— Я відмовився від французького громадянства. Думав, що Україна розвиватиметься, стане європейською країною. А вона перетворюється на бананову республіку. І президент, і генеральний прокурор повністю дискредитовані у світі. Це нормально? — говорить 63-річний Мішель Терещенко, мер Глухова на Сумщині.
Зустрічаємося в міській раді. Немає ні охорони, ні турнікетів на вході. Кабінет мера — на другому поверсі. У приймальні є лише секретар. Мішель Петрович у сірому джемпері й сорочці в тон. Говорить українською і російською. У його кабінеті висить портрет прадіда Ніколи Терещенка. Він 22 роки очолював Глухів, із 1851-го. Успішний цукрозаводчик і меценат.
Три роки тому президент Порошенко вручив Мішелю Терещенку паспорт громадянина України. Сьогодні фракція "Блоку Петра Порошенка" у міській раді — в опозиції до мера. Без більшості голова не може ухвалювати ключових рішень.
У Глухів непросто добратися.
— Залізниці тут нема. Треба їхати через Шостку чи Кролевець. Автобуси на маршрутах старі. Їх потрібно міняти, але ми на це впливу не маємо. Хоча, як вони виграли тендер на перевезення — не ясно. Тут скрізь корупція. Сумська область — найкорумпованіша. Є інформація, що завтра в обласній раді розглядатимуть питання, аби Глухів не отримував ніякого фінансування з обласного бюджету.
Що це означає?
— Губернатор (Микола Клочко очолює Сумську облдержадміністрацію з грудня 2014 року. — ГПУ) не дуже радий, що ми тут працюємо. Нас хочуть швидше прибрати. Зараз ми й так без бюджету. Цього року перевиконали план з надходжень на 14 мільйонів гривень. Але чотири місяці працюємо фактично без нього. Депутати блокують роботу.
У чому проблема?
— Проблема політична. Є народний депутат Андрій Деркач (обирався як мажоритарник від округу №159, до якого належить Глухів. Очолює групу "Воля народу" у Верховній Раді. — ГПУ). Він знає: якщо будуть вибори і я тут працюватиму, він не зможе фальшувати результати — і не стане нардепом. Він хоче зробити все, як завжди. Укласти так звані угоди з пенсіонерами. Але поки я тут — не може. Бо відділ соціального захисту не працюватиме на нього. Відділ освіти не тиснутиме на батьків і вчителів, щоб голосували за Деркача. Тому через губернатора, прокуратуру, поліцію хочуть нас звідси прибрати. У міській раді давали вказівки депутатам не голосувати за бюджет. Або не йти на сесію. І місто лишилося без бюджету.
Які можливості у вас залишилися?
— Є кошти на зарплати бюджетникам. Почали ямковий ремонт доріг. Але робити капітальний чи будувати дороги — не можемо.
Що ви планували на цей рік?
— Обладнати музей, відремонтувати водонапірну вежу, зробити алею, освітити парк Шевченка. На місці пам'ятника Леніну збиралися відкрити меморіал Івана Мазепи. Також збудувати Центр надання адміністративних послуг.
Перевантажені фури їдуть через місто, а не кільцевою. Поліція нічого не контролює. Разом із Сумами за рахунок співфінансування мали відремонтувати кільцеву дорогу. Але обласна рада не дає грошей. Хочуть паралізувати місто — до моменту, поки не напишу заяву.
Кладуть вас на лопатки?
— Вони завжди казали, що наша команда не зможе керувати містом. Що ми нічого не зрозуміємо в комунальному господарстві. Але все нормально. Люди підтримують мене.
Ви не зверталися до президента?
— Він це організовує проти мене. Я рік тому прибрав портрет президента з кабінету. Він зрадив мене. Продав Сумщину, особливо Глухів, — Деркачу. Той мав гарантувати Порошенкові результат на президентських виборах. Деркач і Костянтин Григоришин (колишній російський олігарх. Прийняв українське громадянство. — ГПУ) йдуть пліч-о-пліч — це обленерго, агроліс, нафтопереробні заводи.
Наше місто прикордонне. Контрабанда процвітає. Хто це кришує? Поліція. Всі з цього отримують — область і міністерство. Кому нагорі потрібен француз, який розказує таке?
Не думали повернутися у Францію?
— Ні. Я громадянин України.
Ви підтримували акції протесту, до яких закликав Міхеіл Саакашвілі. Які висновки для себе зробили з його ситуації?
— Він був правий. Але українці були не готові підтримати Саакашвілі. А влада його дискредитувала. Не розумію, чому Служба безпеки України використала фабрикацію російської ФСБ. Я поважаю СБУ. Це чи не єдина служба, яка на Сумщині працює нормально. Але щодо Саакашвілі — їх використали в політичній боротьбі.
Говоритиму людям, щоб не повторювали помилку 2014 року і не голосували за Порошенка. Він зрадив свій народ.
Що вас турбує зараз найбільше?
— 2019-го буде критичний момент для країни — президентські вибори. Хто їх виграє? Порошенко — думаю, ні. Найбільші шанси — у Юлії Володимирівни. І що вона робитиме? Як завжди — продаватиме Україну, почне говорити з Росією. Може, у Глухові її підтримають. Але в Києві та на Західній Україні — ні. І що тоді? Розділення України. А це станеться, бо Порошенко нічого не робив для боротьби з корупцією. У нього був шанс, як і в Ющенка. Зараз українській владі не довіряють ні в Європі, ні в США.
Турбує, що нема достойного кандидата на наступних виборах.
Це може бути не політик?
— Не знаю. У Франції був Макрон. Він став несподіванкою. Але організовувати свою кампанію він почав за рік до виборів і говорив, що хоче перемогти. Поки що не бачу українського Макрона.
Говорять про Святослава Вакарчука.
— Це — план Москви, Пінчука і Порошенка. Петрові Олексійовичу треба люди, які з'їдатимуть електорат його опонентів. Вакарчук і Кличко — це технічні кандидати Порошенка. Хоча народ думатиме: "Це — нове обличчя, це — супер".
Зараз є два реальні претенденти на перемогу на виборах 2019 року — Тимошенко і Порошенко.
Глухів дуже близько до кордону з Росією. Як це впливає на життя міста?
— Чимало маленьких підприємств закриваються. Раніше працювали для Росії. Наприклад, пилорама, фабрика меблів.
Останній рік дуже активізувався "русский мир". У нас монополія Московського патріархату.
Як боротися з "русским миром"?
— Він передбачає, що між РФ та Європою буде буферна зона контрабанди, корупції й беззаконня. Як Придністров'я. Для Путіна не проблема, що Житомир, Львів чи Тернопіль будуть Європою. Проблема — це зона кордону з Росією. Від Глухова до неї — 10 кілометрів. План Порошенка "жити по-новому в Польщі" вигідний для Кремля.
Можемо боротися з "русским миром", створюючи тут шанс для цивілізованого життя. Потрібно показувати, що є перспективи для людини, для родини, для бізнесу, що соціальні ліфти працюють.
Що змінилося в країні після Майдану?
— Корупції в Сумській області ніколи не було так багато, як зараз. Крадуть усе.
Майдан був революцією за гідне життя. У Глухові гідно жити зараз не можна.
Є шанс, що обрана наступного року Верховна Рада буде кращою?
— Нема, якщо вибори пройдуть за нинішнім законом. Він написаний для політичних партій. А у нас їх нема. Є бізнес-групи, проекти. Вони займаються справами олігархів.
Говорили про можливі дострокові вибори в парламент. Але розмовами все й закінчилося.
— Якщо за результатами соцопитувань за вас — 6 відсотків населення, то ви не будете робити вибори. Я знаю, що мене у Глухові підтримають 60 відсотків, тому хочу провести місцеві вибори. Хочу змінити депутатів-зрадників. А у президента — 6 відсотків. Звичайно, він не хоче виборів до Верховної Ради.
Чи є межа, за якою покинете боротьбу?
— Все буде добре. Але треба змінити центральну владу. За цієї нічого хорошого не станеться.
Від першого шлюбу має трьох дітей
Мішель Терещенко живе в Україні майже 15 років. Він — нащадок роду українських підприємців та меценатів. Займався вирощуванням ненаркотичних конопель і льону в Сумській, Чернігівській і Житомирській областях. Там раніше працювали цукрові заводи сім'ї Терещенків. Вибори мера у Глухові виграв 2015-го. Набрав 65% голосів.
Народився в Парижі. Закінчив вищу школу економіки та бізнесу. Дев'ять років жив у США. Служив офіцером підводного флоту, мав бізнес.
В Україну вперше приїхав 1994 року як турист.
Створив благодійну організацію "Фундація спадщини Терещенків", яка опікується будівлями, зведеними його родиною в Києві та Глухові.
Від першого шлюбу має трьох дітей. Живуть у Франції. У жовтні позаторік одружився з Оленою Єскіною, 40 років. Вона очолює громадську організацію "Кияни для киян". Бореться проти незаконної забудови столиці. Має політичну, економічну та юридичну освіту.
Мішель Терещенко захоплюється підводним плаванням.
Коментарі