"Ті підлі щури, які намагалися чи намагаються розікрасти армію, будуть покарані". Цю обіцянку, яку дав після призначення заступником секретаря Ради національної безпеки й оборони полковник Сергій Кривонос, варто сприймати більш ніж серйозно. Адже Кривонос — легенда російсько-української війни. Досі обіймав посаду першого заступника командувача Сил спецоперацій. Про очолювану ним оборону Краматорського аеропорту 2014 року колись напишуть романи. Хоча поки що багато з них залишаються під грифом "таємно".
У середовищі військових добре знають: ця людина нетерпима до корупції й тим паче обкрадання армії. І невипадково в Радбезі Кривонос опікуватиметься питаннями переозброєння ЗСУ та військово-технічного співробітництва. Ними донедавна займався Олег Гладковський, якого президент звільнив після корупційного скандалу.
Призначення Кривоноса в РНБО — ще один вдалий хід Порошенка після звільнення Гладковського, звернення до НАБУ з вимогою взяти розслідування у свої руки, ініціювання аудиту Укроборонпрому та ревізії всіх його контрактів.
Цим президент довів: коли йдеться про звинувачення в корупції — для нього неважливі ні прізвища, ні посади, ні навіть давнє особисте знайомство, як у випадку з його колишнім бізнес-партнером Гладковським.
Однак опоненти Порошенка охоче використовують оприлюднені журналістами факти проти нього під час передвиборчої кампанії. Перша частина розслідування називається "Друзі президента крадуть на оборонці". Перед виборами такий заголовок влучив у "яблучко".
У правоохоронних органах кажуть: це дані з кримінальних справ, по яких триває розслідування. Зокрема, як повідомив в інтерв'ю сайту "Цензор.НЕТ" генпрокурор Юрій Луценко, на згадану в програмі фірму "Оптимумспецдеталь" прокуратура вийшла ще 2016 року, розслідуючи одну із сотень справ по Укроборонпрому.
Радник міністра оборони Юрій Бірюков оприлюднив навіть номери кримінальних справ, що стосуються згаданих подій: п'ять із них були порушені військовою прокуратурою 2015-го, 2016-го і 2017 року, одна — НАБУ 2016-го.
Як стверджують у сюжетах, учасники корупційної схеми заробили 250 млн грн. При цьому в їхній переписці фігурують суми в 1,2 млн грн і 270 тис. грн.
— Учасники схеми ділять суми, що здаються смішними. Якщо згадати, що Порошенко витратив на благодійність 1,2 мільярда гривень із власної кишені. Тільки на армію — понад півмільярда, — каже політичний консультант Володимир Макаровський. І це, на думку експерта, знімає з президента підозри, що він пов'язаний із розкраданнями в Укроборонпромі. — Дивно було б витрачати сотні мільйонів на армію — і обкрадати її на сотні тисяч.
Журналісти з команди Бігуса не приховують, що переписку між учасниками схеми на адресу редакції надіслав електронною поштою невідомий відправник. Не виключено, що їх використали "всліпу".
— Я з підозрою ставлюся до часового проміжку, в який була оприлюднена ця інформація. Адже до виборів для повноцінного розслідування звинувачень не залишається часу. І мої підозри зросли, коли я побачив негайну реакцію Юлії Тимошенко, яка закликала до імпічменту президента, — говорить професор Тарас Кузьо.
А громадська діячка Катерина Смаглій зауважує: не варто забувати, що цей скандал має не лише внутрішні, а й зовнішні наслідки.
— Якщо звинувачення правдиві, всі винні мають бути покарані за державну зраду. Але беручи до уваги гарячкові зусилля Росії привести до влади в Україні "кого завгодно, аби не Порошенка", спостерігачі мають вимагати оприлюднення джерел, із яких надійшли ці матеріали, — каже Смаглій.
Як стверджують в оточенні Порошенка, у причетність Гладковського до брудних махінацій він не вірить. Але, як і належить європейському політику, вважає своїм обов'язком створити умови для незалежного розслідування. Тому підписав указ про відставку з посади в РНБО і закликав НАБУ об'єктивно розслідувати оприлюднені журналістами факти.
І якщо антикорупційні органи підтвердять звинувачення, жодних індульгенцій або захисту від президента ніхто не отримає."Винен? Так садіть!" — процитував слова Порошенка генпрокурор Луценко.
Але за виборчими перипетіями не можна забувати про ще одну важливу складову цього скандалу. Вона зачіпає репутацію не лише конкретних осіб, а й державного концерну Укроборонпром. Ця фактично зруйнована на 2014-й структура за попередні п'ять років відновила оборонну промисловість і регулярні постачання в армію зброї, військової техніки й запасних частин. Вона перейшла до проектування ракетних програм. І дискредитація концерну на міжнародній арені може коштувати Україні важливих ринків збуту озброєнь. У чому зацікавлені певні сили за межами нашої держави.
Коментарі