16 березня у Криму відбувся "референдум" щодо приєднання півострова до Росії. США, країни Євросоюзу та міжнародні організації не визнали його легітимним. Бо відбувався в умовах окупації — від початку березня російські війська вторглися на територію України. Хоча офіційно Москва заперечує, що тисячі озброєних військових у Криму — представники її армії.
На "референдум" прийшли 1 млн 275 тис. осіб, це 83,1% виборців. Голосувати міг будь-хто, навіть громадяни інших держав, які живуть у АРК. 96,77% тих, хто прийшов на дільниці, підтримали приєднання півострова до Російської Федерації. 2,51% висловилися за Крим у складі України. Наступного дня російський президент Володимир Путін із самопроголошеною владою півострова підписав угоду про вступ Криму до РФ.
У Донецьку, Харкові, Луганську відбулися мітинги на підтримку політики Кремля та за від'єднання східних областей від України. В акціях брали участь громадяни Росії, які вдавали місцевих жителів. Під час сутичок у Донецьку та Харкові загинули п'ятеро людей.
Після окупації Криму яка буде політика Москви щодо решти України, насамперед Півдня та Сходу? Як нам далі будувати відносини з Росією?
— Зони нестабільності, що виникають в Україні, збігаються з місцями розташування наших військово-промислових підприємств. Це — Миколаїв, Одеса, Харків, Донецьк, Луганськ. Путін хоче перехопити ці заводи, — каже 49-річний Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу "Гардарика".
— Але агресія Росії наростатиме не лише на півдні та сході країни, а й у Києві. Використовуватимуть усю бандитську палітру — розгойдуватимуть ситуацію, вводитимуть війська так званої самооборони, влаштовуватимуть теракти, викрадатимуть людей.
Нам не треба будувати відносин із Росією. Навпаки: потрібно закривати їх по всіх напрямках. І прагнути спиратися на збройні сили НАТО. Росію можна придушити тільки силою. Але чи готовий Захід стати для нас донором такої сили?
Павло НУСС, 28 років, політолог:
— Путін намагається реанімувати вплив Росії на східноєвропейський регіон. Почав із Криму. Наступ на Схід та Південь України відновить, як тільки візьме під політико-економічний контроль автономію. Путін розпорядився вдвічі збільшити пенсії кримчан — до рівня російських. Потім, за логікою, підвищать зарплати й інші соціальні виплати. Це сприятиме підготовці до окупації інших регіонів.
У Донецькій, Харківській, Одеській, Миколаївській областях працюють диверсійні загони ФСБ і люди, які поширюють ідеї сепаратизму. Вони ставитимуть у приклад Крим. Це триватиме, доки в Україні не з'явиться влада з високим рівнем народної довіри.
Нам потрібно тимчасово розірвати дипломатичні й політичні відносини з Москвою. Заборонити в'їзд для всіх росіян. Підтримую ініціативу Яценюка: арештовувати рахунки російських підприємств, що зберігають кошти в українських банках. Після цього гроші, за рішенням Вищого господарського суду, мають бути переведені на рахунки держави. Все це має тривати до відновлення рівноправного діалогу з Москвою — за посередництва Заходу.
Денис БОГУШ, політтехнолог, 41 рік:
— Росія намагатиметься далі "відривати" шматки України. Зараз на виїзді з Донецька на постах ДАІ стоять невідомі, в області працюють спецгрупи Росії. Проходять проросійські мітинги. Щоб змінити ситуацію в регіоні, достатньо 20 відсотків прихильників. На сході росіяни їх мають. Навіть мої знайомі говорять: Україна їм не подобається, вона нічого не дала. Мовляв, російські родичі вже купили три машини, а ми тут злидарюємо. Причому це каже молодь. Якщо наша влада й далі нічого не робитиме, щомісяця відтяпуватимуть по області. У планах — шість. Їм потрібен підхід до Криму — це Херсонщина. Ще хочуть узяти Донецьку, Луганську, Харківську області. Із Миколаївською та Одеською поки що не дуже виходить.
Відносини з Росією залежатимуть від намірів і дій нашої влади. Якщо вона й далі мовчатиме, а в нас забиратимуть територію, то можна бути і в дружніх стосунках. Продовжувати торгівлю. Якщо ж влада усвідомлює, що це — війна, то треба й діяти відповідно. Усе блокувати. Турчинов, Яценюк і Тенюх подарували Крим росіянам. Замість того, щоб захищати його, розказували нам і всьому світу, які ми — слабкі. Щоб зберегти решту території, потрібно міняти владу і перестати бути слабкими.
460–469 штрих-коди товарів російського виробництва. В Україні з кінця лютого почали бойкотувати продукцію сусідньої держави. Активісти роздають листівки з переліком товарів і компаній РФ. Радять не заправлятися на російських заправках, забирати депозити з російських банків, ігнорувати телеканали й фільми.
Коментарі
21