На подвір'я київського офісу "Батьківщини" заїжджає брудний позашляховик "рендж ровер". Із переднього сидіння встає охоронець.
— Я бы попросил вас не снимать, — говорить фотографу, киваючи на автомобіль.
Із машини виходить один із лідерів "Батьківщини" нардеп Олександр Турчинов, 48 років. Заходить до будівлі. У середу він приїхав на прес-конференцію, яку мав провести із керівником фракції "Батьківщина" Арсенієм Яценюком. Мали говорити про відмову спікера парламенту Володимира Рибака призначати позачергову сесію 30 або 31 січня, щоб оговорити нові звинувачення Юлії Тимошенко в замовленні вбивства депутата і підприємця Євгена Щербаня. Для цього опозиціонери зібрали 158 підписів. Із них сім — у Верховній Раді визнали недійсними, а 11 підписантів — за кордоном. Всього треба 150 підписів. Яценюк на прес-конференцію не приїхав.
Турчинов заходить до зали. Зібралися 40 журналістів. Несе скручену в трубку світло-зелену теку. Сідає за стіл. Перед ним — із десяток мікрофонів.
— Відбулася нарада керівників опозиційних сил, на якій було вирішено в четвер на 10.00 скликати збори опозиційних депутатів, — розказує. — Ми закликаємо тих депутатів, кому не байдужа доля України, взяти участь у цих зборах. Там буде прийнято рішення, як будемо діяти в межах парламенту, виходячи з положень Конституції, закону про регламент Верховної Ради. Підніматимемо питання про висловлення недовіри не тільки генпрокурору, але й голові Верховної Ради. Він відмовився виконати свій конституційний обов'язок — скликати сесію. Жодних підстав для її зриву і не проведення не було. Віктор Янукович не дав дозвіл на її проведення. "Регіонали" не хочуть, щоб суспільство знало правду про вбивство сотень бізнесменів не лише на Донеччині, а також, щоб стало відомо про злочини проти політв'язнів Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.
До зали заходить адвокат Сергій Власенко. Стає у дверях. Кілька хвилин слухає Турчинова і виходить. Той виступає ще 5 хв.
— Рибак заявив, що на позачергову сесію доведеться витратити 3,5 мільйона гривень. Чи справді потрібні такі кошти? — цікавляться журналісти.
— Єдині видатки в разі проведення сесії — це електроенергія для освітлення зали, — насуплюється Турчинов. — Це максимум 500 гривень. Коли у Верховної Ради їх не вистачає, можемо зібрати ці кошти. Тому ця заява є вигадками та банальною брехнею.
— А де саме проходитимуть збори? — уточнюють.
— Ми будемо вимагати, щоб нам відкрили залу, — говорить депутат. — Бо інших приміщень для такої кількості людей у Верховній Раді не існує.
За 10 хв. Турчинов дякує, встає зі столу і йде до дверей.
— А як ми потрапимо до парламенту? — кричать йому навздогін журналісти.
— Ми вас проведемо, — відказує.
У політикумі розповідають, що якщо опозиціонерам не відкриють сесійну залу, вони зберуться і працюватимуть в іншому приміщенні парламенту — на першому поверсі в кімнаті, яку називають "катрусин кінозал".
Чергове засідання парламенту за календарним планом призначене на 5 лютого.
Справу Щербаня можна повернути проти донецьких
Позачергова сесія потрібна опозиції для тактичної перемоги, вважає політолог 56-річний Вадим Карасьов:
— Після того, як Тимошенко вручили повідомлення про підозру у справі про вбивство Євгена Щербаня, треба показати, що опозиція не залишить свого лідера сам на сам із прокурорською репресивною машиною. У парламенті цю справу можна повернути на антипіар донецьких, які вийшли з бандитських 1990-х. Крім того, можуть звернути увагу, що з лікарні Тимошенко викинули депутатів Олександру Кужель, Людмилу Денісову та Тетяну Слюз. Якщо депутатський статус нічого не означає, це вже і питання до влади: навіщо стільки коштів витрачати на Верховну Раду?
Партія регіонів хоче, щоб ці скандали забули. Це зменшує шанси опозиції на мобілізацію та організацію парламентської кризи.
Коментарі