2 серпня Українська республіканська партія "Собор" проведе передвиборний з"їзд. "ГПУ" зателефонувала її голові — 54-річному Анатолію Матвієнку.
Голова Української народної партії Юрій Костенко заявив: якщо з"їзд його партії ухвалить рішення йти на вибори окремо, то УНП вийде із блоку "Наша Україна—Народна самооборона". Що тоді робитиме УРП "Собор"?
— Ми в своїй партії цього не обговорювали. Підписали декларацію і будемо послідовними у своїх діях. А заява Костенка, думаю, зроблена для того, щоб зменшити напругу з"їзду. Вона зорієнтована не на мегаблок, а більше на УНП.
Якими будуть головні питання на вашому з"їзді?
— Будемо обговорювати, чи розпускаємося заради створення нової партії.
Чи відчуваєте готовність партії саморозпуститися?
Матвієнко зітхає, а тоді говорить:
— Це болісне питання. Але якщо ми розуміємо, що національний інтерес є святим, то тоді політичний, партійний має стояти після нього. Сьогодні в нас з"являються ієрархічні клани, політичні холдинги. І протистояти їм з їхньою потужною фінансовою структурою може тільки ідеологічна сила. Тому ми вважаємо, що створення такої партії є необхідним і важливим кроком.
Додає, що потрібно створити саме потужну правоцентристську силу.
Допускаю, що такі, як я, вже набридли суспільству
— Юля — це соціал-демократ. "Регіони" — це космополітичні ліберали, а от патріотичної сили немає. А запит на неї є, — наголошує. — І якщо націонал-патріоти не підуть на об"єднання, то втратимо шанс створити праву ідеологічну силу. Колись, може, її створять замість нас. Але буде згаяно час, і в цьому найбільша проблема.
Раніше квота "Правиці" в мегаблоці становила 21%. Чи буде вона змінюватися?
— Ні. Ніяких підстав для цього немає. Останнє засідання політради чітко зафіксувало квоту "Правиці" у кожній сотні. Ми з цим погодилися вже давно. Але говорити про те, що це нас супер аж так влаштовує, я би не став. Але ж ми погодилися, і шкодувати з приводу того, що вже погоджено, некоректно.
Скільки людей УРП "Собор" планує провести в парламент?
— Чотири-п"ять чоловік.
Що відчули, коли не побачили себе в першій десятці мегаблоку?
Матвієнко всміхається:
— Я в такому політичному стажі, що вже нічому не дивуюся. Тим більше, в сучасній політиці. Соціологи кажуть, що саме ці десять людей викликають більшу довіру — то треба підпорядковуватися. Допускаю, що такі, як я, вже набридли суспільству. Люди хочуть нового. Це виборча технологія, тому я не бачу тут проблем.
Така ж сама ситуація зі списками речників від мегаблоку...
— Прийняли рішення, то вже добре. Але ж для людей це не має ніякого значення. Треба приглушити на виборах свої амбіції. Бо якби кричали і з чимось не погоджувалися, було би ще гірше.
Не відчуваєте, що відійшли на другий план?
— Треба, щоб за політиком трішки заскучали. І це добре. А раптом кращі будуть — і слава Богу. Луценко хоче молотити — хай молотить. Це його хрест. Його обрали першим номером, він має привести блок до серйозного результату. Він це розуміє.
Коментарі