— Доню, допоможи почепити, — звертається до дівчини інженер 60-річний Володимир Радченко із Києва. Протягує синьо-жовтий бейдж із написом: "Волонтер Володимир".
— Так куртку зіпсуєте, — каже та, роздивляючись булавку.
— Усю країну псують, — говорить Володимир Михайлович. Він сивий, із вусами. — Вже не олігархат, а "сім'я" її розкрадає. А те, що відбулося 30 листопада, навіть на африканську країну не схоже. Це набагато гірше. Я буваю тут щодня. Розношу листівки, газети, виношу пакети із сміттям. Готовий приходити хоч до 2015 року. Думаю про майбутнє не своє, а дітей та онуків.
У неділю вранці на столичному майдані Незалежності проходить народне віче "Мітинг нашої сили". Збираються близько 100 тис. людей. Заповнюють площу перед сценою, вулиці Хрещатик та Інститутську. Між людьми ходять переодягнені в казкових персонажів хлопці та дівчата. Безкоштовно фотографуються з охочими.
На сцені вмикають пісню "Вітя, чао!". За кілька хвилин на екрані під пісню "Караван" "Океану Ельзи" показують кадри з Майдану. Літня жінка в рожевій куртці починає плакати, коли бачить, як "Беркут" б'є людей 30 листопада. Сльози витирає руками.
— Треба стояти. Зараз ігра нєрвов. Янукович думає, що морози вдарять, Майдан розбіжиться і всьо затіхнєт, — закурює біля Головпоштамту киянин 67-річний Олег Мерзлюк. — А потом вибори будуть, і Янукович думає, що дасть по тищі — й голосуйте за мєня. Президентом бачу тільки Юлю, а Юлю нада випустить.
Майже біля кожного намету стоять ялинки з новорічними прикрасами. На деяких наліпки "Янукович підарешт!", "Майданемо Януковича", "Іграшки не красти! Ти ж не Янукович!". Біля намету з табличкою "Сокаль" із товаришем розмовляє заступник голови Сокальської райради на Львівщині Володимир Чуб, 52 роки. У лівій руці тримає шкіряну барсетку, у правій — чорну шапку.
— Ми тут із самого початку й кожні вихідні. Будемо стільки, скільки треба, — каже. — Майдан — це початок формування громадянського суспільства по європейському типу. Тут збираються справжні патріоти, які розуміють: у державі мають відбутися зміни. Треба змінювати систему. В європейських країнах уряд та президент самі пішли б у відставку. У наших немає моралі та чеснот, живуть за законами зони.
Чуба слухає кримчанка 72-річна Майя Дубинець. Киває.
— У нас в Крыму говорят, что майданы распустили, но я вчера все равно приехала, — розповідає. — Хочу неделю тут пожить. Сплю в Киевской раде, за которую дрались. У меня парализованный муж. Сын с ним остался. Я вернусь, он приедет, будет тут. Была на Майдане и в 2004 году. Когда приехала домой, мне прокололи крышу за то, что я — оранжевая. А у меня мама была украинкой-националисткой. Голодомор пережила. Мы про него с детства знали.
— Люди настроены стоять и до Нового года, и после, — каже 45-річна Ірина Зубар. На її фіолетовій куртці наліпка "Вимога №1 — відставка Януковича". — Важно, чтобы оппозиция показала свое единство и в каком направлении нужно действовать дальше. В этот раз Яценюк конкретно отчитывался, что нам удалось и что не удалось, и что делать дальше. В России многие завидуют украинцам. Это великий пример. Нужно продолжать требовать наказания за то, что побили студентов, отправить Захарченко в отставку. Пока люди приходят на Майдан, есть надежда на изменения в государстве. Но согласна, что вечно это продолжаться не может.
На сцену виходять священики, опозиційні політики та активісти Майдану. Присутні аплодують. Дехто свистить. Співають гімн.
— У день сонцестояння ми вийшли на Майдан, аби своїм світлом перемогти їхню темряву, — говорить у мікрофон лідер "Свободи" Олег Тягнибок, 45 років. — Сьогодні оголошуємо про створення громадської організації Народне об'єднання "Майдан". Партизанськими вилазками блокуватимемо адміністративні будівлі, не даватимемо спокійно спати бандитам. Кожен, хто вертається додому, у міста й села, має організовувати осередки Народного об'єднання "Майдан" на місцях. Створимо для режиму таке пекло, що банда нарешті зрозуміє — з народом треба рахуватися.
— Ми вимагаємо, аби Янукович підписав указ про відставку уряду, — підвищує голос керівник "Батьківщини" Арсеній Яценюк, 39 років.
— Відставка! — хвилину скандують мітингувальники.
Нардеп із "Батьківщини" 49-річний Олександр Турчинов зачитує проект резолюції про утворення Народного об'єднання "Майдан". Пропонує обрати його співголовами ректора Києво-Могилянської академії Сергія Квіта, співачку Руслану Лижичко, політиків Віталія Кличка, Юрія Луценка, Юлію Тимошенко, Олега Тягнибока та Арсенія Яценюка. Вирішують, що люди на Майдані продовжуватимуть стояти. А в містах встановлять намети й записуватимуть в новостворену організацію.
Коментарі
1