Восьме щорічне засідання робочої групи Україна—НАТО з питань воєнної реформи відбулося в середу в столичному Українському домі. У ньому взяв участь співголова групи, перший заступник секретаря Ради нацбезпеки й оборони 58-річний Степан Гавриш.
— Позаблоковий статус України, і політично, і філософськи, означає, що країна не може бути членом будь-якого військового блоку або союзу, — каже Степан Богданович. — Сьогодні йдеться про продовження й розширення співробітництва з НАТО. Це залишається пріоритетним у зовнішній політиці. При цьому плануємо відновлювати партнерство й розвивати стратегічне співробітництво з Росією.
Опозиція заявляє, що президент України здає росіянам стратегічні галузі економіки, розколює країну на два фронти. Що думаєте з цього приводу?
— Програма президента не є несподіваною. Зараз його головне завдання — пошук балансу й компромісів. Цей процес складний. Треба перейти від декларацій до прикладної, реальної політики. А опозиція перебуває у стані виборчої кампанії. Точніше, звідти й не виходила, оскільки не визнала результатів виборів.
Як пояснити доцільність продовження терміну перебування в Криму російського флоту?
— Ця угода зараз нічого не вирішує — її можна реалізувати тільки після 2017 року. Але таким чином можна перезавантажити стосунки з Росією. Це ціна стабільності в наших відносинах.
Восени ви прогнозували, що новий президент буде лідером меншості. Ваше передбачення справдилося?
— Україна не перша країна, де главу держави обирає менше, ніж 50 відсотків населення, — каже Гавриш після нетривалої паузи. — Це непростий виклик для будь-якого політика. Президент Янукович буде зобов"язаний іти на компроміси. І не варто критично сприймати проблеми першого періоду його роботи. Він спочатку намагатиметься провести інвентаризацію ресурсів держави, щоб використати їх для покращення економіки.
У РНБО вас призначив президент Ющенко. Як вам вдалося залишитися на посаді?
— А до цього я ще працював із Леонідом Кучмою. Ще до того — із Віктором Януковичем, Юлією Тимошенко. Мені ніхто не пропонував залишитися. Я просто продовжую працювати, оскільки вважаю, що я один із професіоналів, яких сьогодні вимагає дійсність.
Коментарі