Опозиціонери складуть єдиний список кандидатів у депутати по мажоритарних округах. Так вирішив Комітет опору диктатурі на засіданні в понеділок. "Хто не з об'єднаною опозицією, той — із Януковичем. Третього тут не дано", — сказав лідер "Фронту змін" 37-річний Арсеній Яценюк. Категоричність цієї заяви розкритикували лідери партій "Громадянська платформа" Анатолій Гриценко та "Удар" — Віталій Кличко.
— Принцип "хто не з нами, той проти нас" — неправильний. Він веде до розколу опозиційного середовища, — вважає політолог Володимир Фесенко, 53 роки. — Уявіть, що комусь зі "Свободи" чи "Батьківщини" відмовили в статусі опозиційного кандидата в округах на Галичині. Він може сказати: добре, тоді я піду як незалежний кандидат. І таких буде чимало. Опозиції треба бути гнучкішою. Якщо вдасться домовитися, з'явиться реальний шанс виграти вибори. Для створення у парламенті більшості треба здобути 150 мандатів за партійними списками та не менше 80 — по мажоритарних округах. Зараз 30–40 депутатів по мажоритарці опозиція проводить без проблем. Аби провести 80, потрібна координація дій.
За якими принципами опозиція має коригувати дії у мажоритарних округах?
— Може бути простий квотний принцип. Наприклад, 40 відсотків округів — "Батьківщині", 30 — "Фронту", решта — іншим. Такий підхід буде конфліктний. Є інший принцип: аналізувати округи, шукати найбільш консолідуючі кандидатури в окрузі.
Як добирати людей на округ?
— Важливо аналізувати кожний округ. І зважати не лише на рейтинги, а й на антирейтинг. Треба шукати такої кандидатури, яка мала би потенціал консолідувати всіх опозиційних виборців. Бо може бути ситуація, як із Юлею Тимошенко. Вона мала найбільший рейтинг серед опозиціонерів, але й найбільший антирейтинг. Значна частина опозиційного електорату не хотіла голосувати за неї, й це спрацювало на президентських виборах.
Які регіони найпроблемніші з точки зору перемоги опозиційних кандидатів у мажоритарних округах?
— Для Сходу та Півдня можливі лише поодинокі випадки перемоги опозиції, й то за умови, що вона буде представлена місцевою елітою, яка має популярність серед людей.
Коментарі