11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріарха зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія. Їх визнали канонічними.
Російська православна церква наклала анафему, щоб завадити українській церкві отримати томос.
"Київська митрополія ніколи не була канонічно переданою Московському патріархату. Немає жодного офіційного документа, що підтверджує таке підпорядкування чи поступку з боку Константинопольської церкви", - повідомив Вселенський патріарх Варфоломій І.
Напередодні глави УПЦ КП Філарет та УАПЦ Макарій звернулися з апеляцією до Вселенського патріархату як до найвищої апеляційної інстанції в церковних судових суперечках. Вимагали скасувати анафему, яку наклала Російська православна церква.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Митрополит Макарій розповів про суперечки з Філаретом щодо Собору
Водночас до Вселенського патріарха вирішив звернутися тодішній президент Петро Порошенко:
"Я як президент ухвалив рішення звернутися до Вселенського патріарха, до його всесвятості із проханням надати томос Українській помісній автокефальній церкві".
Депутати Верховної Ради підтримали наміри Порошенка.
За кілька днів Вселенський патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській православній церкві.
Після зняття анафеми Вселенський патріарх Варфоломій І організував 15 грудня 2018 року об'єднавчий собор українських православних церков. Учасники собору встановили статут і обрали предстоятеля ПЦУ. Ним став митрополит Епіфаній (Думенко). Собор очолив уповноважений представник Вселенського патріархату - митрополит Галльський Еммануїл.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Філарета прокоментували рішення синоду РПЦ
6 січня 2019-го Україні надали томос - підтвердження автокефального церковного устрою православної церкви. Його видав Вселенський патріарх Варфоломій I і Священний Синод Константинопольської православної церкви для Київської митрополії.
15 жовтня 2018 року Російська православна церква повністю припинила євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом.
Відповідне рішення ухвалили на засіданні Синоду РПЦ у Мінську. Керівник відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ митрополит Іларіон заявив, що Синод РПЦ "визнав неможливим подальше євхаристійне спілкування з Константинополем".
Коментарі