Ув'язнена колишній прем'єр-міністр 52-річна Юлія Тимошенко не проти виїхати лікуватися в Німеччину. Представники моніторингової місії Європарламенту в її справі Пет Кокс і Александр Кваснєвський попросили президента Віктора Януковича помилувати Юлію Володимирівну.
—?Кокс і Кваснєвський передали мені офіційну пропозицію щодо виїзду на лікування до Німеччини. Я публічно приймаю її, — написала в заяві екс-прем'єр. — І не тому, що не довіряю українським лікарям. Не довіряю режиму, який готовий і здатний зробити все заради того, щоб мене позбутися. Вірю, що такий крок розрядить ситуацію напередодні саміту Східного партнерства. Заради успішного Вільнюса та успішної України, заради історичної та доленосної Угоди з ЄС я готова прийняти таку пропозицію.
Донедавна соратники Тимошенко заявляли, що вона не погодиться на виїзд за кордон. За словами заступника голови фракції "Батьківщина" Сергія Соболєва, з Німеччини вона "не зможе брати участь у політичному житті заради відновлення демократії в Україні".
Місяць тому на сайті німецького радіо "Дойче Велле" повідомили, що в клініці "Шаріте" приготували палату для Тимошенко. Наприкінці вересня говорили, ніби охоронець вивіз її речі з Качанівської колонії.
Тарас Березовець, 38 років, директор компанії "Берта комюнікейшн":
—?Поки що все робиться для того, аби в Юлії Володимирівни був стимул залишатися за кордоном — щонайменше до президентських виборів 2015 року. Вихід із колонії — це сплеск інтересу до неї. Де буде вона — там буде і реальний опозиційний штаб президентської виборчої кампанії. До неї їздитимуть Яценюк, Кличко та інші. Її підтримка буде критично важливою для будь-якого кандидата в другому турі.
Поки що зобов'язання Тимошенко скоріше зводяться до того, що вона не повернеться в Україну до президентських виборів.
Янукович для себе вирішив питання асоціації з ЄС. Ув'язнена Тимошенко була останньою критичною перепоною. Він гарантує недоторканість своїх економічних активів у Європі, бо вони могли бути поглинуті у випадку приєднання України до Митного союзу. Зараз Янукович отримує дивіденди. Наприклад, статус милосердної людини. Мудрих правителів завжди поважають. У нього може зрости рейтинг.
Олександр Палій, 39 років, історик та політолог:
—?Тимошенко могла не брати на себе ніяких зобов'язань, щоб їй дозволили виїхати в Німеччину. Влада пішла на поступки, бо екс-прем'єр говорила краще й аргументованіше, ніж влада. А тому вигравала в очах більшості українців. Тимошенко можуть відпустити, а потім відкрити ще якісь кримінальні справи, щоб розуміла: як тільки повернеться — одразу сяде. Згадайте, яка увага була до Юрія Луценка, коли його випустили. Зараз же він мало кому цікавий. Так буде і з Тимошенко.
Влада переоцінила загрозу від Юлії Володимирівни. Страшною вона була для неї 2004?го і 2010 року. Зараз головна загроза для Януковича, що Тимошенко стане віп-агітатором проти нього на Заході. Хоч участі у президентських виборах не братиме.
Андрій Золотарьов, 48 років, директор Центру політичного консалтингу:
—?Багато європейських політиків публічно підтримали Тимошенко. Взявши участь у її подальшій долі, виявилися прив'язаними до неї. Західні політики дуже чутливі до громадської думки. Якщо відступиш, зміниш позицію — доводиться розплачуватися рейтингом, кар'єрними перспективами. Тому фокус Чечетова "розвели, як кошенят" із ними не пройшов.
Що міг виторгувати собі Янукович? Його цікавить фінансова допомога країні — отримати 15 мільярдів доларів кредиту, щоб залатати поточні дірки в економіці. Від цього залежатиме його подальша доля. Для виборців Януковича головний чинник — це покращення. Якщо соціально-економічне становище буде й далі погіршуватися, то шанси на переобрання падатимуть.
Олексій Голобуцький, 37 років, заступник директора Агентства моделювання політичних ситуацій:
—?Ось-ось вирішується доля інтеграції країни, і за кілька тижнів до того Тимошенко погоджується їхати до Німеччини. Тобто лишається пов'язаною з Угодою про асоціацію, не випадає з інформаційного поля.
Відсиділа два роки, харизму підтвердила, бажання боротися з режимом — теж. Тепер їй буде простіше доносити своє бачення ситуації в Україні.
Після виїзду Тимошенко за кордон Янукович виглядатиме позитивно — і в очах виборців, і західної спільноти. Це — квиток до цивілізованого світу. Його знову почнуть запрошувати лідери провідних країн.
Однак проблема Тимошенко для Януковича залишається. Юлію Володимирівну складно прогнозувати, вона вміє діяти ризиковано, нав'язувати рішення і ставити запитання до порядку денного. Але чи вдасться їй "вклинитися" в боротьбу між опозиційними кандидатами, чи зможе вона стати "надлідером" — це з'ясується протягом кількох місяців.
Олег Соскін, 59 років, директор Інституту трансформації суспільства:
—?Основною умовою Тимошенко було звільнення першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна. Адже він був головним координатором процесу над нею. Янукович пішов їй назустріч.
Для Тимошенко головне — вирватися на свободу. Тепер навколо неї почнеться консолідація всіх опозиційних сил.
Янукович не мав виходу. Грошей в Україні не вистачає. Президенту треба будь-що отримати кредити. А доки Тимошенко у в'язниці, ніхто нічого не позичатиме.
Яценюк із Кличком одразу наввипередки побіжать до Тимошенко. Її рейтинг зросте, і вона стане головною фігурою на президентських виборах. Навіть якщо сама не зможе балотуватися.
Георгій Чижов, 40 років, віце-президент Центру політичних технологій:
—?Якщо йдеться про помилування, то після покращення здоров'я Тимошенко може повернутися в Україну й бути вільною людиною. Але на неї тут чекатимуть інші кримінальні справи. Можливо, влада висуне додаткові звинувачення. Може бути й інший варіант: дозвіл виїхати за кордон на лікування без скасування вироку.
Плюсів зараз для Януковича тут немає. Щойно Тимошенко опиниться на свободі, її голос стане відчутніший. Вона перетвориться на дієвого політика. Хоча балотуватися в президенти не зможе, бо матиме непогашену судимість. За кордоном візьме на себе роль арбітра для опозиційних лідерів. Коментуватиме кожен крок. Може домовитися з Кличком про те, що очолить уряд, якщо він стане президентом. Це допоможе консолідувати опозиційно налаштованих виборців.
Яценюку в цій ситуації діватися буде нікуди. Повернення Тимошенко у велику політику його звідти вибиває. Арсеній Петрович лишиться соратником Юлії Володимирівни на рівні Турчинова.
794 дні станом на 7 жовтня відсиділа екс-прем'єр Юлія Тимошенко. Від 5 серпня 2011 року чотири місяці була в столичному Лук'янівському СІЗО. Напередодні 2012-го її перевезли в Харків у Качанівську колонію, поселили в кімнаті на 37 "квадратів". Там пробула до квітня. Останні 1,5 року лежить у харківській лікарні "Укрзалізниці". Три місяці тому донька екс-прем'єрки Євгенія заявила, що німецькі лікарі рекомендують прооперувати матір. Бо має грижу на хребті й можливий рецидив.
Можуть організувати перерву у відбуванні покарання
Поляки запропонували механізм вирішення питання Юлії Тимошенко. Це — перерва у відбуванні покарання. У Польщі її дає суд на прохання в'язня чи керівника тюрми. Перерва може тривати понад рік, якщо людину не забезпечують необхідним лікуванням за ґратами. Перерва не зараховується до терміну відбування покарання. Тимошенко після повернення має досидіти п'ять років.
—?Ми можемо прийняти ці зміни до Кримінально-процесуального кодексу, — каже "регіоналка" 53-річна Інна Богословська.
—?У руках Януковича — все. Без нього будь-яке рішення з приводу Тимошенко не може бути прийнято ні юридично, ні політично, — говорить 39-річний Арсеній Яценюк, лідер фракції "Батьківщина". — Але ми теж готові проголосувати за зміни до кодексу.
7 жовтня Віктор Янукович полетів у Польщу. Візит незапланований. Припускають, що із тамтешнім президентом Броніславом Коморовським говоритимуть і про подальшу долю Тимошенко.
Коментарі