Колишнього міністра економіки 45-річного Богдана Данилишина у п'ятницю випустили з в'язниці чеської столиці Прага. Міністерство внутрішніх справ Чехії надало українцю політичний притулок.
Українські правоохоронці розшукували Данилишина із серпня минулого року. Поліція Праги затримала його 18 жовтня. Відтоді долю екс-міністра вирішував чеський суд.
— Позиція Єврокомісії, Євросоюзу, членом якого є Чехія, зрозуміла: в Україні є політичні переслідування. Це невтішний сигнал українській владі, — вважає 54-річний Павло Рудяков, експерт із міжнародної політики. — Чехія надала Данилишину політичний притулок не всупереч волі Євросоюзу. Вони консультувалися. Тепер це — спільна позиція європейців. Як мінімум 20 країни ЄС готові повторити цей крок.
— Про прискорення співпраці України з ЄС, про яку говорили президент Янукович і прем'єр Азаров, тепер годі й думати, — додає Павло Рудяков. — Опозиція тиснутиме на владу, привертаючи увагу європейців. Можна очікувати схожих звернень щодо політичного притулку від чиновників середньої і нижчої ланки. Імовірно, європейські країни надаватимуть політичний притулок.
Українське слідство звинувачує колишнього міністра економіки уряду Тимошенко у заподіянні державі збитків на 4,5 млн грн. Нібито йдеться про порушення при тендерних закупках. Данилишин заявляє, що як міністр економки завжди був законослухняним громадянином.
— Мене звинувачують і переслідують за політичні переконання, — заявляє Данилишин на виході із судової зали у Празі. — Я завжди мав намір повертатися в Україну. Думаю, що доведу свою правоту і невинність щодо звинувачень, які проти мене висловлені. Поки що житиму в Празі й займатимуся науковою діяльністю.
Політичний притулок на Заході свого часу отримали журналістка Мирослава Ґонґадзе, екс-майор держохорони Микола Мельниченко, колишній нардеп Олександр Іляшкевич, директор радіо "Континент" Сергій Шолох.
24 522
СТІЛЬКИ українців стали біженцями. Серед них і ті, хто просив суто політичного притулку. Таку цифру наводить Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні. На січень минулого року 1544 українці просили притулку в інших країнах. На нашій території станом на липень минулого року статус біженця отримали трохи більше як 5 тис. людей. Частина з них перейшли у наше громадянство, дехто виїхав за кордон, тож тепер в Україні живуть 2334 біженці. Близько 1 тис. очікують на цей статус, який означає абсолютну заборону на видання особи в країну її походження. У переважній більшості країн Євросоюзу та Північної Америки біженець набуває також усіх громадянських прав: працевлаштування, соціальний захист, вільне пересування. Не можна лише голосувати на виборах і висуватися на виборні посади.
Коментарі