Влада недооцінила українців і зробила величезну помилку, збудувавши власну, незалежну від суспільства вертикаль, та зосередилася на її зміцненні. Політика влади стала закритою. Влада не тільки не погоджувалася із суспільством, вона була винятково побудована на внутрішніх інтересах. І проблема не тільки у збагачені. Проблема у грі провладної еліти, яка намагалася максимально дорого продати Україну. Це ми побачили при зриві саміту у Вільнюсі.
Сьогодні на вулиці маємо класичну революцію. Низам усе набридло й люди готові до відчайдушної боротьби. Спочатку це був цивілізований протест українців, що переріс у революцію з персональними вимогами — відставка уряду, президента, перезавантаження всієї влади й держави загалом. Незважаючи на те, що українська революція має власні харизматичні причини, вона стала боротьбою проти диктаторів світу. Араби теж не хотіли потрапляти під диктат радикального ісламу, бажали зближення з Європою.
Українська революція щодня набирає обертів. Якщо вчора люди не знали, що робити, то сьогодні опанували технологію революційних дій. Організовано рухаються Києвом, блокують держустанови, навчаються протистояти озброєним до зубів силовим структурам, які чекають команди про напад.
Відповідальність за революцію завжди лежить на владі. Вона має піти на компроміси, оскільки йдеться про волю більшості виборців, які протестують по всій Україні. Якщо влада застосує силу — це мобілізує ще більшу революцію. Тобто перехід революції з мирного стану, коли українці запускають у "Беркут" голубів, до революції, озброєної камінням чи коктейлями Молотова. Сьогодні бачимо на Майдані все більше колишніх військових, спецназівців, які зі всієї країни їдуть захищати революцію. Якщо влада введе надзвичайний стан, або внутрішні війська, спецпідрозділи — це спричинить ще більшу напруженість у суспільстві.
Який вихід із цієї революції? Найм'якіший — проведення за ініціативи Януковича національного круглого столу за участю європейських лідерів. На внутрішній круглий стіл опозиція не погодиться, маючи велику недовіру до влади. Але щоб провести такий круглий стіл, президентові потрібно зрозуміти: йому вже треба відступити не на один, а на три кроки назад. Круглий стіл має призвести до відставки уряду й заміни його на уряд спільний з опозицією, до відставки губернаторів, до звільнення із в'язниці політв'язня Юлії Тимошенко, відновлення підготовки до підписання Угоди про асоціацію з ЄС і найголовніше — до створення спеціальної комісії для розслідування злочинів, скоєних 30 листопада і 1 грудня. Круглий стіл має прискорити прийняття нової Конституції та підготовку наступних парламентсько-президентських виборів.
Президент може зберегти декілька важливих для себе позицій. Віктор Янукович може прийняти рішення про обмеження своїх повноважень до 2015 року. На цей компроміс погодиться опозиція. У таких умовах президент може залишитися центральною фігурою для прийняття рішень. Отримає карт-бланш на управління державою, формування уряду, тобто він залишається вгорі. Не думаю, що такий сценарій спрацює на цей період часу, хоча на ньому наполягають насамперед європейці, які хочуть стабільності. У цьому зацікавлена певна частина оточення, яка боїться за свої капітали.
Коментарі
7