукно заховати, і в сесійну залу внести. А можна і витік для преси зробити.
Одним із найбільш помітних є призначення Сергія Ківалова головою комітету з правосуддя. 2004 року саме Ківалов очолював Центральну виборчу комісію, коли президентські вибори були визнані сфальсифікованими.
Бюджетний комітет напряму ділить гроші
— Через комітет із правосуддя проходять усі суддівські справи, обирання і звільнення суддів. Можна навіть сформувати суд, наприклад, під Медведчука або Ківалова, — припускає Беспалий.
Несподіванкою став і вибір 57-річного Юрія Єханурова, який виконує обов"язки прем"єра. Ще місяць тому Партія регіонів пропонувала підтримати його кандидатуру на посаду керівника уряду, якщо "Наша Україна" увійде в широку коаліцію. Проте "нашоукраїнців" випередили соціалісти. Мороз став головою Верховної Ради, а Єхануров — рядовим членом непрестижного комітету з науки й освіти.
— Я подавав заявку в комітет культури і духовності, — каже Юрій Іванович. — А мене записали в інший... Але я все одно туди перейду.
Комітет з правової політики очолив "регіонал" Євген Кушнарьов, 55 років. Колишнього губернатора Харківщини за його висловлювання 2004 року звинувачували у сепаратизмі.
У цьому комітеті працюватимуть Юлія Тимошенко, Віктор Янукович і Петро Симоненко.
Головою Комітету з питань правосуддя став екс-голова ЦВК Сергій Ківалов, 52 роки. Він очолював Центрвиборчком, коли президентські вибори були визнані сфальсифікованими.
Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування очолив колишній мер Донецька "регіонал" Володимир Рибак, 59 років.
Керівництво Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності довірили "нашоукраїнцеві" Володимиру Стретовичу, 48 років. Він претендував на посаду генерального прокурора, яку тоді обіймав Святослав Піскун. Тепер вони працюватимуть разом.
Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією очолив "регіонал" Микола Джига, 57 років. Коли він працював заступником міністра внутрішніх справ, неодноразово оприлюднював інформацію у "справі Георгія Гонгадзе", яка потім не підтверджувалася.
Комітет з питань національної безпеки та оборони очолив колишній секретар РНБО Анатолій Кінах, 51 рік. Тут працюватиме екс-помічник президента Ющенка Олександр Третьяков.
Комітетом з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин керуватиме комуніст Леонід Грач, 58 років. Разом з ним нацменшинами займатимуться Ніна Карпачова та Левко Лук"яненко.
Комітетом у закордонних справах опікуватиметься соціаліст Віталій Шибко, 57 років. Йому допомагатимуть БЮТівець Андрій Шкіль і "регіонал" Тарас Чорновіл.
Комітет з питань європейської інтеграції дістався нинішньому в.о. міністра закордонних справ "нашоукраїнцеві" Борису Тарасюку, 57 років.
Комітет з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради очолив 51-річний Олександр Єфремов із Партії регіонів.
Головою комітету з питань бюджету став перший віце-прем"єр уряду Януковича Микола Азаров, 58 років. Цей комітет є найпрестижнішим, у ньому аж 31 нардеп. Свого часу його очолювали Юлія Тимошенко, Олександр Турчинов, Петро Порошенко.
Останній очолив Комітет з питань фінансів і банківської діяльності.
Ахметов працюватиме у комітеті Заплатинського
Головою комітету з питань економічної політики став Володимир Заплатинський, 54 роки. Він прославився тим, що став першим втікачем до "антикризовиків" з "Нашої України". У цьому комітеті працюватиме найбагатший українець Ринат Ахметов.
Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва очолює соціаліст Сергій Матвієнков, колишній заступник гендиректора заводу Ілліча в Маріуполі.
Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки дістався Миколі Мартиненку, 45 років, — одному з неформальних лідерів "Нашої України".
Керівником комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства став 57-річний БЮТівець Юрій Сербін. Він був генеральним директором будівельної компанії "Екобуд".
Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин керуватиме Михайло Гладій із БЮТу — колишній губернатор Львівської області.
Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи очолить Валерій Кальченко, 49 років, теж БЮТівець. Був заступником міністра з питань надзвичайних ситуацій.
Комітет з питань науки і освіти — Катерина Самойлик, 54 роки, КПУ. Сюди увійшли нинішній в.о. прем"єра Юрій Єхануров та один із спорнсорів "Нашої України" Давид Жванія.
На чолі комітету з питань культури і духовності стоятиме БЮТівець Володимир Яворівський, 63 роки. Він є головою Спілки письменників України.
Комітет Верховної Ради України з питань сім"ї, молодіжної політики, спорту та туризму дістався Миколі Томенку, 41 рік, БЮТ. Він був віце-прем"єром з гуманітарних питань в уряді Тимошенко.
Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації очолить БЮТівець Андрій Шевченко, 30 років. Перед походом по депутатський мандат працював віце-президентом Національної телекомпанії.
Комітетом з питань соціальної політики та праці керуватиме Іван Бондарчук, 61 рік, СПУ.
Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів дістався Петрові Цибенку, 57 років, КПУ.
Коментарі
1