Суддя 39-річний Володимир Люлько з райцентру Тульчин на Вінниччині під час захоплення обласної ради оголосив, що йде у відставку. Каже, працювати не може, бо постійно відчуває тиск влади.
За два дні до цього Апеляційний суд Житомира визнав винним Люлька у замаху на своє життя та позбавив волі на три роки. На зустріч суддя запізнюється на годину. Пояснює, що через слизьку дорогу. Приходить із чималим пакетом із документами у його справі, яку розглядають із 2008 року.
У чому вас звинуватили?
— Що я сфальсифікував замах на своє життя. Купив мобільний телефон і сам собі надсилав повідомлення з погрозами. Потім, щоб знищити докази, підпалив приміщення районного суду, обстріляв свою машину. Одяг зняв і розстріляв, щоб було схоже, що мене хотіли вбити. Тоді ще й будинок у Немирові мало не спалив. Колишній начальник УБОЗу Володимир Соляр, його заступник і експерт добилися від мене зізнання, яке я підписав у реанімації. Я дивлюся, що роблять із лідером Автомайдану Дмитром Булатовим — і бачу свою справу. Це класична схема міліціонерів. Звинуватити людину у злочині проти себе. Основна причина таких дій: причетність до злочину, або небажання його розслідувати.
2009 року вас звільнили з посади судді. Чому продовжували ходити на роботу?
— Мене не звільнили, а відсторонили від розгляду справ. Я займався паперовою роботою. До останнього вірив, що мене судитимуть чесно. Пройшов усі суди — від районного до Вищого спеціалізованого. Маю на руках справу з усіма доказами, що не винен. Ми вказували на грубі порушення, допущені під час слідства та експертиз. Рішення у справі було прийняте вже давно, і жоден суд його не змінив. Готую подання до Європейського суду.
З чого почався тиск?
— Мене намагалися звільнити чотири рази, через те, що не виносив потрібних рішень по кримінальних справах. Одна з таких: люди з місцевого маслозаводу крали масло. Зловили кількох і мені наказали судити їх як організовану злочинну групу. Я відмовився. А мені говорять, що начальник у Києві у виступі вже сказав, що засудили цю групу. Заступники прокурора просять — виручай. Я на це не пішов. Коли зрозуміли, що на мене не можуть вплинути, стали тиснути на рідних. Я тоді вже був головою суду. Брат Олександр працював слідчим Ладижинської прокуратури. Його викликали в область. Говорили, щоб я дослухався до порад старших. Згодом брат звільнився, працює адвокатом.
Як треба змінити судову систему?
— Зараз судова система в Україні — це корпорація суддів, прокуратури й міліції. Якщо суддя непокірний — у кращому випадку буде звільнений. У гіршому — візьмуть будь-яку цивільну справу, скажуть, що виніс неправомірне рішення й порушать кримінальне провадження. Щоб змінити систему, треба карати суддів за розгляд справ на замовлення прокуратури. В Європейському суді реєструють по 400 справ на день проти України. По багатьох — людей виправдовують. А це значить, що від районного до Апеляційного судів виносилися неправомірні рішення. Якби був каральний орган для суддів, система змінилася б. За сфабриковану справу до відповідальності треба притягувати також слідчих, експертів, прокурорів.
Друге, не менш важливе — навантаження. Районний суддя розглядає за день по п'ять-шість справ. Серед них кримінальні, господарські, цивільні. Ми фізично не встигаємо переглянути всі матеріали. В Європі протягом дня розглядають одну справу. Судді принесли справу, він її розглянув, і все — доступу до неї немає, щоб щось підкласти, чи знищити якісь сторінки. Треба не боятися і збільшувати штат суддів.
Що суперечить законодавству у справах активістів Майдану?
— Для їх затримання немає доказів. Цих людей утримують незаконно. Щоб затримати особу, треба прямі вагомі докази, що вона впливатиме на слідство або переховуватиметься. Відео не є прямим доказом. Утримувати під вартою можна тільки за наявності підстав. Приміром, рецидивіст мав умовне покарання, тікав від слідства, тоді — тільки арешт. В іншому випадку беруть на підписку про невиїзд, на поруки.
Чим плануєте займатися після звільнення з роботи?
— Збираюся в тюрму. Вже дивився в інтернеті колонію для суддів у Чернівцях. Після того як відсиджу чи мене виправдають в Європейському суді, помагатиму брату в адвокатській фірмі.
Вам пропонували схеми, як уникнути покарання?
— Пропонували виїхати через Молдову у Придністров'я. Один раз до брата в прокуратурі підходив чоловік, пропонував за гроші вирішити мою проблему. Ще двічі в житомирському Апеляційному суді. Конкретних сум не називали.
Коментарі