Ексклюзиви
Четвер, 13 березня 2008 17:05

"Люди не готові до обрання президента у парламенті"

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  Щоб увімкнути музику на електронному програвачі, Олександр Мороз дзвонив керівникові джазового оркестру ”РадіоБенд” Олександрові Фокіну
Щоб увімкнути музику на електронному програвачі, Олександр Мороз дзвонив керівникові джазового оркестру ”РадіоБенд” Олександрові Фокіну

Після поразки на позачергових парламентських виборах Олександр Мороз переїхав з апартаментів голови Верховної Ради в кабінет на вул. Банковій. Він розташований у тій частині будівлі, що безпосередньо межує з Секретаріатом президента. Відділяє Мороза від ставки його головного політичного опонента лише кабінет Ярослава Мендуся. Його називають правою рукою Мороза й одним із натхненників входження Соцпартії в коаліцію з Партією регіонів та комуністами 2006 року.

— Підбираємося потихеньку, — жартує про сусідство з президентським секретаріатом охоронець Олександра Мороза.

Розмову з кореспондентами "ГПУ" лідер Соціалістичної партії призначає на 12 березня на другу половину дня. Чверть години доводиться чекати завершення його попередньої зустрічі.

У кабінеті свіже повітря — відкритий балкон. На столі папки з паперами, збірка поезій Ліни Костенко і книжка "Безпека бізнесу: організаційно-правові основи".

За день до зустрічі кореспонденти "ГПУ" надіслали Олександрові Морозу теми, про які хотіли б поговорити. Голова СПУ підготував на них письмові відповіді. Він сідає за стіл і перечитує їх. Виправлення робить зеленою гелевою ручкою. Дочитавши, ставить у кінці підпис і передає нам три аркуші.

У відповідях пояснює, що бажання Юлії Тимошенко скасувати посаду президента є продовженням її боротьби особисто з Віктором Ющенком. Наголошує, що нинішня ситуація відрізняється від подій дворічної давнини. Адже 2006-го відповідальність за розкол між Ющенком і Тимошенко поклали на соціалістів. Про бажання президента затвердити нову Конституцію на референдумі Олександр Мороз пише: "Зміна Основного закону в обхід парламенту юридично може класифікуватися як державний злочин, хто б ним не займався, включаючи главу держави чи Конституційний суд".

Протягом дня голова СПУ проводив зустрічі, тож говорить трохи захриплим голосом.

Є інформація, що Юлія Тимошенко веде переговори з Віктором Януковичем, щоб змінити Конституцію і послабити або скасувати посаду президента...

— Якщо виходити із меркантильних інтересів бізнесових кіл, які представлені у тій чи іншій фракції чи партії, це їм вигідно — бо можна все що завгодно прийняти, продати. Але тут обидві сили почнуть втрачати симпатію виборців.

А слабкої влади у президента не буває. Влада у нього оптимальна, яка потрібна для державного механізму. Ті, хто переймається слабкістю президента, в основному є навколо глави держави чи претендують на цю посаду.

Усі керівники Секретаріату президента згодом ставали помітними фігурами у політичному житті. Починаючи від Табачника, Кушнарьова, Медведчука. Бо президент при такому обсязі обов"язків не може з ними впоратися й делегує свої повноваження іншим. Але ж Конституція робити йому це не дозволяє.

Ви думаєте, що виборці БЮТу і "Регіонів" не підтримають скасування посади президента?

— Ні. Можна вести розмову про форму обрання президента — у парламенті чи на всенародному голосуванні. Але сьогодні наш виборець ще не готовий до обрання президента у парламенті.

Чи правда, що 2007 року тривали перемовини між тодішньою владною коаліцією і Віктором Ющенком, щоб обирати наступного президента в парламенті?

— При мені такі розмови не вели. Я вважав, що ще років із 10 вибори президента треба проводити не у парламенті. Під час розмов за участю Віктора Ющенка і Віктора Януковича я казав, що нехай президент чітко виконує свої функції, Кабмін і парламент — свої. Тоді ми можемо підтримати Віктора Ющенка на наступних виборах. А  Віктор Андрійович тоді говорив, що його не цікавлять перспективи президентства.

За "Ітерою" стоять Макаров, Могилевич і Юля разом із Лазаренком

Але всі найважливіші питання зводяться до інтересів конкретної людини. Чи рухається влада в бік людських інтересів? Ні. Ще не пройшло й 100 днів нового уряду, а ми вже бачимо зменшення реальної зарплати громадян на 9,5 відсотка при інфляції за два місяці близько 5 відсотків. Тобто 15 відсотків із доходів сім"ї зникло. І тут уже не прикриєшся вадами попереднього уряду. Саме тому я сьогодні виступаю за підтримку уряду Юлії Тимошенко. Хай люди переконаються, що нині у владі — авантюризм.

Але ж Юлія Тимошенко скрізь заявляє, що причина інфляції — уряд Януковича.

— А куди діти у січні виплачені по тисячі гривень вклади мільйонам громадян? Треба було платити гроші, але вони мали бути на балансі бюджету. Але якщо їх немає, то це дуті гроші, мальовані. Вони нічого корисного людям не дають. Тому треба затіяти сьогодні сварку з росіянами за газ. І по телевізору, і з-за кордону показувати дулі. То це політика? Вона має один наслідок — збільшення ціни на газ.

Скільки ми наслухалися про боротьбу з корупцією в газовій сфері? Добре, корупційна схема складає близько трьох мільярдів доларів на рік. Вони осідають у кишенях окремих достойників. Якщо цю схему зняти, це відіб"ється на ціні на газ для громадянина? Ні. Дискусія йде: хто ті мільярди покладе собі в кишеню. А все це веде до прискореного переходу на світову ціну на газ.

Ви маєте на увазі, що Юлія Тимошенко зі своїми соратниками хоче отримати частку газових прибутків?

— Та вона виросла на цій трубі! Я у 2005 році зустрівся у Москві з керівником "Газпрому" Олексієм Міллером. Він розповів про переговори з Юлією Тимошенко. Їй не подобалося "РосУкрЕнерго". Вона пропонувала ввести з української сторони "Ітеру". Чому? Бо в 1990-х, коли Лазаренко став прем"єром, виникли конфлікти в газовій сфері. А з "Ітерою" домовилися. Але за "Ітерою" стоять її керівник Макаров, Могилевич (кримінальний авторитет, нині перебуває під арештом у Росії. — "ГПУ") і "Єдині енергетичні системи" — Юля разом із Лазаренком. Тому і тепер на переговори до Москви з нею літали представники "Ітери".

А хіба за частиною "РосУкрЕнерго" не стоїть Могилевич?

— Думаю, що стоїть. Розпитайте у президента, хто ще стоїть — він знає.

Юрій Бойко з Партії регіонів захищає цю схему. Юлія Тимошенко називала його одним зі співзасновників "РосУкрЕнерго".

— Він цю схему сприймає як таку, що відбулася і є стабільною. А Юлія Тимошенко інших імен не називала? Очевидно, скаже, коли вже зовсім розсвариться із Віктором Ющенком.

Постійно говорять, що у Віктора Ющенка є газові інтереси. Але чому досі ніхто не знайшов жодних доказів?

— 2005 року Юлія Тимошенко сказала, що не має права втручатися в енергетику і газ. Бо президент їй заборонив.

Після підписання Універсалу національної єдності позаторік здавалося, що антикризова коаліція і глава держави домовилися. Чому не вдалося нормально працювати, вам залишатися головою Верховної Ради, а Януковичу — прем"єром?

— Справді, була домовленість і робилися кроки на розширення коаліції. Третину уряду віддали "Нашій Україні". Але потім почалося втручання Юлії Тимошенко і Віктора Балоги. Тимошенко відстоювала свій інтерес і сьогодні його реалізувала. Але втіхи для неї немає, бо вона тільки й тримається за непрацюючий парламент. Адже як він почне працювати, то розбіжності вилізуть назовні. Ми їх бачимо у переписці президента і прем"єра з зовнішньополітичних питань.

Дав онукам послухати, і вони сказали: "Класно!"

Де нині колишній міністр внутрішніх справ соціаліст Василь Цушко?

— На лікуванні за кордоном. Почувається він неважно. Востаннє я з ним говорив минулого тижня. Зустрічалися місяць тому. Він довго лікувався в Україні, а потім поїхав продовжувати лікування за кордоном. У клініці йому поставили точний діагноз — отруєння.

Чи відомо, чим його отруїли?

— Я не знаю. Не цікавився, бо не лікар. Прокуратура відмовилася займатися цим, бо зайнята іншим отруєнням. Видно, їм так велено. Наскільки я знаю, то Віктор Ющенко наказав посадити Цушка.

Ви знаєте значно більше, ніж розповідаєте в інтерв"ю?

— Так, знаю.

Напишете всю правду в мемуарах?

— Я не збираюся так швидко йти, — усміхається Олександр Мороз. — Але зараз мене можуть звинуватити у тому, що виправдовуюся, "відбілюю" себе чи пишу неправду.

Але ж ви можете багато розповісти про таємні переговори чи інші закриті речі...

— Якби я це зробив перед виборами, то повністю перевернув би свідомість людей щодо Віктора Ющенка та інших можновладців. Але обіцяю, що таку книжку напишу. Хоча це буде не так швидко.

Чи братимете участь у наступних президентських виборах?

— Такі питання вирішує з"їзд партії. Особисто я намірів балотуватися не маю.

Коли вам писалися кращі вірші — на посаді спікера чи нині?

— Це ніяк не вплинуло. Тематика стала іншою. Нещодавно я переклав українською вірші перського поета Омара Хайяма. Але не з фарсі перекладав, а з російської.

Олександр Мороз 20 хв. розповідає про свої вірші, переклади. Джазовий оркестр Олександра Фокіна поклав на музику вірші екс-голови Верховної Ради. Він пропонує послухати. Але увімкнути електронний програвач вдається не одразу. Тож лідер соціалістів телефонує Фокіну й запитує, як включити апарат.

Перша пісня сумна.

— Другу Фокін заспівав у стилі... Як його? Реп! — усміхається колишній спікер. — Я ж писав її для народного хору. Але дав онукам послухати, і вони сказали: "Класно!".

Прощаючись, голова СПУ підписує кореспондентам "ГПУ" книжки зі своїми віршами під назвою "Кують зозулі". На останній сторінці вказано, що вона була здана до друку 2 серпня 2007 року. У той день офіційно стартувала передвиборна кампанія позачергових виборів у Верховну Раду, призначених на 30 вересня.

1944, 29 лютого — Олександр Мороз народився в селі Буда Таращанського району на Київщині
1965 — закінчив Українську сільськогосподарську академію
1976 — заступник завідувача відділу Київського обкому Компартії України
1983 — закінчив Вищу партійну школу при ЦК КПУ
1990, 1994, 1998, 2002, 2006 — народний депутат
1991 — один зі співзасновників і голова Соціалістичної партії
1991, 1994, 1999, 2004 — кандидат на посаду президента
1994, 2006 — голова Верховної Ради
2007 — балотувався до парламенту, очолюючи Соцпартію. Вона набрала 2,86% і не пройшла до Верховної Ради.
Одружений. Має двох дочок та п"ятьох онуків

Зараз ви читаєте новину «"Люди не готові до обрання президента у парламенті"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 115
Голосування Андрій Шевченко залишить збірну України після Євро-2020?
  • 1) так, разом з італійськими помічниками перейде до "Мілана"
  • 2) ні, захоче зіграти як тренер на Кубку світу-2022
Переглянути
Погода